Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

tel.: 031/ 381 2749 e-mail: dreviny@dreviny.sk
0948 877 888 (predaj rastlín)
0903 502 972 (návrhy a realizácia záhrad)
0948 777 941 (predaj, projekcia a realizácia)
0948 937 895 (predaj a dobierkový predaj)

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu v encyklopédii:

Vyhľadávanie v encyklopédii:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:

2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Naposledy aktualizované dňa: 16.07.2020

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
16.07.2020 14:11:38

vyhľadávanie na: F počet záznamov:37
1. Flox Emerald Cushion
Popis:
kompaktná, krásne kvitnúca, vždyzelená trvalka. Vytvára homôlky s kopijovitými bledozelenými listami a bledofialovými kvetmi. Dorastá do výšky 8cm a šírky 20cm. Je vhodná do skupinky viacerých trvaliek, do skaliek a záhonov. Najlepšie sa jej darí na dobre priepustnej pôde. Rastie na slnku i v čiastočnom tieni. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Phlox Emerald Cushion podrobnosti
2. Flox maculata Omega
Popis:
tento flox kvitne od júla do septembra bielymi kvetmi s fialovým stredovým očkom. Kvety dosahujú výšku až 80cm. Samotná rastliny dorastá do výšky 70-90cm. Kvety vytvárajú špirálu na kvetnej stonke. Uprednostňuje kvalitnú pôdu, ktorá v lete nevysychá, najmä nie tesne pred kvitnutím a počas kvitnutia. Má pomerne úzke listy a na rozdiel od floxov rodu paniculata je vysoko odolný vočí múčnatke. Vyhovuje mu alkalická (zásaditá, vápenatá) ako aj kyslá pôda a poloha na priamom slnku alebo v polotieni. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Phlox maculata Omega podrobnosti
3. Flox subulata Marjorie
Popis:
obľúbená trvalka kvitnúca na začiatku až uprostred jari. Je veľmi užitočná na pokrytie pôdy na brehoch a slnečných svahoch alebo na lemovanie okrajov skalky. Ľahko sa pestuje na priamom slnku a uprednostňuje kvalitnú pôdu, ktorá je dobre priepustná a mierne zásaditá. Rastlina vytvára 8-15cm vysoké rozprestreté stálozelené porasty. Druhú záplavu kvetov možno vyvolať zostrihaním rastliny na polovicu hneď po odkvitnutí.
Phlox subulata Marjorie podrobnosti
4. Funkia (Hosta)
Popis:
veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, široko kopijovité, žiarivo-zelené listy. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júna do augusta bielymi alebo ružovkastými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky 50cm. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta podrobnosti
5. Flox šidlolistý Ronsdorfer Schöne (Ronsdorfský Pekný)
Popis:
Táto krásna kobercová trvalka má výšku len 10cm. Je to vždyzelená rastlina s jemnými ihlicovými listami. Na jar (marec-apríl) vytvára veľké množstvo drobných ružových kvetov. Je krásna v záhonoch na pokrytie plôch ako aj v skalkách a predzáhradkách, v múrikoch a chodníčkoch. Najlepšie rastie na priamom slnku. Sadíme 5ks/m2. Dorastá do výšky 10cm.
Phlox subulata Ronsdorfer Schöne podrobnosti
6. Funkia (Hosta) Blue Bird
Popis:
Krásna rastlina, ktorá tvorí trsy pôvabných veľkých srdcovitých modrozelených listov. V lete kvitne na fialovo. Rastie v polotieni a tieni. Dorastá do výšky 50cm.
Hosta hybrid Blue Bird podrobnosti
7. Funkia (Hosta) Albomarginata
Popis:
veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, veľké, srdcovité zelené listy s výrazným bielym lemovaním. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júna do augusta ružovkastými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky 50cm.
Hosta Albomarginata podrobnosti
8. Funkia (Hosta) Carnival (Karneval)
Popis:
Funkia Carnival je atraktívnou odrodou s fialovými kvetmi, ktoré kvitnú v máji a v júni. Je však zaujímavá najmä svojimi listami zelenej farby s výrazným žltým okrajom. Dosahuje výšku 50cm a dobre sa jej darí v polotieni až tieni. Sadíme 7ks/m2.
Hosta Carnival podrobnosti
9. Funkia (Hosta) hybridná Minute Man (Drobný muž)
Popis:
Funkia Minute Man sa vyznačuje bielymi kvetmi, ktoré kvitnú v júni. Atraktívna je však predovšetkým vďaka zaujímavým listom tmavozelenej farby s bielym pásom. Dosahuje výšku 30cm a najlepšie sa jej darí v polotieni až tieni. Sadíme 9-12ks/m2.
Hosta hybrid Minute Man podrobnosti
10. Flox metlinatý Orange Perfection (Oranžová Dokonalosť)
Popis:
Kvitne oranžovo-ružovým kvetom v júli až v septembri. Dorastá do výšky 50cm. Vyžaduje slnečné stanovisko. Pekne ukáže v skupinovej výsadbe, 5-7ks/m2.
Phlox paniculata Orange Perfection podrobnosti
11. Flox šidlolistý Candy Stripes (Pestré Pásiky)
Popis:
Táto krásna kobercová trvalka má len 10cm. Na jar (marec-apríl) je obsypaná ružovými kvietkami s bielym pásikom v strede. Darí sa jej na slnku. Sadíme 5ks/m2. Je krásna v záhonoch na pokrytie plôch ako aj v skalkách a predzáhradkách, v múrikoch a chodníčkoch.
Phlox subulata Candy Stripes podrobnosti
12. Fialka voňavá (v 3L črepníkoch)
Popis:
Sladko voňajúca trvalka s listami srdcovitého tvaru, ktoré vytvárajú voľné ružice. Sladko voňajúce kvety sa vinú spomedzi listov koncom zimy a začiatkom jari. Kvety sú zvyčajne fialovej farby, ale môže sa objaviť aj farba biela, modrá, ružová alebo dokonca marhuľová. Výška a šírka tejto trvalky je 15cm. Jej kvety majú jedinečný šarm a robia sa z nich najkrajšie malé kytičky. Znáša dobre aj ťažké poveternostné podmienky a je vhodná ako na slnko tak aj do tieňa.
Viola odorata podrobnosti
13. Figovník (jedlá figa) Brown Turkey
Popis:
Jedlá figa je opadavý ker alebo malý strom s dekoratívnymi, veľkými, laločnatými listami. Odroda Brown Turkey rodí bohato a spoľahlivo. Je to kultivar najčastejšie pestovaný vo Veľkej Británii a zrejme najvhodnejší pre jej klímu. Dobre odoláva chladu a rodí stredne veľké až veľké figy zvonkovitého tvaru. Sú purpurovo-hnedé a majú sladkú a jemnú dužinu ružovkasto-jantárovej farby. Dorastajú do veľkosti asi 5cm a sú dobrej až veľmi dobrej kvality, s malým počtom semien. Hlavná úroda začínajúca uprostred júla pozostáva z veľkých plodov, zatiaľ čo skorá úroda nazývaná brepa prináša malé plody. Nezrelé plody a konáriky obsahujú šťavu, ktorá môže podráždiť oči a pery. Stromy a kry si vyžadujú umiestenie pri stene alebo plote orientovanom na juh alebo na východ, ktoré ich ochránia pred studenými zimnými vetrami. Podľa možnosti by sme ich mali vysadiť do vlhkej, priepustnej pôdy na slnečnom a chránenom mieste. Rastú však aj v polotieni a v takmer každej pôde – suchej a vápenatej (alkalickej), dobre priepustnej a ľahkej, ale aj v ťažkom íle alebo v piesčitej pôde. Nedokážu však rásť v úplnom tieni. Stredne vlhká piesočnatá pôda s vyšším obsahom vápenca je najvhodnejšia pre vývoj plodov, ktoré sú určené na sušenie. Silne kyslé pôdy sú pre figy nevhodné. Figovníky odolávajú zimným mrazom iba po teplotnú zónu 7, preto ich môžeme pestovať iba v najjužnejších častiach Slovenska. Ich nové prírastky sú citlivé na poškodenie mrazom a počas veľmi studených zím môžu celé zahynúť, rastliny sa však zvyčajne rýchlo zotavia. Figy kvitnú od júna do septembra a ich kvety sú jednopohlavné, teda buď samčie alebo samičie. Oba typy kvetov však rastú na jednej rastline, preto je samoopelivá. Plody zvyčajne dozrievajú približne 12 mesiacov a mladé plody na jeseň menšie než 1,5cm zvyčajne prezimujú, aby vytvorili úrodu na budúci rok. Plody môžeme jesť surové alebo varené. Sú sladké a šťavnaté a úplne zrelé exempláre sú vynikajúcim ovocím, ktoré sa doslovne rozpúšťa v ústach. Často sa tiež sušia na ďalšie na použitie. Odroda Brown Turkey v dospelosti dorastá do výšky 3 metre a šírky 4,5 metra. Pre ľahkosť udržiavania je najľahšie pestovať ju drôtenke a obmedziť rast jej koreňov (pestovanie v nádobách je vždy úspešné), inak rastliny tvoria viac listov než plodov.
Ficus carica Brown Turkey podrobnosti
14. Funkia (Hosta) so žltým lemovaním listov
Popis:
veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, veľké, srdcovité zelené listy s výrazným žltým lemovaním. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júna do augusta ružovkastými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky približne 50cm. KVALITNE ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MOŽETE BEZ OBÁV VYSADÁZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta Aureomarginata podrobnosti
15. Fakľovka Royal Standard (Kráľovská vlajka)
Popis:
Fakľovka Royal Standard je trvalka kvitnúca počas mesiacov august až október zlato-žltými kvetmi s čiastočne červeným sfarbením. Dorastá do výšky približne 100cm.
Kniphofia Royal Standard podrobnosti
16. Flox metlinatý Europa
Popis:
Flox metlinatý Europa je trvalka kvitnúca počas mesiacov júl až september bledoružovými kvetmi. Dorastá do výšky približne 75cm.
Phlox paniculata Europa podrobnosti
17. Flox metlinatý Laura
Popis:
Flox metlinatý Laura je trvalka kvitnúca počas mesiacov júl až september fialovými kvetmi s bielym očkom a tmavým stredom. Dorastá do výšky približne 80cm.
Phlox paniculata Laura podrobnosti
18. Flox metlinatý Orange Perfection (Oranžová dokonalosť)
Popis:
Flox metlinatý Orange Perfection je trvalka kvitnúca počas mesiacov júl až september oranžovými kvetmi. Dorastá do výšky približne 50cm.
Phlox paniculata Orange Perfection podrobnosti
19. Forthergilla väčšia
Popis:
Fothergilla väčšia je opadavý ker pochádzajúci zo Spojených štátov amerických. Listy má guľaté a hladké, v lete pekné tmavozelené. Očaria najmä svojimi jesennými farbami. Jej zvláštnosťou sú tiež neobvyklé, vzpriamené, voňavé, biele kvety, ktoré pripomínajú krátke kefky na fľaše. Objavujú sa na rastline skoro na jar, v apríli až v máji. Forthergilla je ker ocenený viacerými oceneniami. Vďaka bohatému letnému a jesennému olisteniu je vhodná ako stredobod pozornosti v záhrade alebo v záhone. Jej výška ju umožňuje použiť do živého plota alebo ako vizuálnu bariéru. Vyžaduje kyslé alebo neutrálne, priepustné pôdy. Na dlhšie podmáčaných pôdach je potrebné sadiť ju do vyvýšených záhonov. Najlepšie rastie na slnku alebo v polotieni. Môžeme ju pestovať v teplotných zónach 4-8, teda aj v najchladnejších oblastiach Európy s výnimkou najvyšších horských a severských oblastí. V dospelosti dorastá do výšky približne 2 metre a do šírky 1,5 metra.
Forthergilla major podrobnosti
20. Figovník (jedlá figa) Verdino
Popis:
Odroda Verdino je stará antická odroda pochádzajúca pravdepodobne z Toskánska. Rastie silne a dorastá na stromy alebo kry menšej veľkosti s otvorenou korunou. Tvorí hruškovité plody strednej veľkosti. Ich trávovo-zelená šupka skrýva medovo sladkú dužinu farby červeného vína a vynikajúcej, veľmi ľahodnej chuti. U nás dozrievajú koncom septembra až v oktobri a sú výborné aj na sušenie. Jedlá figa je opadavý ker alebo malý strom s dekoratívnymi, veľkými, laločnatými listami. Jej plody, figy, dorastajú do veľkosti asi 5 centimetrov, majú sladkú a jemnú dužinu ružovkastej alebo jantárovej farby a sú veľmi dobrej kvality a ľahodnej chuti. Hlavná úroda začína uprostred júla a pozostáva z veľkých plodov, zatiaľ čo skorá úroda nazývaná brepa prináša malé plody. Nezrelé plody a konáriky obsahujú šťavu, ktorá môže podráždiť oči a pery. Stromy a kry si vyžadujú umiestenie pri stene alebo plote orientovanom na juh alebo na východ, ktoré ich ochránia pred studenými zimnými vetrami. Podľa možnosti by sme ich mali vysadiť do vlhkej, priepustnej pôdy na slnečnom a chránenom mieste. Rastú však aj v polotieni a v takmer každej pôde – suchej a vápenatej (alkalickej), dobre priepustnej a ľahkej, ale aj v ťažkom íle alebo v piesčitej pôde. Nedokážu však rásť v úplnom tieni. Stredne vlhká piesočnatá pôda s vyšším obsahom vápenca je najvhodnejšia pre vývoj plodov, ktoré sú určené na sušenie. Silne kyslé pôdy sú pre figy nevhodné. Figovníky odolávajú zimným mrazom iba po teplotnú zónu 7, preto ich môžeme pestovať iba v najjužnejších častiach Slovenska. Ich nové prírastky sú citlivé na poškodenie mrazom a počas veľmi studených zím môžu celé zahynúť, rastliny sa však zvyčajne rýchlo zotavia. Figy kvitnú od júna do septembra a ich kvety sú jednopohlavné, teda buď samčie alebo samičie. Oba typy kvetov však rastú na jednej rastline, preto je samoopelivá. Plody zvyčajne dozrievajú približne 12 mesiacov a mladé plody na jeseň menšie než 1,5cm zvyčajne prezimujú, aby vytvorili úrodu na budúci rok. Plody môžeme jesť surové alebo varené. Sú sladké a šťavnaté a úplne zrelé exempláre sú vynikajúcim ovocím, ktoré sa doslovne rozpúšťa v ústach. Často sa tiež sušia na ďalšie na použitie. Jedlá figa, figovník v dospelosti dorastá do výšky 3,5 až 5 metrov. Pre ľahkosť udržiavania je najľahšie pestovať ju drôtenke a tvarovať rezom. Inak rastliny tvoria viac listov než plodov. Aj pestovanie v nádobách je úspešné, ak ich na zimu zakopávame do zeme.
Ficus carica Verdino podrobnosti
21. Funkia Albopicta
Popis:
Veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, široko kopijovité, svetlozelené listy s tmavým okrajom. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júla do septembra bledofialovými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky 50cm. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta fortunei Albopicta podrobnosti
22. Funkia Blue Hawaii
Popis:
Veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, široko kopijovité, modré listy. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júna do augusta bielymi zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky 50cm. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta hybrida Blue Hawaii podrobnosti
23. Funkia Fire and Ice
Popis:
Veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, široko kopijovité, zelenobiele listy. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júna do septembra bledofialovými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,35 m. Dorastá do výšky a šírky 35cm. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta hybrida Fire and Ice podrobnosti
24. Funkia First Frost
Popis:
Veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, široko kopijovité, tmavozelené listy so žltým okrajom. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júla do septembra bledofialovými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky 50cm. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta hybrida First Frost podrobnosti
25. Funkia Mama Mia
Popis:
Veľmi populárna štandardná záhradnícka trvalka pôvabného klenutého vzrastu. Pestuje sa najmä pre svoje dekoratívne, široko kopijovité, tmavozelené listy so žltým okrajom. Je nenáročná, rýchlo rastie na väčšine pôd a znáša polohu na priamom slnku, v polotieni aj v tieni. Kvitne od júla do septembra bledofialovými zvončekovitými kvetmi na dlhej stonke. Dobre zakorenené trsy možno na jeseň rozdeliť a rozsadiť na vzdialenosť 0,5m. Dorastá do výšky a šírky 40cm. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Hosta hybrida Mama Mia podrobnosti
26. Figovník (jedlá figa) Dalmatie
Popis:
Vysoko odolná odroda prekrásnych fíg. Odolávajú pôdnej i vzdušnej vlhkosti, vydržia aj mrazy a nepotrebujú opeľovača na to, aby dva krát do roka rodili plody krásnej zeleno-žltej farby, ťažké cca 130-150 g. Dužina plodu má výrazne sladkú chuť a silnú príjemnú arómu. V dospelosti dosahuje strom výšku do 2,5 metra. Keď kmeň rastliny dosiahne 6-7 cm, rastlina je mrazuvzdorná do -15 stupňov. Najlepšie prosperuje na priamom slnku a bude najlepšie, ak ju posadíte na miesto, kde príliš nefúka.
Ficus carnica Dalmatie podrobnosti
27. Figovník (jedlá figa) Brogiotto Nero
Popis:
Tento veľký listnatý ker pochádza z juhozápadnej Ázie a zo stredomorského regiónu. Charakteristický pre figu Brogiotto Nero je malebný tvar jej listov, rýchly rast, veľké množstvo ovocia, ktoré produkuje. Jeho veľké voskové listy majú 3-5 lalokov. Sladunké plody majú 3-5 cm a ich zelená koža dozrieva na fialovo-hnedú v auguste až septembri. Najviac mu vyhovuje pozícia na priamom slnku. Zimné podmienky by mal vydržať, avšak v prvých rokov po výsadbe Vám odporúčame obaliť ho jutovinou.
Ficus Carica Brogiotto Nero podrobnosti
28. Frézia cibuľky - mix farieb, 3 kusy
Popis:
Cibuľky Frézie sú Slovensko - Maďarského pôvodu. Jedná sa o kvalitné dobre vyrastené cibuľky. Tieto frézie sú veľmi výrazne voňavé a sú v rôznych farbách. V mixe sa nachádza približne 60% žltých, 30% bielych a 10% iných farieb. Aby vykvitli na jar, treba ich sadiť už na jeseň od konca augusta do októbra. Vyrastú za približne 4 mesiace. Potrebujú byť uskladnené vo vykurovanom priestore alebo v skleníku či fóliovníku. Zrezaný kvet vydrží v miestnosti pri dobrej starostlivosti aj niekoľko týždňov. Uvedená cena je za 3 ks cibuliek.
Freesia podrobnosti
29. Figovník (jedlá figa) White Royal, voľnokorenný
Popis:
zelenožlté plody
Ficus carica White Royal podrobnosti
30. Frézia cibuľky - zmes farieb, balené po 10 kusov
Popis:
Doma vypestované cibuľky frézií, tvoriace voňavé kvety. Prevažne žltej farby, zmes cibuliek však obsahuje aj cibuľky kvitnúce na bielo a v iných farbách. Po odkvitnutí a uhynutí nadzemnej časti je cibuľky potrebné vybrať z pôdy a na zimu ich uložiť na suchom mieste pri izbovej teplote.
podrobnosti
31. Flox šidlolistý Calvides Wihte
Popis:
Táto krásna kobercová trvalka má len 10cm. Na jar (marec-apríl) je obsypaná bielymi kvietkami. Darí sa jej na slnku. Sadíme 5ks/m2. Je krásna v záhonoch na pokrytie plôch ako aj v skalkách a predzáhradkách, v múrikoch a chodníčkoch.
Phlox subulata Calvides White podrobnosti
32. Flox šidlolistý Purple Beauty
Popis:
Táto krásna kobercová trvalka má len 10cm. Na jar (marec-apríl) je obsypaná svetlo-fialovými kvietkami. Darí sa jej na slnku. Sadíme 5ks/m2. Je krásna v záhonoch na pokrytie plôch ako aj v skalkách a predzáhradkách, v múrikoch a chodníčkoch.
Phlox subulata Purple Beauty podrobnosti
33. Figovník (jedlá figa) Brown Turkey
Popis:
Jedlá figa je opadavý ker alebo malý strom s dekoratívnymi, veľkými, laločnatými listami. Odroda Brown Turkey rodí bohato a spoľahlivo. Je to kultivar najčastejšie pestovaný vo Veľkej Británii a zrejme najvhodnejší pre jej klímu. Dobre odoláva chladu a rodí stredne veľké až veľké figy zvonkovitého tvaru. Sú purpurovo-hnedé a majú sladkú a jemnú dužinu ružovkasto-jantárovej farby. Dorastajú do veľkosti asi 5cm a sú dobrej až veľmi dobrej kvality, s malým počtom semien. Hlavná úroda začínajúca uprostred júla pozostáva z veľkých plodov, zatiaľ čo skorá úroda nazývaná brepa prináša malé plody. Nezrelé plody a konáriky obsahujú šťavu, ktorá môže podráždiť oči a pery. Stromy a kry si vyžadujú umiestenie pri stene alebo plote orientovanom na juh alebo na východ, ktoré ich ochránia pred studenými zimnými vetrami. Podľa možnosti by sme ich mali vysadiť do vlhkej, priepustnej pôdy na slnečnom a chránenom mieste. Rastú však aj v polotieni a v takmer každej pôde – suchej a vápenatej (alkalickej), dobre priepustnej a ľahkej, ale aj v ťažkom íle alebo v piesčitej pôde. Nedokážu však rásť v úplnom tieni. Stredne vlhká piesočnatá pôda s vyšším obsahom vápenca je najvhodnejšia pre vývoj plodov, ktoré sú určené na sušenie. Silne kyslé pôdy sú pre figy nevhodné. Figovníky odolávajú zimným mrazom iba po teplotnú zónu 7, preto ich môžeme pestovať iba v najjužnejších častiach Slovenska. Ich nové prírastky sú citlivé na poškodenie mrazom a počas veľmi studených zím môžu celé zahynúť, rastliny sa však zvyčajne rýchlo zotavia. Figy kvitnú od júna do septembra a ich kvety sú jednopohlavné, teda buď samčie alebo samičie. Oba typy kvetov však rastú na jednej rastline, preto je samoopelivá. Plody zvyčajne dozrievajú približne 12 mesiacov a mladé plody na jeseň menšie než 1,5cm zvyčajne prezimujú, aby vytvorili úrodu na budúci rok. Plody môžeme jesť surové alebo varené. Sú sladké a šťavnaté a úplne zrelé exempláre sú vynikajúcim ovocím, ktoré sa doslovne rozpúšťa v ústach. Často sa tiež sušia na ďalšie na použitie. Odroda Brown Turkey v dospelosti dorastá do výšky 3 metre a šírky 4,5 metra. Pre ľahkosť udržiavania je najľahšie pestovať ju drôtenke a obmedziť rast jej koreňov (pestovanie v nádobách je vždy úspešné), inak rastliny tvoria viac listov než plodov.
Ficus Carica Brown Turkey podrobnosti
34. Fakľa stepná
Popis:
Eremurus robustus podrobnosti
35. Figovník (jedlá figa) Black Royal, voľnokorenný
Popis:
fialové plody
Ficus carica Black Royal podrobnosti
36. Figovník (jedlá figa) Brogiotto Bianco
Popis:
Ficus carica Brogiotto Bianco 1/2 Fusto podrobnosti
37. Flox metlinatý ´Sweet Summer White´
Popis:
Phlox paniculata ´Sweet Summer White´ podrobnosti

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
16.07.2020 14:11:38

Tešíme sa na Vás!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00, v So/Sat 8:00 - 16:00