Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:
Zobraziť filter
1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
22.05.2024 13:10:03

Saďte viac stromov!

Saďte viac stromov!


Vedeli ste, kto má jedinečnú schopnosť chrániť nás pred letnou horúčavou a zároveň ukladať energiu slnka vo svojom tela, aby ju znovu oživil počas zimy, keď ju nakviac potrebujeme? 

Viete kto, alebo čo dokáže najúčinnejšie pohlcovať emisie oxidu uhličitého (CO2)? (Ročne ich do ovzdušia vypustíme asi 15 biliónov ton a sú príčinou globálneho otepľovania a s ním súvisiacich prírodných katastrof.)

Viete kto poskytuje domov a potravu nespočetnému množstvu jedinečných a dôležitých druhov vtákov, cicavcov a hmyzu, ktoré sa vyvíjali milióny rokov?
 
Ak nepoznáte odpoveď, potom určite viete, kto alebo čo je najdôležitejším výrobcom kyslíka na našej planéte. Prvku, ktorý všetci potrebujeme na dýchanie a neprežili by sme bez neho ani 5 minút.

Áno, máte pravdu, sú to rastliny – najmä morské riasy a na súši stromy a kry.

Náš život si bez nich nevieme predstaviť a ani by nebol možný.

Okrem týchto úloh plnia stromy a kry veľa ďalších dôležitých funkcií. Zásobujú nás a naše zvieratá potravou. Slúžia nám ako ochrana pred neželanými pohľadmi. Vďaka výnimočnej, jemnej štruktúre svojich listov a malých konárikov sú perfektnou zvukovou bariérou. Zároveň sú pohlcujú väčšinu splodín a plynov, ktoré ľudia produkujú pri svojich činnostiach, ako je doprava, poľnohospodárstvo, priemyselná výroba a šport. No čo je ešte dôležitejšie, zo stromov vyrábame úžitkové drevo, jediný samo-obnoviteľný materiál, ktorý používame v stavebníctve, priemysle a v našich domácnostiach.

Stromy a kry nevytvárajú žiaden odpad. Majú schopnosť stopercentnej vlastnej recyklácie. Ba dokonca v procese svojho rozkladu produkujú niektoré naše najcennejšie prírodné zdroje  - pôdu, rašelinu a humus.

V ich prirodzenom prostredí nie je potrebné pomáhať im s rozmnožovaním. Dokážu to sami a robia tak už milióny rokov.

Ich vplyv na miestnu klímu je veľký a výrazný. Les je schopný pohltiť až 70% dažďovej vody a následne ju pomaličky uvoľňovať späť do atmosféry. Nové budúce oblaky sa vytvárajú počas tohto procesu, tohto nekonečného kolobehu vody v prírode (pohlcovanie a vyparovanie vody a jej prúdenie v riečnych tokoch a lesných bystrinách).

Ďalej nám stromy a kry ponúkajú fantastické estetické zážitky. Vytvárajú tisíce rôznych druhov kvetov a vôní, vtáky a hmyz si spievajú v ich korunách. Svojimi listami najrôznejších farieb a tvarov nám čarujú celú farebnú paletu, ktorá sa mení s ročnými obdobiami. Aj so svetlom nám stromy a kry predvádzajú magickú hru už od rána, keď sa ranná rosa ligoce na ich listoch. Na obed sa ostré poludňajšie lúče slnka snažia v úzkych pásikoch preboriť cez ich hustú korunu. Večer nám stromy a kry kreslia v záhrade svoje dlhé siluety pri západe slnka.

Už viete prečo ich vysádzame a prečo sa im celý život venujeme?

Užite si prosím túto našu internetovú stránku, ktorá je výsledkom stoviek odpracovaných hodín nášho tímu záhradníkov, milovníkov rastlín a všetkých ľudí, ktorí sa podieľali na jej tvorbe.

Juro Sebestyén, PaBt

Piešťany, 2. júna 2008

 

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00