Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu v encyklopédii:

Vyhľadávanie v encyklopédii:

Zobraziť filter
1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
29.05.2024 12:09:06

vyhľadávanie na: I počet záznamov:19
1. Ibištek sýrsky Red Heart (Červené srdce)
Popis:
Ibištek Red Heart je dobre rastúci okrasný ker alebo malý strom so stredne zelenými listami. Vytvára jednoduché veľké biele kvety s tmavočerveným alebo šarlátovým stredom. Kvitne od júna do prvých mrazov. Má vzpriamený vázovitý tvar a ak ho nikdy nestriháme, jeho konáre sa oblúkovite prehýbajú. Najlepšie rastie na priamom slnku a v polotieni a uprednostňuje vlhké, dobre priepustné pôdy bohaté na organickú hmotu. Je však veľmi prispôsobivý voči rôznym pôdam, pôdnym pH, utlačeniu pôdy, suchu, silnému rezu alebo strihu ako aj voči znečisteniu (preto dobre odoláva mestským podmienkam). Ak ho nestriháme, jeho konáre vetvia pomerne slabo, čo má za následok tvorbu mnohých rovných konárov vytvárajúcich jeho celkový vázovitý tvar. Vetvenie konárov nastáva nízko nad zemou. Strihom však tento ibištek môžeme tvarovať do podoby malého stromčeka. Najčastejšie ho vysádzame ako solitér (samostatne stojacu rastlinu), ako základ ďalšej výsadby, do vstupných priestorov, záhonov alebo aj ako formálny alebo neformálny živý plot. Jeho hlavnými pozitívnymi vlastnosťami sú ukážkové kvety kvitnúce po celé leto. Dobre tiež odoláva mestskému prostrediu (osobitne horúčave, vlhkosti, suchu a chudobným pôdam) a rýchlo zakoreňuje. Dobre rastie v teplotných zónach 5-9, teda na celom území Slovenska. Nestrihaný dorastá do výšky 3-4m a šírky 2-3m.
Hibiscus syriacus Red Heart podrobnosti
2. Ibištek sýrsky Blue Satin (Modrý Satén)
Popis:
Blue Satin je veľkým vylepšením obľúbenej odrody Blue Bird. Má väčšie kvety lepšej modrej farby, je viac rozvetvený a kvitne dlhšie. Určite si zamilujete jeho obrovské 8 centimetrové kvety s purpurovo červenými hrdielkami a slonovinovým stredom dopĺňajúcimi kráľovské modré odtiene jeho okvetných lístkov. Kvety sú vo svojej farbe veľmi jednotné. Sú jasné, tropické a slávnostné a rýchlo sa stanú stredobodom každej záhradnej kompozície. Modrá bývala zriedkavou farbou v záhrade na konci sezóny, no po príchode ibišteka Blue Satin sa Vaša záhrada na veľa mesiacov rozžiari bohatou modrou. Samotný ker sa ľahko pestuje a je veľmi odolný. Nestrihaný dosahuje v dospelosti výšku 3m a šírku 2m a dá sa pestovať ako malý stromček a ostrihaný na veľkosť, ktorú potrebujete v záhone, na verande alebo terase alebo v inom osobitnom usporiadaní. Býva dobre rozvetvený a poskytne Vám desiatky kvitnúcich konárikov. Je veľmi odolný voči teplu a suchu, preto je správnou voľbou pre horúce a suché miesta, kde sa iným krom nedarí. Počas rastu mu však pôdu udržujeme vlhkú. Najlepšie sa mu darí na priamom slnku, ale znáša aj mierny polotieň. Môžeme ho pestovať v teplotných zónach 5-9 (najchladnejšie oblasti Slovenska ležia v zóne 5, najteplejšie v zóne 7).
Hibiscus syriacus Blue Satin podrobnosti
3. Ibištek sýrsky Oiseau Blue (Blue Bird, Modrý vták)
Popis:
Oiseau Blue (Blue Bird) je veľmi obľúbená a možno najčastejšia odroda ibišteka pestovaná v záhradách. Kvitne v júli a v auguste svetlo- až stredne-tmavo modrými kvetmi, ktorých farba mierne prechádza do levanduľovej. V spodnej časti svojho kŕčika sú kvety tmavomodré a purpurové. Niekoľko kvetov sa na kríčku alebo malom stromčeku objavuje ešte na konci septembra. Stromček alebo krík rastie pomaly a keď ho nestriháme, jeho korunka môže narásť až na priemer 2 metre. Táto pravá odroda Oiseau Blue je množená štepením, preto všetky rastliny vytvárajú jednotné kvety. Vznikajú z nich tobolky, ktoré sú v zime dekoratívne. Ak ich však v korunke ponecháme, môžu sa nám v záhrade rozmnožiť semenáčiky. Oiseau Blue je jedným z najkrajších kultivarov ibišteka, jeho kvety sú veľké a početné a krásne kontrastujú na pozadí vráskavých zelených listov. Ľahko sa presádza a nie je náročný na pôdu. Uprednostňuje polohu na priamom slnku a dobre sa mu darí na suchých stanovištiach. Dobre rastie aj v polotieni, ale tvorí v ňom menej kvetov. Je odolný voči chladu v teplotných zónach 5 až 8 (najchladnejšie oblasti Slovenska patria do zóny 5, najteplejšie do zóny 7). Keď ho koncom zimy silne zrežeme, vytvorí menej, ale oveľa väčších kvetov (až 12cm). Mierny rez má za následok väčší počet menších kvetov. Ak rez vôbec nevykonáme, prejaví sa to na menšom počte kvetov, pretože kvitne výlučne na novom dreve. Preto by sme mu každý rok na jar pred začiatkom rastu mali rezom odstrániť asi jednu tretinu z minuloročných výhonkov.
Hibiscus syriacus Oiseau Blue (Blue Bird) podrobnosti
4. Ibištek sýrsky Woodbridge na kmieniku
Popis:
Ibištek je dávno obľúbenou rastlinou s minimálnymi nárokmi na údržbu. Vysádzame ho do neformálnych záhonov a živých plotov. V tomto prípade je však odroda Woodbridge vrúbľovaná na kmienik vo výške 100cm a vytvára tak miniatúrny opadavý stromček. Ak by sme ho nestrihali, jeho korunka môže narásť do priemeru asi 2m. Je obľúbený najmä pre svoje lievikovité a dlho pretrvávajúce kvety, podobné kvetom tropických ibištekov, no nie až také krikľavé. Sú až 10cm široké, purpurovo-červeno-ružové s tmavším ružovým až karmínovým vnútrom a objavujú sa na stromčeku od neskorého leta až do polovice jesene. Listy sú tvaru diamantu, tmavozelené, mierne laločnaté a zúbkaté. Samotný miniatúrny stromček je veľmi odolný voči suchu, teplu, vlhkosti, znečisteniu a dokonca aj voči zajacom a jelenej zveri. Mali by sme ho sadiť do priepustnej pôdy, ktorá môže byť aj čiastočne piesčitá alebo ílovitá. Jej pH by malo byť medzi 7,0 až 7,5 (neutrálne až mierne alkalické). Najlepšie mu vyhovuje poloha na slnku, i keď znáša aj polotieň. Dokáže rásť v teplotných zónach 5-9 (najchladnejšie oblasti Slovenska patria do zóny 5, najteplejšie do zóny 7). Keď ho koncom zimy silne zrežeme, vytvorí menej väčších kvetov. Mierny rez má za následok väčší počet menších kvetov. Ak rez vôbec nevykonáme, prejaví sa to menším počtom kvetov, pretože kvitne výlučne na novom dreve. Preto by sme mu každý rok na jar pred začiatkom rastu mali rezom odstrániť asi jednu tretinu jeho minuloročných výhonkov.
Hibiscus syriacus Woodbridge podrobnosti
5. Imelovník Hancock
Popis:
opadavý poliehavý hustý ker s oválnymi bronzovými listami v dospelosti jasnozelenými. Od začiatku do polovice leta vytvára biele kvety. Malé guľaté tmavo fialovoružové kvety sú zriedkavé. Je veľmi vhodný na kobercovitú výsadbu. V 1m, Š 3m.
Symphoricarpos chenaultii Hancock podrobnosti
6. Iberka vždyzelená Schneeflocke (Snehová vločka, Snowflake)
Popis:
Iberky sú známe ako najkrajšie jarné biele koberce v záhrade. Sú to nízke kompaktné trvalky vysoké 30cm, kvitnúce od marca do mája bielym kvetom. Darí sa im najmä na slnku. Veľmi pekne vyzerajú v skupine (9-12ks/m2) v záhonoch, v črepníkoch aj v skalke.
Iberis sempervirens Schneeflocke (Snowflake) podrobnosti
7. Indigovník himalájsky
Popis:
Indigovník himalájsky, člen rodiny leguminóz (strukovín), dosahuje rozličnú veľkosť od 90cm, ak je vysadený na otvorenom priestranstve až po 1,8m, keď ho vedieme popri teplej, slnečnej stene. Tomuto elegantnému šarmantnému kru, nazývanému aj himalájske indigo, sa mimoriadne darí pred takouto stenou na horúcom a suchom stanovišti na priamom slnku. Počas pestovateľskej sezóny neustále tvorí množstvo súkvetí malých purpurovo-ružových kvetov tvarom podobných kvetom hrachu. Kvitne na jednoročnom dreve, preto chladné počasie počas predchádzajúcej zimy neovplyvňuje ich počet. Jeho dlhé, jemné, drobné elegantné lístky kopijovitého tvaru dodávajú rastline efekt ľahkosti a krehkosti a obyčajne rastú takmer vodorovne. I keď väčšiu časť rastliny môže v zime zabiť neobyčajne silný mráz, v lete zvyčajne dorastie do pôvodnej veľkosti svojimi viacerými výhonkami. Svoj rast začína na jar veľmi neskoro, preto nepredpokladajme, že je počas neskorej jari mŕtvy, lebo je to jeden z posledných krov, ktoré vyháňajú listy. Vyžaduje si stanovište na priamom slnku a čiastočne suchú pôdu. V dobre priepustnej pôde na slnečnom stanovišti spoľahlivo odoláva mrazu po teplotnú zónu 6 (-23.3 °C). Neznáša trvale podmočené pôdy. Dosahuje konečnú výšku asi 2m a šírku 3,5m.
Indigofera heterantha podrobnosti
8. Ibištek sýrsky, na kmienku, v odrodách Red Heart, Woodbrigde, Hambo, Marina a Oiseau Blue
Popis:
Ibištek je pomerne rýchlo rastúci okrasný ker alebo malý strom so stredne zelenými listami. Vytvára jednoduché veľké kvety modrej, červenej alebo bielej farby. Kvitne od júna do prvých mrazov. Má vzpriamený tvar obráteného kužeľa a ak ho nestriháme, jeho konáre sa po čase čiastočne oblúkovite prehýbajú pod váhou plodov. Najlepšie rastie na priamom slnku a v polotieni a uprednostňuje vlhké, dobre priepustné pôdy bohaté na humus. Je veľmi prispôsobivý voči rôznym pôdam, pôdnym pH, stlačeniu pôdy, suchu, silnému rezu, ako aj voči znečisteniu (preto dobre odoláva mestským podmienkam). Ak ho nestriháme, jeho konáre vetvia pomerne slabo, čo má za následok tvorbu mnohých rovných konárov vytvárajúcich vázovitý tvar. Vetvenie konárov nastáva nízko nad zemou. Strihom však môžeme ibištek tvarovať do podoby malého stromčeka. Ibištek na kmienku vysádzame ako solitér (samostatne stojacu rastlinu). Jeho hlavnými pozitívnymi vlastnosťami sú ukážkové kvety kvitnúce po celé leto. Dobre tiež odoláva mestskému prostrediu (osobitne horúčave, vlhkosti, suchu a chudobným pôdam). Dobre rastie v teplotných zónach 5-9, teda na celom území Slovenska. Nestrihaný dorastá do výšky a šírky 2-3 metre.
Hibiscus syriacus in cultivars, on standard podrobnosti
9. Iris pseudacorus Variegata (Panašovaný)
Popis:
Iris pseudacorus Variegata je trvalka kvitnúca počas mesiacov máj až jún žltými kvetmi. Na listoch má biele pásy. Dorastá do výšky približne 80cm.
Iris pseudacorus Variegata podrobnosti
10. Iris sibírsky Fourfold Lavendel (Štvornásobná Levanduľa)
Popis:
Iris sibírsky Fourfold Lavendel je trvalka kvitnúca počas mesiacov máj až jún levanduľovo-modrými kvetmi so svetlomodrými okrajmi. Dorastá do výšky približne 80cm.
Iris sibirica Fourfold Lavendel podrobnosti
11. Ibištek sýrsky Marina
Popis:
Marina je obľúbená odroda ibišteka. U týchto stromčekov bola zaštepená na kmienik, kde vytvára guľovitú korunku. Kvitne v júli až v auguste. Ľahko sa presádza a nie je náročný na pôdu. Uprednostňuje polohu na priamom slnku a dobre sa mu darí na suchých stanovištiach. Dobre rastie aj v polotieni, ale tvorí v ňom menej kvetov. Je odolný voči chladu v teplotných zónach 5 až 8 (najchladnejšie oblasti Slovenska patria do zóny 5, najteplejšie do zóny 7). Keď ho koncom zimy silne zrežeme, vytvorí menej, ale oveľa väčších kvetov (až 12cm). Mierny rez má za následok väčší počet menších kvetov. Ak rez vôbec nevykonáme, prejaví sa to na menšom počte kvetov, pretože kvitne výlučne na novom dreve. Preto by sme mu každý rok na jar pred začiatkom rastu mali rezom odstrániť asi jednu tretinu z minuloročných výhonkov.
Hibiscus syriacus Marina podrobnosti
12. Itea viržínska Henry´s Garnet
Popis:
Itea virginia Henry´s Garnet podrobnosti
13. Ibištek bahenný veľkokvetý Cranberry Crush
Popis:
Ibištek v svetlo ružovej, ružovej a červenej farbe. Vyberte si prosím. Je to trvalka so silnými stonkami. Kvety sú obrovské a je ich veľa. Tento ibištek vyžaduje bohatú zálievku. Na jar zrežeme stonky na pár centimetrov, podporíme tak nové bohatšie kvitnutie. Rastlinka dorastá do jedného metra. V teplých južných oblastiach je u nás mrazuvzdorný. V chladnejších je potrebná ochrana pred mrazom.
Hibiscus moscheutos Cranberry Crush podrobnosti
14. Ibištek sýrsky Hamabo
Popis:
Hibiskus syriacus Hamabo je vzpriamene rastúci opadavý ker. Listy má svetlo až sýto zelené,vajcovité až kosoštvorcové. Kvety sú 8 až 10 cm veľké, biele s ružovým prelivom na okrajoch kvetných plátkov, stred kvetu je jasne červený. Kvitne od konca júna do septembra. Výška okolo 20. roku po výsadbe je 1,6 až 2,2 m. Ibištek znáša dobre letný horúci úpal, v tieni takmer nekvitne a ker rastie neprirodzene.
Hibiskus syriacus Hamabo podrobnosti
15. Ibištek sýrsky Marina, na kmienku
Popis:
Marina je obľúbená odroda ibišteka. U týchto stromčekov bola zaštepená na kmienik, kde vytvára guľovitú korunku. Kvitne v júli až v auguste. Ľahko sa presádza a nie je náročný na pôdu. Uprednostňuje polohu na priamom slnku a dobre sa mu darí na suchých stanovištiach. Dobre rastie aj v polotieni, ale tvorí v ňom menej kvetov. Je odolný voči chladu v teplotných zónach 5 až 8 (najchladnejšie oblasti Slovenska patria do zóny 5, najteplejšie do zóny 7). Keď ho koncom zimy silne zrežeme, vytvorí menej, ale oveľa väčších kvetov (až 12cm). Mierny rez má za následok väčší počet menších kvetov. Ak rez vôbec nevykonáme, prejaví sa to na menšom počte kvetov, pretože kvitne výlučne na novom dreve. Preto by sme mu každý rok na jar pred začiatkom rastu mali rezom odstrániť asi jednu tretinu z minuloročných výhonkov.
Hibiscus syriacus Marina podrobnosti
16. Ibištek sýrsky Ardens
Popis:
Stará osvedčená odroda Ardens je nádherný plnokvetý kultivar fialovej až-levaduľovej farby. Kvitne každoročne pravidelne a bohato v júli a v auguste a jeho kvety možno označiť aj ako purpurovo-ružové. Tento malý stromček alebo krík (podľa typu tvarovania) rastie pomaly a nestrihaný dorastá do výšky a šírky približne 2 metre. Je množený vrúbľovaním, preto všetky rastliny vytvárajú jednotné kvety.mOdroda Ardens patrí medzi najkrajšie odrody ibišteka, jeho kvety sú veľké a početné a krásne kontrastujú na pozadí vráskavých zelených listov. Ibišteky sýrske sa ľahko presádzajú a nie sú náročné na pôdu. Ich pôda by mala byť mierne vlhká, nie však premočená. Uprednostňujú polohu na priamom slnku, dobre priepustné pôdy a dobre sa im darí aj na suchších stanovištiach. Rastú však dobre aj polotieni až miernom tieni, ale tvoria v ňom menej kvetov. Nevyhovujú im substráty s vysokým podielom rašeliny. Sú odolné voči chladu v teplotných zónach 5 až 8, teda na celom Slovensku. Keď ich koncom zimy silne zrežeme, vytvoria menej, ale oveľa väčších kvetov. Mierny rez má za následok väčší počet menších kvetov. Ak rez nevykonáme, prejaví sa to menším počtom kvetov.
Hibiscus syriacus Ardens podrobnosti
17. Ibištek sýrsky Blue Chiffon
Popis:
Atraktívny listnatý opadavý krík s kvitnutím počas celého leta. Jeho kvety sú krásnej modrej farby s nádychom do fialova a môžu byť dlhé v priemere aj 10 cm. Ibištek obľubuje svetlo, preto ho vysádzajte na slnečné stanovisko, no znesie aj polotieň. V dospelosti môže dosiahnuť aj výšku do 2 metrov. Odporúčame Vám ju na zimu obaliť jutovinou, alebo inou vhodnou tkaninou. Na pôdne podmienky nie je obzvlášť náročný, potrebuje priepustnú a živnú pôdu, po vysadení pravidelnú a výdatnú zálievku, no pozor na zbytočné preliatie.
Hibiscus syriacus Blue Chiffon podrobnosti
18. Ibištek sýrsky Purpureus Variegatus (purpurový s panašovanými listami)
Popis:
Ibištek sýrsky Purpureus Variegatus je veľmi nenáročný opadavý ker dorastajúci do výšky 1,5 až 3 metre a do šírky 1-2 metre. Tvorí vínovo-červené až purpurové kvety, ktoré sa nikdy celkom neotvoria. Na jar pučí pomerne neskoro a kvety tvorí až uprostred leta. Ibišteky sadíme na priame slnko. Uprednostňujú suchšie až mierne vlhké pôdy a dobre priepustné pôdy. Nadmerná závlaha im škodí a ťažkých ílovitých pôdach im hynú korene pre nedostatok kyslíka.
Hibiscus syriacus Purpureus Variegatus podrobnosti
19. Ibištek sýrsky mix 50-100
Popis:
Hibiscus syriacus – Ibištek sýrsky je opadavá neskôr rašiaca drevina vhodná na voľne rastúce živé ploty ale aj ako solitérna drevina. Vytvára neusporiadané konáre, tmavozelené listy a nádherné lievikovité kvety rôznych farieb od bielej, ružovej, červenej po fialovú a ich odtiene. Kvitne v auguste a v septembri. Plodom je tobolka. Mladé rastliny často namŕzajú, preto je vhodné ich na zimu podstielať. Pre jeho exotický vzhľad je vhodný do všetkých typov záhrad na chránené miesta. Rastie pomalšie, ale za to v čase kvetov Vám to vynahradí.
podrobnosti

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
29.05.2024 12:09:06

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00