Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu v encyklopédii:

Vyhľadávanie v encyklopédii:

Zobraziť filter
1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
29.05.2024 12:09:06

vyhľadávanie na: Z počet záznamov:51
1. Železník bonariensis Lollipop
Popis:
Železník bonarienský je vysoká trvalka dorastajúca do výšky 120-150 cm. Má pomerne málo podlhovastých listov a od leta do jesene tvorí rozvetvené veľké súkvetia malých ružovo-fialových kvetov. Je to tradičná okrasná rastlina do teplých aj suchších podmienok. Jej kvety sa objavujú od polovice leta a sú veľmi príťažlivé pre motýle. Poskytujú nektár aj včelám žijúcim v prírode a mnohým užitočným druhom hmyzu. Zriedka trpí chorobami. Používa sa najmä v skupinách alebo hromadne v zmiešaných záhonoch, v lúčnych výsadbách a vo vidieckych záhradách.
Verbena bonariensis Lollipop podrobnosti
2. Zanoväť nachová
Popis:
Chamaecytisus purpureus podrobnosti
3. Zemolez kapucňovitý
Popis:
Zemolez kapucňovitý je nenáročný, vždyzelený, nižší hustý ker často vysádzaný aj do suchších a menej priepustných pôd. Tvorí drobné, podlhovasto-vajcovité, lesklé, veľmi husté listy. Nestrihaný v dospelosti (cca. po 10-tich rokoch rastu) dorastá do výšky 60-90 cm a do šírky 2-3 metre. Odoláva zimným mrazom až do mínus 29 stupňov Celzia. Dobre znáša slnečné stanovištia a to aj v mestských podmienkach. Používa sa ako pôdopokryv záhonov, ako oddeľujúci nízky živý plot alebo ako zábrana na okrajoch ciest, kde si želáme zabrániť nežiadúcemu pohybu chodcov. Hodí sa na pokrytie pôdy a vysádzanie aj polotieni až v tieni. Nemá osobitné nároky na pôdne podmienky. Dobre znáša aj suchšie a tienisté stanovištia a menej výživné pôdy. Jeho pravidelná závlaha, aspoň počas prvých 2-3 rokov po jeho výsadbe, je predpokladom jeho dobrej ujateľnosti, najmä na južnom Slovensku Strihom sa dá tvarovať do nízkych živých plotov a zaujímavých geometrických tvarov, napríklad do podoby kužeľov a guličiek.
Lonicera pileata podrobnosti
4. Zanoväť s ružovými kvetmi
Popis:
mrazuvzdorný štíhly vzpriamený opadavý ker pestovaný pre bohaté ružové kvety tvarom a veľkosťou podobné kvetom hrachu. Kvitne v apríli a v máji. Má tenké vzpriamené trávovozelené konáriky a drobučké hodvábne sivozelené podlhovasté lístky. Uprednostňuje slnečné stanovište a priepustné pôdy. Na koreňoch prostredníctvom dusíkatých baktérií vytvára výživné látky, preto rastie aj na chudobných pôdach. Po rokoch dorastá do výšky 2m a šírky 1,5-2,5m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Cytisus scoparius podrobnosti
5. Zanoväť skorá Allgold, Prútnatec včasný Allgold
Popis:
štíhly vzpriamený ker pestovaný pre bohaté zlatožlté kvety, ktoré vytvára v apríli a v máji. Má tenké vzpriamené trávovozelené konáriky a drobučké hodvábne sivozelené podlhovasté lístky. Obľubuje slnečné stanovište a priepustné pôdy. Po rokoch dorastá do výšky a šírky 1,5 -2m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Cytisus praecox Allgold (Cytisus preacox Allgold) podrobnosti
6. Zemolez brownov Dropmore Scarlet (Kvapni viac šarlátovej)
Popis:
Tento ovíjavý zemolez vyšľachtený v Kanade je veľmi odolný voči chladu a ľahko sa pestuje. Od júna až do prvých mrazov vytvára množstvo voňavých, šarlátovo-oranžových, valcovitých kvetov. Jeho oválne modro-zelené listy s týmito kvetmi pekne kontrastujú. Dobre sa pestuje vo výživných, priepustných pôdach. Najlepšie sa mu darí v polotieni, v neustále vlhkej pôde bohatej na humus. Pri vysadení mu musíme poskytnúť oporu, na ktorú sa bude šplhať. Môžeme ho použiť na zakrytie mriežky, oblúka, stĺpu, plotu, pergoly alebo stromu. Po odkvitnutí ho môžeme ostrihať. Odstraňujeme pri tom staré drevo tak, aby ker zostal úhľadný. Rastie v teplotných zónach 4-8, môžeme ho teda pestovať na celom Slovensku. Dorastá do výšky a šírky asi 3-4m.
Lonicera brownyi Dropmore Scarlet podrobnosti
7. Zemolez henryho, jediná vždyzelená, kvitnúca popínavka
Popis:
Zemolez henryho je jediná nám známa popínavá rastlina, ktorá je stálozelená a zároveň pekne kvitne. Je to plne mrazuvzdorná, drevnatá, popínavá liana s úzko oválnymi, tmavozelenými listami, ktoré sú na rube bledšie. Od júna do augusta vytvára krásne červenopurpurové kvety, z ktorých dozrievajú čierne bobule. Používa sa najmä na zakrytie stien, plotov alebo na pergoly alebo na pokrytie pôdy. Nemá prísavné úponky, ktorými by sa dokázala zachytiť na holú stenu, ale potrebuje oporu, okolo ktorej sa môže ovíjať. Je teda vhodná napríklad na pokrytie plotu z drôteného pletiva a šplhá sa po mriežkach alebo s vyväzovaním aj na pergoly. V dospelosti na opore dorastá do výšky 3-5m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Lonicera henryi (Lonicera henryana) podrobnosti
8. Zemolez japonský
Popis:
vždyzelená alebo poloopadavá mrazuvzdorná popínavá rastlina s mäkko chlpatou drevnatou stonkou. Oválne, niekedy laločnaté listy sú jasnozelené. V lete až na jeseň vytvára voňavé biele kvety s dlhou rúrkou koruny, ktoré neskôr zožltnú. Používa sa na zakrytie nepekných stien alebo plotov, V do 10 m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Lonicera japonica podrobnosti
9. Zemolez japonský Aureoretikulata
Popis:
Veľmi pekná poloopadavá mrazuvzdorná popínavá rastlina s drevnatou stonkou. Je okrasná pestro sfarbenými neobyčajnými lístkami. Sú jasnozelené s jasnožltými žilkami. V lete až na jeseň vytvára voňavé biele kvety s dlhou rúrkou, ktoré neskôr zožltnú. Používa sa na zakrytie stien, plotov, altánkov a pergol. Dorastá do dĺžky 10 m. (foto Ján Svrček)
Lonicera japonica Aureoretikulata podrobnosti
10. Zemolez lesklý Elegant
Popis:
Zemolez lesklý je veľmi nenáročný, vždyzelený, nízky a hustý ker s vodorovnými konármi a úzkymi, tmavozelenými listami. Výborne sa hodí na pokrytie pôdy a vysádzanie aj v tieni. Nemá osobitné nároky na pôdne podmienky. Dobre znáša aj suchšie a tienisté stanovištia a málo výživné pôdy. Strihom sa dá tvarovať do nízkych živých plotov a zaujímavých gulí alebo bochníčkov. Nestrihaný dorastá do maximálnej výšky asi 0,8 až 1 meter a šírky 2,5 metra
Lonicera nitida podrobnosti
11. Zemolez lesklý Baggesens Gold
Popis:
veľmi estetický vždyzelený bohato rozkonárený ker s drobnými oválnymi lístkami výrazne žltej farby. V zime končeky jeho výhonkov vyfarbujú do ružova. Má oblúkovité konáre. Je mrazuvzdorný a vhodný na ohraničenie záhonov. Pomerne rýchlo rastie a veľmi dobre znáša rez a strih, preto ho možno tvarovať do rôznych kompaktných tvarov. Nestrihaný dorastá do výšky a šírky 1,5 - 2m. (foto Ján Svrček). TIETO RASTLINKY SÚ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Lonicera nitida Baggesens Gold podrobnosti
12. Zemolez ovíjavý Belgica Select
Popis:
opadavá ovíjavá mrazuvzdorná liana s podlhovastými trávovozelenými listami. V lete vytvára voňavé kvety
Lonicera periclymenum Belgica Select podrobnosti
13. Zimozeleň väčšia Variegata
Popis:
pestrofarebný vždyzelený plazivý mrazuvzdorný poloker. Má oblúkovito sklonené a poliehavé dlhé stonky. Dekoratívne listy sú jasnozelené so širokým smotanovo-bielym lemom. Je veľmi nenáročný, preto sa výborne hodí na pokrytie pôdy a to aj na zatienených miestach a pod stromami. Vytvára väčšie husté porasty. Od konca jari do začiatku jesene na ňom kvitnú veľké jasnomodré kvety. Svojím pestrým sfarbením listov oživí zimnú záhradu. Dorastá do V 0,3 m, Š 1,5 m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Vinca major Variegata podrobnosti
14. Zlatý dážď Maluch
Popis:
mohutný, opadavý, vzpriamený, veľmi bohato kvitnúci ker. Je veľmi obľúbený pre svoju nenáročnosť. Dorastá do výšky 2-3 m. Jeho zlatožlté kvety sa skoro na jar otvárajú hromadne. Má svetlozelené kopijovité listy, stojace na konárikoch oproti sebe.
Forsythia x intermedia podrobnosti
15. Zvonček širokolistý Loddon Anna
Popis:
Zvonček širokolistý je veľmi vďačná trvalka. Má paperistú stonku a počas mesiacov jún až august kvitne súkvetiami ružovo-fialových kvetov. Dobre rastie na priamom slnku a v polotieni. Dorastá do výšky 120cm.
Campanula lactiflora Loddon Anna podrobnosti
16. Zvonček broskyňovolistý Coerulea
Popis:
Pôvabný kultivar, počas leta so strapcami modrých zvončekov. Rastie na priamom slnku a v polotieni. Kvitne v júni až v auguste. Jeho kvety môžeme rezať do vázy. Dorastá do výšky 70cm.
Campanula persicifolia Coerulea podrobnosti
17. Zbehovec plazivý Burgundy Glow (Burgundská Žiara)
Popis:
Táto trvalka je vynikajúcim riešením pre pokrytie pôdy. Je vhodná aj do skaliek. Má modré kvety a bielo-strieborno-zelené listy, ktoré sa pri chlade a v tieni sfarbujú do ružovo-fialova. Kvitne od apríla až do júna. Dosahuje výšku 15cm a veľmi rýchlo a ľahko sa rozširuje do strán. Vysádzame 9-12ks na m2. Vysádza sa do substrátu s pH 6,0. Má rada svetlé až polotienisté miesto. Najlepšie jej vyhovuje ranné slnko a potom už tieň. Substrát je potrebné udrživať podľa možnosti rovnomerne vlhký. Asi týždeň po zasadení sa pridáva do zálievky 1 – 2x týždenne hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Je pekná v zmiešaných výsadbách s trávami (Acorus), šalviou (Salvia „Icterina“), chryzantémami a horcom (Gentiana). Táto trvalka je čiastočne stálozelená.
Ajuga reptans Burgundy Glow podrobnosti
18. Zvonček maličký White (Biely)
Popis:
Rozrastajúci sa, stálozelený, 10-15cm vysoký trpaslík je výrazný svojim krásnym bielym kvetom, ktorý má zvončekovitý tvar od júna do augusta. Výborne sa hodí na okraje záhonov, do skalných múrov alebo črepníkov na balkóny a terasy. Zvončeky sa taktiež ideálne vynímajú v medzerách dlažieb, popri okrajoch kamenných chodníkov alebo pri vstupných cestách. Taktiež sú ornamentom záhradných skaliek. Vyžadujú si dobre priepustnú pôdu bohatú na živiny, slnko alebo polotieň.
Campanula cochleariifolia White podrobnosti
19. Zvonček gargánsky Filigree
Popis:
Táto trvalka je vysoká do 15cm, má nízke zvončekovité kvety bledomodrej farby, ktoré sa krásne vynímajú na múrikoch a v skalkách. Kvitne v máji až v júni, najlepšie v bežnej pôde a v polotieni.
Campanula garganica Filigree podrobnosti
20. Zvonček broskyňovolistý Blue (Modrý)
Popis:
Trvalka vysoká 70-120cm. Od výšky 20cm striedavo na bočných stonkách vytvára až po vrchol skupiny zvončekovitých kvetov nebovo modrej farby. Kvitne v júni až júli.
Campanula persicifolia Blue podrobnosti
21. Zimozeleň menšia Aureovariegata (Zlatá variácia)
Popis:
Táto odroda zimozelene má na rozdiel od pôvodného druhu dvojfarebné lístky - ich okraje sú zlatožlté a stred zelený. Zimozeleň je vo všeobecnosti známa ako náhrada trávnika na tienistých miestach alebo ako kobercová trvalka vhodná na pokrytie pôd. Kvitne od apríla do septembra modrým kvetom, je stálozelená, má listy vajcovitého tvaru a dorastá do výšky 15cm. Jednotlivé stonky sa tiahnu až 50cm do strán. Môže rásť na slnku, v polotieni aj tieni. Nie je náročná na pôdu.
Vinca minor Aureovariegata podrobnosti
22. Zbehovec plazivý Braunherz
Popis:
Táto trvalka je vynikajúcim riešením pre pokrytie pôdy. Je vhodná aj do skaliek. Má modré kvety a hnedo-zelené listy. Kvitne od apríla až do júna. Dosahuje výšku iba 15cm a veľmi rýchlo a ľahko sa rozširuje do strán. Vysádzame 9-12ks na m2. Má rada svetlé až polotienisté miesta. Najlepšie jej vyhovuje ranné slnko a potom už tieň. Substrát je potrebné udrživať podľa možnosti vlhký. Je pekná v zmiešaných výsadbách s trávami (Acorus), šalviou (Salvia „Icterina“), chryzantémami a horcom (Gentiana). Je čiastočne stálozelená.
Ajuga reptans Braunherz podrobnosti
23. Zvonček širokolistý Pouffe
Popis:
Zvonček širokolistý Pouffe je trvalka kvitnúca počas mesiacov júl až august slabofialkovo-modrými kvetmi. Dorastá do výšky približne 30cm.
Campanula lactiflora Pouffe podrobnosti
24. Zvonček širokolistý Whitee (Beláčik)
Popis:
Zvonček širokolistý Whitee je trvalka kvitnúca počas mesiacov jún až august bielymi kvetmi. Dorastá do výšky približne 30cm.
Campanula lactiflora Whitee podrobnosti
25. Žltohlav čínsky Golden Queen (Zlatá kráľovná)
Popis:
Žltohlav čínsky Golden Queen je trvalka kvitnúca počas mesiacov máj až júl tmavooranžovo-žltými kvetmi. Dorastá do výšky približne 80cm.
Trollius chinensis Golden Queen podrobnosti
26. Zanoväť metlinatá Boskoop Ruby, Prútnatec metlovitý Boskoop Ruby
Popis:
mrazuvzdorný štíhly vzpriamený opadavý ker pestovaný pre bohaté červené kvety, ktoré vytvára v apríli a v máji. Má tenké vzpriamené trávovozelené konáriky a drobučké hodvábne sivozelené podlhovasté lístky. Vyžaduje slnečné stanovište a priepustné pôdy. Po rokoch dorastá do výšky a šírky 1,5m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Cytisus scoparius Boskoop Ruby podrobnosti
27. Žltohlav európsky
Popis:
Táto atraktívna trvalka, nazývaná aj Hnilecká ruža, vykvitá v máji až júni krásnymi žltými guľovitými kvietkami prenikavej žltej farby. Na Slovensku má zastúpenie v hojnom počte v Strážovských vrchoch. Dorastá do výšky cca 60 cm. Na ich stonkách vyrastá len 1 výrazný kvet, listy má zúbkovité, tmavo-zelenej farby. Žltohlav je vhodný do vlhkých pôd, ku okrajom vodných plôch znesie polotieň aj tieň. Krásne sa vyníma vysadená aj pod okrasnými krami.
Trollius europaeus podrobnosti
28. Zemolez lesklý Maigruen
Popis:
Vždyzelený pôdopokryvný rýchlorastúci ker s lesklými sýtozelenými listami. Finálna výška rastliny 40-60 cm.
Lonicera nitida Meigruen podrobnosti
29. Zvonček karpatský Deep Blue Clips
Popis:
Zvonček karpatský Deep Blue Clips je vysoký 15-20 cm. Kvitne v mesiacovh jún-september tmavomodrými kvetmi. Vyžaduje slnečné stanovište. Je krásnou ozdobou každej skalky.
Campanula carpatica Deep Blue Clips podrobnosti
30. Zimozeleň menšia Alba
Popis:
Zimozeleň je všeobecne známa ako náhrada trávnika na tienistých miestach alebo ako kobercová trvalka vhodná na pokrytie pôd. Odroda alba kvitne od mája do septembra bielym kvetom, je stálozelená, má tmavozelené listy vajcovitého tvaru a dorastá do výšky iba 20-30 cm. Jednotlivé stonky sa tiahnu do strán až 50 cm. Môže rásť na slnku, v polotieni aj tieni. Nie je náročná na pôdu.
Vinca minor Alba podrobnosti
31. Železník argentínsky
Popis:
Železník argentínsky je vysoká trvalka dorastajúca do výšky 120-150 cm. Má pomerne málo podlhovastých listov a od leta do jesene tvorí rozvetvené veľké súkvetia malých ružovo-fialových kvetov. Je to tradičná okrasná rastlina do teplých aj suchších podmienok. Jej kvety sa objavujú od polovice leta a sú veľmi príťažlivé pre motýle. Poskytujú nektár aj včelám žijúcim v prírode a mnohým užitočným druhom hmyzu. Zriedka trpí chorobami. Používa sa najmä v skupinách alebo hromadne v zmiešaných záhonoch, v lúčnych výsadbách a vo vidieckych záhradách.
Verbena bonariensis podrobnosti
32. Zemolez lesklý
Popis:
Veľmi nenáročný, vždyzelený, hustý ker s úzkymi tmavozelenými listami. Výborne sa hodí na pokrytie pôdy a vysádzanie aj v tieni. Nemá osobitné nároky na pôdne podmienky. Dobre znáša aj suchšie a tienisté stanovištia a málo výživné pôdy. Strihom sa dá tvarovať do nízkych živých plotov a zaujímavých gulí alebo bochníčkov. Nestrihaný dorastá do maximálnej výšky približne 1,5 metra a do šírky 2,5 metra. Je veľmi nenáročný, netrpí chorobami ani škodcami a výborne znáša rez.
Lonicera nitida podrobnosti
33. Zlatý dážď prostredný (Zlatovka prostredná) Lynwood
Popis:
Zlatý dážď prostredný Lynwood je silný, opadavý, vzpriamený a veľmi bohato kvitnúci ker. Je veľmi obľúbený pre svoju nenáročnosť. Dorastá do výšky 2-3 metre. Jeho zlatožlté kvety sa skoro na jar hromadne ovárajú po celej dĺžke konárov. Má svetlozelené kopijovité listy, stojace na konárikoch oproti sebe. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Forsythia intermedia Lynwood podrobnosti
34. Zimokvet včasný
Popis:
Je to veľmi skoro kvitnúci ker. Kvitne užv januári. Kvety majú svetlo žltú farbu. Je opadavý, potrebuje slnečné stanovište a úrodnú pôdu. Je plne mrazuvzdorný.
Chimonanthus praecox podrobnosti
35. Záhonová ruža (biela s fialovo červeným okrajom)
Popis:
Nepretržite kvitnúce ruže, ktoré prinášajú veľké množstvo kvetov. Vhodné na vytváranie ružových záhonov.
Rosa Bordure Rose podrobnosti
36. Zemolez henryho, vždyzelená, kvitnúca popínavka
Popis:
Zemolez henryho je jediná nám známa popínavá rastlina, ktorá je stálozelená a zároveň pekne kvitne. Je to plne mrazuvzdorná, drevnatá, popínavá liana s úzko oválnymi, tmavozelenými listami, ktoré sú na rube bledšie. Od júna do augusta vytvára krásne oranžové kvety, z ktorých dozrievajú čierne bobule. Používa sa najmä na zakrytie stien, plotov alebo na pergoly alebo na pokrytie pôdy. Nemá prísavné úponky, ktorými by sa dokázala zachytiť na holú stenu, ale potrebuje oporu, okolo ktorej sa môže ovíjať. Je teda vhodná napríklad na pokrytie plotu z drôteného pletiva a šplhá sa po mriežkach alebo s vyväzovaním aj na pergoly. V dospelosti na opore dorastá do výšky 3-5m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Lonicera henryi (Lonicera henryana) podrobnosti
37. Záružlie močiarne
Popis:
Záružlie močiarne je vodná rastlina. Je to koreňujúca bylinná trvalka s jednoduchými, lesklými listami, zvyčajne srdcovitého tvaru. Kvitne hlúčikmi žiarivo žltých kvetov o priemere 4 centimetre. Najlepšie rastie na priamom slnku, na hlinitých, premočených pôdach na okraji potôčikov alebo v úrodnom bahne pobrežnej zóny jazierok. Dospieva v priebehu 2-5 rokov a dorastá do výšky aj šírky 10-50 centimetrov. Znáša alkalické aj kyslé pôdy.
Caltha palustris, syn. Caltha cornuta podrobnosti
38. Zemolez kamčatský Vostorg
Popis:
Zemolez kamčatský, nazývaný aj čučoriedka kamčatská, pochádza zo sibírskej časti Ďalekého východu. Prináša jedlé ovocie, ale má aj okrasný charakter. Dorastá do výšky 1,5 metra. Do radu ho sadíme v odstupe rastlín 1-1,5 metra. Listy má sivozelené, ochlpené. Vďaka svojmu pôvodu rastie aj oblastiach s priemernou najnižšou teplotou až mínus 35 stupňov Celzia a mínus 8 stupňov Celzia dokonca aj v kvete. Životnosť rastliny je až 30 rokov. Kvitne veľmi skoro a plody dozrievajú ako prvé ovocie už koncom mája. Plody sú podlhovasté, tmavofialové, o hmotnosti 0,8 -2g, dlhé 15 - 30 mm a široké 8-12 mm. Sú šťavnaté, slakokyslé a chuťou pripomínajú čučoriedky. Významný je ich obsah pektínov, vitamínu C (30 - 65 mg %), antokyánových farbív a ďalších vitamínov zo skupiny B. Biologicky aktívne látky sa nachádzajú aj v iných častiach rastlín (listy, kvety). Majú tiež antiseptické vlastnosti, podporujú liečenie viacerých chorôb a zvyšujú celkovú odolnosť organizmu. Plody sú vhodné na výrobu ovocných štiav, kompótovanie a mrazenie. Listy, kvety a plody sa využívajú v ľudovom liečiteľstve. Zemolez kamčastký zaraďujeme medzi ekologické ovocné druhy. Nie je poškodzovaný chorobami a škodcami a nepotrebuje chemickú ochranu. Umožňuje nám to ekologicky dopestovať zdravé plody s obsahom látok cenných pre ľudský organizmus.
Lonicera caerulea kamtschatica Vostorg podrobnosti
39. Zvonček skalničkový
Popis:
Campanula portenschlagiana podrobnosti
40. Zanoväť rozprestretá
Popis:
Cytisus pseudoprocumbens podrobnosti
41. Zvonkovec
Popis:
Zvonkovec má svoj pôvod v Japonsku. Patrí do vresoviskovej skupiny rastlín. Vhodne doplní napríklad azalky, rododendrony, mamoty. Jedná sa o opadavý ker, ktorý rastie vcelku pomaly do cca 1,5m. Jeho hlavné vetvy sú vždy 100% vertikálne a na konci sa rozvinú v ružici listov a neskôr v nové prírastky. Ku koncu jari sa pod nimi objavujú veľmi očarujúce a elegantný zvončekovité krémové kvety s nápadným červeným žilkovaním. Na vetvičkách visí ako malé lampióniky pod dáždnikom z drobných listov. Potrebuje kyslú, vlhkejšie pôdu s vysokým obsahom živín a slnečné stanovište. Nevyžaduje žiadnu starostlivosť. Vysoká mrazuvzdornosť.
Enkianthus campanulatus podrobnosti
42. Ženšen päťlistý Jiaogulan
Popis:
Jiaogulan sa nazýva aj ako "bylina nesmrteľnosti" alebo ako päťlistý ženšen. Je považovaná za najzdravšiu a najliečivejšiu bylinku sveta. Patrí do skupiny antioxidantov, adaptogénov, harmonizátorov a antistresorov. Je to bylinka, ktorá pozitívne vplýva na celý ľudský organizmus (na fyzickú aj psychickú ) rovnováhu. Je to mrazuvzdorná trvalka a patrí do čeľade tekvicových, rastie ako liana, cez leto narastie do 2 metrov, znesie mrazy do -15 °C. V zime nadzemné časti vymrznú, prezimujú korene.
podrobnosti
43. Zemolez kapucňovitý 25-30
Popis:
Bohato rozkonárený vždyzelený ker s drobnými lesklými listami.
Lonicera pileata podrobnosti
44. Železník Muriel
Popis:
Táto trvalka kvitne od apríla až do novembra modro-fialovými, voňavými kvetmi,dorastá do výšky 50 centimetrov.Vyhovujú jej chránené a teplé stanovištia na slnku, vlhká,priepustná a na živiny bohatá pôda.
Verbena Muriel podrobnosti
45. Zelkova ostrolistá Fastigiata
Popis:
Druh ‘Fastigiata’ je stredne veľký až veľký strom so stĺpcovitou korunou, ktorá si zachováva svoj tvar. Strom môže zvyčajne vyrásť do výšky 10 až 12 m. Stará kôra je sivá a škálovateľná. Na jeseň sú listy bronzovo-červené. Po nenápadných zelených kvetoch nasledujú malé plody podobné fazuli. ‚Fastigiata‘ je starodávny kultivar neidentifikovaného pôvodu. Vďaka svojej úzkej korune je tento strom vhodný na cesty a ulice.
Zelkova serrata Fastigiata podrobnosti
46. Zemolez kamčatský Bakčarskij Velikan, 1,5 L kontajner
Popis:
Zemolez kamčatský - Bakčajskij velikan má veľké plody a vykokú úrodnosť. Plody: veľmi veľké, dlhé 4 až 5 cm, široké až 1,5 cm, hmotnosť okolo 1,8 g, maximálne 2,5 g. Chuť je dobrá, sladkokyslá, bez horčiny. Hodnotenie chuti tejto odrody dosahuje 4,9 bodu z päťbodovej stupnice. Zrenie: dozrieva v druhej polovici mája.
podrobnosti
47. Zemolez kamčatský Honeybee 1 L kontajner
Popis:
Zemolez kamčatský, nazývaný aj čučoriedka kamčatská, pochádza zo sibírskej časti Ďalekého východu. Prináša jedlé ovocie, ale má aj okrasný charakter. Dorastá do výšky 1,5 metra. Do radu ho sadíme v odstupe rastlín 1-1,5 metra. Listy má sivozelené, ochlpené. Vďaka svojmu pôvodu rastie aj oblastiach s priemernou najnižšou teplotou až mínus 35 stupňov Celzia a mínus 8 stupňov Celzia dokonca aj v kvete. Životnosť rastliny je až 30 rokov. Kvitne veľmi skoro a plody dozrievajú ako prvé ovocie už koncom mája. Plody sú podlhovasté, tmavofialové, o hmotnosti 0,8 -2g, dlhé 15 - 30 mm a široké 8-12 mm. Sú šťavnaté, slakokyslé a chuťou pripomínajú čučoriedky. Významný je ich obsah pektínov, vitamínu C (30 - 65 mg %), antokyánových farbív a ďalších vitamínov zo skupiny B. Biologicky aktívne látky sa nachádzajú aj v iných častiach rastlín (listy, kvety). Majú tiež antiseptické vlastnosti, podporujú liečenie viacerých chorôb a zvyšujú celkovú odolnosť organizmu. Plody sú vhodné na výrobu ovocných štiav, kompótovanie a mrazenie. Listy, kvety a plody sa využívajú v ľudovom liečiteľstve. Zemolez kamčastký zaraďujeme medzi ekologické ovocné druhy. Nie je poškodzovaný chorobami a škodcami a nepotrebuje chemickú ochranu. Umožňuje nám to ekologicky dopestovať zdravé plody s obsahom látok cenných pre ľudský organizmus
Lonicera caerulea kamtschatica Honeybee podrobnosti
48. Zemolez kamčatský Honeybee, kontajner
Popis:
Chutný plodiaci a rýchlorastúci ker do polotieňa pôvodom zo Sibíri. Podlhovasté, fialovomodré plody podobné čučoriedkam chutia sladkokyslo. Výnos z jedného kra býva 4-5 kg. Zemolez je najmä do šírky rastúci ker, vysoký 150-180 cm, je menej náročný na pestovanie, než čučoriedky.
Lonicera kamtschatica Honeybee podrobnosti
49. Zemolez kamčatský Wojtek
Popis:
Výsadba: marec – október Kvitnutie: apríl Zber plodov: máj, jún Výška rastu: do 2 m Zemolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) je nenáročný na pôdu a v porovnaní s čučoriedkami napríklad nevyžaduje kyslú pôdu. Toleruje aj chladnejšie prostredie. Vyhovuje mu slnečné miesto, bežná záhradná, hlinitopiesočnatá a výživná pôda.
Lonicera kamtschatica Wojtek podrobnosti
50. Zemolez kamčatský Bakčarskij Velikan, kontajner P9
Popis:
podrobnosti
51. Zemolez japonský Red World
Popis:
Zemolez japonský - Red World „Červený svet“ je vždyzelená popínavá rastlina s vajcovitými, tmavozelenými listami, v zime s červeno-bronzovou farbou. V lete kvitne bielo červeno-ružovými kvetmi - rúrkovitého tvaru.
Lonicera japonica Red World podrobnosti

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
29.05.2024 12:09:06

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00