Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu v encyklopédii:

Vyhľadávanie v encyklopédii:

Zobraziť filter
1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
29.05.2024 12:09:06

vyhľadávanie na: K počet záznamov:113
1. Kalina vavrínolistá Eva Price
Popis:
Kalina vavrínolistá dorastá do výšky 2-3 metre. Má širokú, oválnu, hustú korunu a hnedé konáre a kôru. Kvitne na bielo až ružovo-bielo v novembri až máji. Dobre rastie v hlinitej, vápenatej, piesčitej pôde. Toleruje sucho a nevyhovuje jej povrch z dlažby. Dobre odoláva vetru a je mrazuvzdorná do -14,9 stupňa Celzia. Je užitočná pre včely (medonosná). Vhodná na výsadbu do kontajnerov a malých záhrad. Rastie ako viackmeň.
Viburnum tinus Eva Price podrobnosti
2. Kortadéria pampová (Pampová tráva) Pumila, trpasličia (Pampas Pumilla)
Popis:
Odroda Pumila je trpasličia odroda kortadérie pampovej dorastajúca do výšky 1-2 metre. Je to elegantná trsnatá tráva. Je mrazuvzdorná a má ohnuté, na okraji ostré listy, dlhé 0,5 až 1 meter. Koncom leta na asi 1 metrových stonkách vytvára veľké husté vatovité súkvetia bielej až smotanovej farby, ktoré sa na rastline udržia až do zimy. Kortadéria je trochu citlivejšia voči zimným mrazom než ostatné trávy, preto ju vysádzame do polohy chránenej pred studenými zimnými vetrami. Na zimu ju odporúčame mierne zostrihnúť, zohnúť k zemi a zakryť vrstvou sena alebo slamy hrubou aspoň 10 cm. Na jar pred vyrašením nových listov, teda na prelome marca a apríla, potom môžeme prikročiť k radikálnejšiemu strihu a ostrihať túto trávu až na 15-20 cm.
Cortaderia selloana Pumila podrobnosti
3. Kalina burkwoodova
Popis:
Kalina burkwoodova sa v záhradách pestuje pre jej skoré, silne voňavé biele až jemne ružové kvety. Je to stredne veľký až veľký poloopadavý, rozkonárený, úplne mrazuvzdorný ker s otvorenou korunou. Uprostred oválnych lesklých tmavozelených listov mu od polovice do neskorej jari rozkvitajú guľovité 5-7cm veľké súkvetia voňavých rúrkovitých bledoružových a neskôr bielych kvetov. Tie sa časom menia na drobné asi 1cm veľké červené plody, ktoré v lete tmavnú na čierne. Na jeseň sa listy tejto kaliny, ktoré sa chystajú opadnúť, sfarbujú do pestrých odtieňov žltej, oranžovej a červenej. Kalina burkwoodova rastie v teplotných zónach 5-8, môžeme ju preto pestovať na celom území Slovenska. Je schopná rásť na slnku aj v polotieni a vyhovuje jej šíroké spektrum pôd. V dospelosti dorastá do výšky a šírky približne 2,5-3 m. Dobre odoláva horúčavám.
Viburnum burkwoodii podrobnosti
4. Kalina carlesii
Popis:
Opadavý bohato rozkonárený hustý ker s tmavozelenými, na jeseň červenejúcimi listami. V druhej polovici jari vytvára poľguľovité súkvetia veľmi voňavých bielych a ružových kvetov, ktoré rozkvitajú z ružových púčikov; neskôr má dekoratívne čierne plody, V a Š 1,5 m.
Viburnum carlesii podrobnosti
5. Kalina siripútková
Popis:
Kalina siripútková je výborný domáci opadavý stromovitý ker, ktorý je atraktívny počas rozličných ročných období. Uprostred mája kvitne 8cm zhlukmi drobných smotanovo-bielych, veľmi voňavých kvetov. Listy má oválne, na okrajoch hrubo zúbkované, pomerne hrubé a kožovité, dlhé 8-10cm. Na jeseň sa bohato sfarbujú. Táto životaschopná rastlina má hustý vzrast a zachováva si na konároch lístie až po zem bez potreby obnovovacieho rezu. V auguste sa jej drobné vajcovité plody v priebehu niekoľkých týždňov menia zo zelených na svetlo-červené až čierne. Počas tohoto obdobia sú mimoriadne pekné, najmä vo fáze, keď sa červené a čierne plody nachádzajú v tých istých súkvetiach. Lístie tejto kaliny sa na jeseň mení na gaštanovo alebo purpurovo červené, najmä keď silné mrazy neprichádajú príliš skoro. Kôru má spočiatku hladkú a šedo-hnedú, v neskrošom veku zvráskavenú. Rastie na akejkoľvej pôde, ale najlepšie sa jej darí na vápencových pôdach. Dobre znáša aj íl a vyhovuje jej stanovište na slnku alebo v polotieni. Vytvára okrúhly ker s viacerými kmeňmi rastúci do veľkosti 3m x 2,5m. Jej staršie výhony je dobre odrezať po odkvitnutí. Hodí sa na živé ploty, oddeľujúce steny, do neformálnych záhrad alebo pestovaná ako malý strom. Priťahuje vtáctvo.
Viburnum lantana podrobnosti
6. Kalina obyčajná Roseum
Popis:
Veľmi populárny, mrazuvzdorný, opadavý ker pestovaný v záhradách od 16-teho storočia. Je hustého okrúhleho vzrastu so vzpriamenými, rozširujúcimi sa, previsnutými konármi. Veľké, ukážkové súkvetia podobné snehovým guliam pokrývajú celú rastlinu v máji. Kvety sú sterilné a nazberané v pôvabných, guľovitých, smotanovo bielych hlavičkách. Najprv sa objavujú ako svetlozelené, neskôr sa menia na biele s ružovskastým nádychom (z toho pochádza názov Roseum). Súkvetia neskôr začnú prevísať pod svojou váhou, vytvárajú veľmi príťažlivé zoskupenia a pretrvávajú až do leta. Listy má táto kalina protistojné, 5-10cm dlhé s pekným oranžovo-červeným jesenným sfarbením, žiarivejším ako v prípade pôvodného druhu, čím nahrádza svoj nedostatok dekoratívnych bobulí. Dobre sa jej darí na slnku alebo v polotieni a je odolná v tepelných zónach 4-8. Môžeme ju preto pestovať vo všetkých oblastiach Slovenska. Obľubuje vlhkú a priepustnú pôdu bohatú na humus. Veľmi rýchlo sa dokáže zotaviť aj z hlbokého rezu. Má široké uplatnenie ako ker v záhonoch alebo na vytvorenie deliacich stien. Dorastá do výšky a šírky asi 3m.
Viburnum opulus Roseum podrobnosti
7. Kalina vavrínolistá
Popis:
Kalina vavrínolistá dorastá do výšky 2-3 metre. Má širokú, oválnu, hustú korunu a hnedé konáre a kôru. Kvitne na bielo až ružovo-bielo v novembri až máji. Dobre rastie v hlinitej, vápenatej, piesčitej pôde. Toleruje sucho a nevyhovuje jej povrch z dlažby. Dobre odoláva vetru a je mrazuvzdorná do -14,9 stupňa Celzia. Je užitočná pre včely (medonosná). Vhodná na výsadbu do kontajnerov a malých záhrad. Rastie ako viackmeň. Other resistances: can withstand wind Fauna tree: valuable for bees (honey plant) Application: tree containers, coastal areas, small gardens, patio gardens Shape: multi-stem treem
Viburnum tinus podrobnosti
8. Kalmia latifolia
Popis:
Vždyzelený úplne mrazuvzdorný ker kvitnúci v lete súkvetiami výrazných miskovitých kvetov. Potrebuje slnko alebo polotieň a vlhkú rašelinovú, kyslú pôdu. Rozmnožuje sa v lete polovyzretými odrezkami alebo na jeseň semenami - šľachtené formy iba v lete polovyzretými odrezkami.
Kalmia latifolia podrobnosti
9. Karmichélia enysii
Popis:
Opadavý, poľguľovitý, hustý, mrazuvzdor. ker, v polovici leta tvorí fialové kvety, najlepšie sa pestuje v skalke, vyžaduje slnko a priep. pôdu, suché konáre odstr. na jar, V a Š 0,3m
Carmichaelia enysii podrobnosti
10. Katalpa bignóniovitá Nana
Popis:
Katalpa je opadavý košatý strom s veľkými lesklými trávovo-zelenými listami. Táto jej miniatúrna najkrajšia forma je vrúbľovaná na kmienik vo výške 1,8-2,0 metra. Tu vyrastajú husté krátke rovné konáre s veľkými zelenými srdcovitými listami. Vytvárajú tak nádhernú a hustú, takmer guľovitú oválnu korunu. Veľmi sa hodí na miesta chránené pred prudkým nárazovým vetrom, ako sú priečelia budov, parkoviská alebo parky a záhrady. Tu svojím zaujímavým a atraktívnym vzhľadom vytvára výraznú črtu, ktorá priťahuje pozornosť návštevníkov. U TEJTO KATALPY VÁM ODPORÚČAME OSOBNÝ ODBER. KURIÉR NÁM JU ZVYKOL POLÁMAŤ, MÁ POMERNE KREHKÉ KONÁRE. POSTAČÍ VÁM NA TO OSOBNÉ AUTO KOMBI, MENŠIA DODÁVKA ALEBO PRÍVESNÝ VOZÍK.
Catalpa bignonioides Nana podrobnosti
11. Katalpa bignoniovitá Nana na kmieniku
Popis:
Katalpa je opadavý košatý strom s veľkými lesklými trávovo-zelenými listami. Táto jej miniatúrna najkrajšia forma je vrúbľovaná na kmienik vo výške 1,8-2,0 metra. Tu vyrastajú husté krátke rovné konáre s veľkými zelenými srdcovitými listami. Vytvárajú tak nádhernú a hustú, takmer guľovitú oválnu korunu. Veľmi sa hodí na miesta chránené pred prudkým nárazovým vetrom, ako sú priečelia budov, parkoviská alebo parky a záhrady. Tu svojím zaujímavým a atraktívnym vzhľadom vytvára výraznú črtu, ktorá priťahuje pozornosť návštevníkov. U TEJTO KATALPY VÁM ODPORÚČAME OSOBNÝ ODBER. KURIÉR NÁM JU ZVYKOL POLÁMAŤ, MÁ POMERNE KREHKÉ KONÁRE. POSTAČÍ VÁM NA TO OSOBNÉ AUTO KOMBI, MENŠIA DODÁVKA ALEBO PRÍVESNÝ VOZÍK.
Catalpa bignonioides Nana podrobnosti
12. Kéria japonská Golden Guinea
Popis:
Kéria japonská je pôvabný opadavý okrúhly ker s oblúkovitými prevísajúcimi konármi a jasnozelenými, pekne tvarovanými listami. Je odolný a ľahko sa pestuje v záhonoch alebo v masovej výsadbe. Na jar a sporadicky aj počas leta vytvára zlatožlté plné kvety pripomínajúce kvety iskerníka. Má ich rozmiestnené pozdĺž zelených výhonkov. Kvety zotrvávajú na jar dlho na rastline a sú veľmi atraktívne. Majú priemer 2-3cm. Jasne zelené, vzpriamené a oblúkovité tenké konáre dodávajú rastline farbu aj v zime. V staršom veku ju môžeme tvarovať a obmedziť jej rast strihom. Kéria je veľmi nenáročná, preto ju vysádzame aj na nepriaznivé stanovištia. Rastie na slnku aj v polotieni, pomerne rýchlo a dorastá do výšky a šírky 2-3m. Jej ročný prírastok je viac než 40cm. Môžeme ju úspešne pestovať aj v najchladnejších oblastiach.
Kerria japonica Golden Guinea podrobnosti
13. Kéria japonská
Popis:
Kéria japonská je pôvabný opadavý okrúhly ker s oblúkovitými prevísajúcimi konármi a jasnozelenými, pekne tvarovanými listami. Je odolný a ľahko sa pestuje v záhonoch alebo v masovej výsadbe. Na jar a sporadicky aj počas leta vytvára zlatožlté jednoduché kvety pripomínajúce kvety iskerníka. Má ich rozmiestnené pozdĺž zelených výhonkov. Kvety zotrvávajú na jar dlho na rastline a sú veľmi atraktívne. Majú priemer 2-3cm. Jasne zelené, vzpriamené a oblúkovité tenké konáre dodávajú rastline farbu aj v zime. V staršom veku ju môžeme tvarovať a obmedziť jej rast strihom. Kéria je veľmi nenáročná, preto ju vysádzame aj na nepriaznivé stanovištia. Rastie na slnku aj v polotieni, pomerne rýchlo a dorastá do výšky a šírky 2-3m. Jej ročný prírastok je viac než 40cm. Môžeme ju úspešne pestovať aj v najchladnejších oblastiach.
Kerria japonica podrobnosti
14. Korunkovec incisa Crispa
Popis:
opadavý ker s oblúkovitými konármi. Oválne hlboko laločnaté zúbkaté ostrozelené listy sa na jeseň sfarbujú do oranžovožlta a stonky nadobúdajú a stonky nadobúdajú v zime sýtohnedú farbu. Začiatkom leta vytvára bohaté metliny malých hviezdovitých zelenkastobielych kvetov. V 1,5 m, Š 3m.
Stephanandra incisa Crispa podrobnosti
15. Kosatec sieťkovaný Joyce
Popis:
nádherný miniatúrny cibuľnatý kosatec zo skupiny sieťkovaných irisov. Dorastá iba do výšky 40-60cm. Jednotlivé voňavé, 5-6cm široké, jasne modré kvety s dlhou trúbkou majú v strednej časti vonkajších okvetných lístkov biele škvrny a žltý hrebienok. Kvitne koncom mája až v júni. Úzke, na priereze štvorcové listy sú v čase kvitnutie veľmi krátke a neskôr sa predlžujú. Výborne sa hodí do skaliek, nádob a do malých kompozícií.
Iris reticulata Joyce podrobnosti
16. Kosatec
Popis:
podzemkatý bradatý kosatec, začiatkom jari vytvára na riedko rozkonárenej stonke do 6 modropurpurových laebo modrofialových kvetov širokých 10-15 cm so žltou bradou
Iris germanica podrobnosti
17. Kosatec foetidissima
Popis:
stálozelený bezkefkový kosatec. Vyzerá dobre v každom ročnom období. Dorastá do V 30cm až 1m, šírka je neurčitá. Vetvená lodyha nesie až deväť matne purpurových kvetov so žltkastým nádychom (niekedy sú kvety čisto žlté), 5-10cm širokých. Kvitne od začiatku do polovice leta. Valcovité semenníky s atraktívnymi guľatými, šarlátovými semenami sa otvárajú začiatkom zimy. Darí sa mu najlepšie v pobrežných a močaristých stanovištiach, ale znáša aj suchšie podmienky. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Iris foetidissima podrobnosti
18. Kosatec Maslo a Cukor bielo- žltý
Popis:
Kvitne v máji až júli. Dorastá do výšky 70-80 cm.
Iris Butter and Sugar podrobnosti
19. Krušpán vždyzelený GUĽA na KMIENIKU vysokom 70 cm, s guličkou o priemere 30 cm
Popis:
neopadavý, veľmi hustý, mrazuvzdorný ker s bohatými drobnými tmavozelenými lístkami a charakteristickou vôňou. Nie je náročný na stanovište a rastie aj v polotieni až tieni. Dobre znáša strih a dožíva sa vysokého veku. Výborne sa hodí na tvarovanie ihlanov, gulí, špirál a ďalších tvarov. Nie je náročný na pôdu, najlepšie sa mu však darí v dobre priepustných, mierne vlhkých pôdach s dostatkom humusu. Dokáže rásť na slnku, v polotieni, aj v úplnom tieni. Čím je však jeho poloha menej slnečná, tým rastie pomalšie. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens Ball on 70 cm Standard podrobnosti
20. Krušpán vždyzelený - VAJÍČKA
Popis:
neopadavý veľmi hustý ker s bohatými drobnými tmavozelenými lístkami a charakteristickou vôňou. Nie je náročný na stanovište a rastie aj v polotieni až tieni. Dobre znáša strih a dožíva sa vysokého veku, preto je vhodný na tvorbu živých plotov vysokých 20cm až 3m. Výborne sa hodí na tvarovanie ihlanov, gulí, špirál a ďalších tvarov. Je úplne mrazuvzdorný. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens podrobnosti
21. Krušpán vždyzelený, kužeľ (pyramída)
Popis:
Štýlový kužeľ z krušpánu vhodný do romantických a klasických záhrad alebo do reprezentačných priestorov. Drobné lístočky krušpánu sú neopadavé, preto sviežou zeleňou skrášľuje priestor po celý rok. Je veľmi vhodný aj do záhonov alebo na balkóny a terasy. Striháme ho 1-2-krát ročne (na jar a / alebo do konca septembra) alebo viackrát počas vegetačného obdobia podľa potreby. Najlepšie mu vyhovuje priepustná, ľahká a výživná pôda. Najmä v nádobách sa snažíme pravidelným polievaním dosiahnuť, aby pôda nikdy celkom nevyschla. V nádobách ho musíme tiež každoročne prihnojovať, najlepšie hnojivami s dlhou dobou postupného vyplavovania živín (napr. značky Osmocote alebo Proven Winners). Konečnú výšku a šírku kužeľa určujeme sami frekvenciou a intenzitou jeho strihania. TIETO RASTLINY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens podrobnosti
22. Kryptoméria japonská - neobyčajný ihličnan
Popis:
Nezvyčajný úhľadný stálozelený ihličnan so zvláštnym tvarom ihličia a konárikov, akoby z praveku. Hodí sa na výsadbu samostatne ako aj v skupinkách. Nazýva sa aj japonský céder. Uprednostňuje slnečné stanovište a bez ťažkostí prežíva aj silné mrazy. Jeho mäkké jemné ihličie a mladé konáriky sa v zime sfarbujú do oranžovo-červena. Je to jeden z veľmi mála ihličnanov, ktoré po zrezaní kmeňa vyženú znova. Rastie rýchlo, hodí sa preto na živé ploty a steny chrániace pred vetrom. Keď narastú priveľké, možno ich zrezať, aby začali rásť odznovu. V dospelosti môže dosiahnuť výšku až 15m a šírku 5m. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Cryptomeria japonica podrobnosti
23. Kryptoméria japonská
Popis:
kryptoméria japonská Compacta je veľmi široký kužeľovitý neopadavý vzpriamený ker s perovitým ihličím. Na jar je toto ihličie hnedo-zelenej farby a na jeseň a v zime sa mení na bronzovo-purpurové. Uprednostňuje priepustné pôdy s nižším obsahom vápna. V priebehu 10-tich rokov rastu narastie do výšky 2m a šírky 1m. V dospelosti dorastá do maximálnej výšky asi 2-5 metrov a šírky 2m.
Cryptomeria japonica Compacta podrobnosti
24. Kryptoméria japonská Cristata
Popis:
Toto je jeden z najčudnejších stálozelených ihličnanov, ktoré môžete pestovať. Tento väčšinou kužeľovitý ker alebo malý strom má príťažlivý vzhľad a plný tvar. Oči priťahuje jeho zvláštný zhustený rast svetlozeleného ihličia na koncoch mnohých jeho konárov, niekedy veľký až ako ruka. Tieto nezvyčajné výrastky pripomínajú zhluk vzájomne zlepených kohútich hrebeňov. Ostatné konáre a konáriky má krátke, pevné a kompaktné. Rastie pomaly, má riedke vetvenie konárov husto pokrytých krátkym, hrubým a mäkkým ihličím. Časom vytvorí pohľadný strom. Použite ho ako samostatne stojacu rastlinu, doprajte mu dostatok miesta naokolo a Vaši návštevníci ho určite neprehliadnu. Alebo pod ním vysaďte nízke kry. Najlepšie sa mu darí na slnku a polotieni, v priepustnej kyslej pôde bohatej na humus a s priemernou vlhkosťou. Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť okrem polievania počas dlhších období sucha. Ako desaťročný dosiahne výšku 4-5 m a šírku 2-2,5m. V dospelosti dorastá do výšky 7-8m a šírky 3-4m.
Cryptomeria japonica Cristata podrobnosti
25. Kryptoméria japonská Elegans
Popis:
trpasličí, hustý, plocho zostrihnutý ker. Dlhé klenuté vetvičky zoskupené z pri koncoch z krátkych konárikov vytvárajú perfektnú nízku klenbu. (bal.)
Cryptomeria japonica Elegans podrobnosti
26. Kryptoméria japonská Globosa Nana
Popis:
Toto je najlepšia z guľovitých kryptomérií s bohatými zelenými vetvičkami, oceňovaná pre svoj pravidelný vzhľad. Tento malý okrúhly ker je ideálnym doplnkom do každej záhrady. Podobne ako ľudia, aj on v nižších partiách hrubne s pribúdajúcim vekom. V mladosti rastie rýchlo, neskôr jeho rast spomaľuje. Husté konáre ho pokrývajú až po zem. Husté modrozelené ihličie týchto krypotmérií sa v zime často mení na bronzové. Končeky konárikov prevísajú ako prsty a občas sú posypané okrúhlymi šiškami. Ak si ich vysadíte v záhrade, môžete zahodiť nožnice. Desaťročná rastlina dosiahne výšku a šírku 1-2m. Najlepšie rastie na slnku alebo v polotieni. Uprednostňuje kyslú pôdu. Používa sa v skalkách, do nádob, ako základ výsadieb, všade tam, kde požadujeme nízku údržbu a starostlivosť. Vydrží extrémne pestovateľské podmienky, no najlepšie rastie v oblastiach s bohatými dažďami a dobre priepustnou pôdou. Znáša chlad teplotných zón 6-9, teda na celom Slovensku s výnimkou najchladnejších hoských oblastí. TIETO RASTLINY SÚ ZAKORENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MôŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Cryptomeria japonica Globosa Nana podrobnosti
27. Kryptoméria japonská Globosa Nana - kmienik 100cm - niečo nezvyčajné
Popis:
očarujúca gulička o priemere 30-40cm pre najkrajšie miesto Vašej záhrady. Trpasličí neopadavý ihličnan s jemným hustým ihličím vrúbľovaný na kmienik vo výške 100cm. Dlhé klenuté vetvičky vytvárajú dokonalý guľovitý tvar. V zime sa jeho sfarbenie mení na bronzovo - červené. TIETO RASTLINY SÚ ZAKORENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Cryptomeria japonica Globosa Nana podrobnosti
28. Kryptoméria japonská
Popis:
kužeľovitý vzrast, svetlozelené ihličie
Cryptomeria japonica Jindai-sugi podrobnosti
29. Kryptoméria japonská Koshyi
Popis:
rýchlorastúci mrazuvzdorný stĺpovitý až valcovitý riedko rozkonárený ihličnan s mäkkou vláknitou červenohnedou borkou a ihlicovitými, dovnútra zahnutými trávovozelenými špirálovito usporiadanými listami. Guľovité šišky sú hnedé (kont.)
Cryptomeria japonica Koshyi podrobnosti
30. Kryptoméria japonská Wilmoriana (Vilmoriana)
Popis:
Kryptoméria japonská Vilmoriana je elegantný trpasličí guľovitý kríček s veľmi hustým páperovo jemným olivovo zeleným ihličím, ktoré sa v zime sfarbuje na výrazne hrdzavo-červené alebo bronzové. V priebehu 10-tich rokov narastie iba asi o 30 cm, preto sa výborne hodí do skaliek, malých záhrad a výsadieb. V dospelosti dorastá do maximálnej výšky 1,5m. Odoláva mrazu až do -16 stupňov Celzia. Sadíme ju na slnečné stanovište. Na pôdu nemá osobitné nároky.
Cryptomeria japonica Wilmoriana (Vilmoriana) podrobnosti
31. Kryptoméria japonská Elegans
Popis:
"rýchlejšie rastúca a väčšia ako ""Compacta"", nemá až také jemné vejárovité mladé lístie. Ihličie počas jesene a zime ostáva purpurovej farby."
Cryptomeria japonica Elegans podrobnosti
32. Kryptoméria japonská Monstrosa Nana
Popis:
malý, pomaly rastúci, kompaktný ker nepravidelného vzrastu. Krátke výhonky vytvárajú nahromadené zoskupenia s tenkými vetvičkmi a naspäť sa točiacimi končekami. (kont.)
Cryptomeria japonica Monstrosa Nana podrobnosti
33. Klinček bradatý nanus Indianer Teppich (Indiánsky Koberec)
Popis:
Bohato rozkonárený klinček s kopijovitými listami. V júni a v júli vytvára okolíkové súkvetia dvojfarebných kvetov, ktoré môžeme rezať do váz. Rastie na priamom slnku. Je vhodný na pestovanie v skalke. Dorastá do výšky 40cm.
Dianthus barbatus nanus Indianer Teppich podrobnosti
34. Klinček slzičkový Albus
Popis:
Nízke výhonky s úzkymi listami vytvárajú vankúše. V lete kvitne na bielo. Rastie na priamom slnku. Dorastá do výšky 15cm.
Dianthus deltoides Albus podrobnosti
35. Kosatec sibírsky
Popis:
Trsy úzkych listov začiatkom leta zdobia stonky s modrými kvetmi. Dekoratívne sú aj zimné tobolky. Rastie na priamom slnku. Dorastá do výšky 80cm.
Iris sibirica podrobnosti
36. Korkovník amurský
Popis:
Korkovník amurský pochádza zo severovýchodnej Ázie (Mandžuska, severnej Číny, Mongolska a Kórei). Vyskytuje sa napríklad v povodí rieky Amur, z čoho je odvodené jeho meno. Rýchlo rastie do výšky aj do šírky a tvorí časom hrubé postranné konáre. V dospelosti dosahuje výšku 6-12 metrov, zriedkavo až 15 metrov. Vytvára široké, vejárovité a čiastočne otvorené koruny, mierne bizarného, nepravidelného tvaru. Má hrubú kôru, štruktúrou podobnú korku, s hlbokými vráskami. Mladé konáriky sú tenké, žltohnedé a staršie si tvoria typickú korkovú vrstvu. Lesklé, zložené, zelené listy pozostávajú zo 7 až 11 menších oválnych lístkov so zahrotenou špičkou, dlhých 5-10 cm. Pri pošúchaní vydávajú aromatickú vôňu. Na jeseň sa sfarbujú na žlto a pomerne skoro opadávajú. Korkovník amurský na jar kvitne zeleno-žltými súkvetiami, z ktorých sa vyvíjajú dužinaté bobuľky o priemere približne 1 cm. Tieto sa postupne menia z červeno-čiernych na čierne a zostávajú na strome počas celej zimy. Rastie na všetkých typoch pôd, uprednostňuje však výživné pôdy s dostatkom humusu. Pestujeme ho ako viackmenný strom alebo strom s jediným kmeňom, často aj ako solitér. Ako zdroj nektáru je cenný pre medonosné včely a jeho bobuľky s obľubou konzumujú vtáky. Vysádzame ho na ihriská, do parkov, na cintoríny a do väčších záhrad. Odoláva mrazom až po teplotnú zónu 5a, môžme ho teda bez obáv sadiť až po oblasti s priemernou najnižšou teplotou od -26,1 do -28,8 °C.
Phellodendron amurense podrobnosti
37. Klinček slzičkový Leuchtfunk (Žiarivá iskra)
Popis:
Tvorí nízke výhonky s úzkymi listami vytvárajúce vankúše. V lete zakvitne bordovo-červenými kvetmi. Rastie na priamom slnku. Dorastá do výšky 15cm.
Dianthus deltoides Leuchtfunk podrobnosti
38. Kosatec (Iris) sibírsky Butter and Sugar (Maslo a Cukor)
Popis:
Kosatec sibírsky Butter and Sugar je trvalka so žltobielym kvetom a výškou do 65cm, schopná rásť v polotieni a na slnku, v priepustnej aj polopriepustnej pôde, v záhonoch a pri potokoch a jazerách. Začína kvitnúť koncom mája a až v prvej polovici júna. Sadíme ho v množstve 5-7ks/m2.
Iris sibirica Butter and Sugar podrobnosti
39. Kosatec (Iris) sibírsky Shirley Pope
Popis:
Kosatec sibírky Shirley Pope je drobný iris s modrými kvetmi. Jeho tenké, stužkovité listy dosahujú výšku asi 60cm. Kvitne od júna do júla. Darí sa mu v polotieni a na slnku, v priepustnej aj v polopriepustnej pôde, v záhonoch, aj pri potokoch a jazierkach. Sadíme ho v množstve 5ks/m2.
Iris sibirica Shirley Pope podrobnosti
40. Kosatec (Iris) sibírsky Snow Queen (Snehová Kráľovná)
Popis:
Iris sibirica Snow Queen je trvalka s bielym kvetom a maximálnou výškou 90cm, schopná rásť v polotieni a na slnku, v priepustnej aj polopriepustnej pôde, v záhonoch aj pri potokoch a jazerách. Kvitne od mája do júna. Sadíme 5-7ks/m2.
Iris sibirica Snow Queen podrobnosti
41. Kručinka lýdijská
Popis:
Kručinka lýdijská je nízky kupolovitý opadavý ker. V máji až júni ho úplne pokryjú bohaté žlté kvety, preto sa stáva stredobodom pozornosti v jarnej záhrade. Priťahuje najmä tých, ktorý hľadajú rastlinu so žltými kvetmi do skalky alebo na pokrytie pôdy v záhonoch. Má osobité poliehavé konáriky, ktoré sa nádherne ovíjajú okolo skál a balvanov a pôvabne prevísajú z oporných múrikov. Je to vynikajúci trpasličí krík pekného okrúhleho tvaru vytvárajúci početné jemné vzpriamené výhonky. Má drobné modrozelené listy, ktoré na jeseň opadajú. Rastie pomaly ale vytrvalo až nakoniec vytvorí impozantný pôdopokryvný ker. Pochádza zo suchých slnečných svahov južného Francúzska a severného Španielska, preto sa jej darí na podobných stanovištiach napr. na horúcich slnečných terasách, kde jednotlivé rastliny sadíme do vzdialenosti 0,5m. Často sa vysádza do skaliek. Po odkvinutí ju môžeme zľahka ostrihať, aby rastlina zostala hustá. Rastie na každej vlhkej, dobre priepustnej pôde - zásaditej alebo kyslej v teplotných zónach 4-10, teda na celom území Slovenska. V dospelosti dosahuje výšku 0.6m a šírku 1.5m.
Genista lydia podrobnosti
42. Krušpán vždyzelený - ŠPIRÁLA
Popis:
Krušpán vždyzelený je nízkorastúci ker vhodný na tvarovanie do gulí, špirál, kužeľov a podobne. V našej ponuke ho máme aj vytvarovaný do špirály vysokej 60-80cm. Krásne ukáže najmä v predzáhradke, na balkónoch a terasách, v črepníkoch pri vstupe do budov alebo záhrad alebo ako stredobod záhradnej kompozície vo formálnom štýle. Pekne sa vyníma aj ako solitér samostatne stojaci v priestore. Určite zaujmú každého návštevníka Vašej záhrady a vonkajší priestor pre Vaším domom skrášlia po celý rok. Krušpán má čaro svojich drobných a jemných tmavozelených lístkoch, ktoré spoľahlivo zotrvávajú na rastline aj v tuhej zime. Netvarovaný krušpán dodáva záhrade hmotu a tvar a strihaný do rozličných foriem zanecháva dojem čistej a upravenej záhradky. Pôvodný - divoký krušpán rastie v lesoch v tieni vysokých stromov, ale obľubuje aj slnečné svahy a stanovištia. Preto aj tieto špirály možeme umiestniť na slnečné miesto aj do tieňa. Sadíme ich do dobre priepustnej, výživnej pôdy. Najmä pri výsadbe do črepníkov nesmieme zabudnúť na ich pravidelné polievanie. Platí zásada, že ich pôda by mala byť stále mierne vlhká. V horúcom lete by sme ich preto v ćpreníkoch mali polievať ja viackrát denne. Počas obdobia rastu ich pristriháveme podľa potreby.
Buxus sempervirens Spiral podrobnosti
43. Kolkvícia ľúbezná
Popis:
Tento nenáročný a prispôsobivý ker s elegantne prehnutými konármi je miláčikom tých, ktorí majú v záhrade radi kvitnúce kry. Od mája do júla Vás očarí veľkým množstvom nádherných, ružovo sfarbených kvietkov so žltými hrdielkami. Na jeseň má hnedo-ružovkasté plody s chĺpkatými kalíštekmi. Je to ker nádherný najmä v čase kvitnutia. Keď nekvitne, je menej nápadný. Je obzvlášť vhodný na oživenie zákutí s množstvom ihličnanov a iných nekvitnúcich drevín. Pekne ukáže na okrajoch trávnika v kombinácii so skupinou narcisov a tulipánov, ktoré kvitnú skôr. Je tiež pekný vysadený v záhonoch za nízkymi drevinami. Dosahuje výšku a šírku 3m a vyžaduje si slnečnú polohu.
Kolkwitzia amabilis podrobnosti
44. Kalina obyčajná Mariesii
Popis:
Kalina obyčajná Mariesii je ľahko udržiavateľný opadavý záhradný ker. Je to pozoruhodná rastlina so široko rozprestretými vetvami, ktoré úplne prirodzene vytvárajú viaceré vodorovné vrstvy. Tento vrstvovitý efekt je u kaliny veľmi výrazný a pôsobivý v každom čase, ale najmä, keď sa na nej objavia kvety, kvôli ktorým ju pestujeme. Kvety tvoria prekrásne bohaté súkvetia úhľadne uložené v dvoch rovnobežných vrstvách pozdĺž horného okraja rozvetveného kríka. Sú jeho najnápadnejším prvkom a v plnom kvete od neskorej jari do skorého leta je na ne veľkolepý pohľad. Po odkvitnutí sa na ich mieste časom objavia jasnočervené plody. Kalina obyčajná má široké, oválne a zúbkované listy, s jemnými chĺpkami na spodnej strane. Sú tmavozelenej farby, ktorá môže byť v lete svetlejšia a pred opadom listov sa mení na príťažlivú purpurovo-červenú. Kalina Mariesii je odolná voči ohryzu jeleňou zverou a voči znečistenému ovzdušiu, môže rásť na svahoch a dobre sa jej darí v teplotných zónach 4 až 8, teda na celom území Slovenska. Je to skvelý ker na výsadbu veľkých plôch aj na jednotlivú výsadbu ako solitér. Dobre znáša sucho. Prospieva jej pieskovo-ílovitá až ílovitá pôda, dobre rastie v polotieni a na slnku v pôdach s pH od 6,1 až 7,8, teda kyslých aj zásaditých (vápenatých). Neznáša však ťažkú, vlhkú pôdu. Dosahuje výšku 3 metrov a šírku 4 metrov. Mierny rez, podobný ako sa používa u jabloní, nám pomôže vytvarovať z nej symetrický ker.
Viburnum plicatum var. tomentosum Mariesii podrobnosti
45. Kalina burkwoodova Mohawk
Popis:
V najteplejších oblastiach Slovenska je to stálozelený krík, v chladnejších opadavý. Má kompaktný, okrúhly tvar s rozvetvenými konármi a rastie do výšky a šírky približne 2,5 až 3 metre. Skoro na jar je počas niekoľkých týždňov obsypaný súbromi lesklých okrasných tmavočervených pukov, ktoré sa otvoria v polovici až koncom apríla a ponúknu na obdiv svoje nápadné voskovité biele kvety a silnú korenistú vôňu. Kvety nádherne kvitnú celé týždne a napĺňajú celé svoje okolie silnou vôňou, ktorá pripomína vôňu klinčekov. Tmavozelené lesklé listy tejto kaliny sú veľmi pekné počas celej sezóny a v jeseni nadobúdajú nádhernú oranžovo-červenú farbu. Sú odolné voči bakteriálnej škvrnitosti listov a voči múčnatke. Odroda Mohawk je vynikajúci ker na jednotlivú výsadbu, na hromadnú výsadbu do záhonov alebo na všetkých miestach, kde môže naplno vyniknúť jeho krása a korenistá klinčeková vôňa kvetov. Hoci sa mu dobre darí na rôznych stanovištiach a pôdach, najviac mu vyhovuje slnečné až mierne tienisté stanovište. Doprajte mu aspoň trochu úrodnú, dobre priepustnú pôdu. Chráňte ho pred studeným vysušujúcim vetrom. Darí sa mu v chladných aj v horúcich oblastiach.
Viburnum burkwoodii Mohawk podrobnosti
46. Kosatec (Iris) sibírsky Sparkling Rose
Popis:
Kvitne nádhernými ružovými až bledofialovými kvetmi v júni až v júli. Na základni každého okvetného lístu má žlté a tmavé žilkovanie. Dorastá do výšky približne 60cm.
Iris sibirica Sparkling Rose podrobnosti
47. Kalina nahá
Popis:
Aj keď neexistuje rastlina, ktorá by bola úplne perfektná, táto kalina má k nej blízko. Je viac dôvodov, prečo sa oplatí mať ju vo vlastnej záhrade. Kalina nahá má také zaujímavé, pozoruhodne lesklé pekné kopijovité listy, že máte pocit, akoby ich niekto sprejoval leskom na listy. Ďalšou zaujímavosťou je jej jesenná zmena farby zelených listov na krásne bordové, príťažlivé pre všetky oči. Na druhej strane, jej krémovo-biele kvety, ktoré kvitnú skoro na jar sú v porovnaní s ostatnými kalinami menej ukážkové a voňavé. Vôňa kvetov kalín sa dá prirovnať k pižmovému zápachu, čo môže byť niekomu príjemné a niekomu naopak. Kvety kaliny nahej Vás potešia v záhrade ešte aj koncom jari. Sú dôležitou súčasťou procesu premeny na úžasné plody, ktoré nemajú vo svete rastlín konkurenciu. Koncom leta sa na kaline nahej najprv objavujú zelené bobule veľkosti hrášku. Postupne sa sfarbujú do sýtoružova a neskôr do sýtomodra. Premena farebnosti bobúľ neprebieha v rovnakom časovom intervale, preto sa úroda nakoniec skladá z viacfarebných bobuľových strapcov (odtieňov zelenej, zelenožltej, ružovej, červenej, fialovej, modrej...) o priemere 5cm, ktoré sú priam ukážkové. Tvoria silný kontrast s lesklými zelenými listami a v zime po opade listov zotrvávajú na rastline, preto rastlina v tomto období zostáva veľmi zaujímavá. Kaline nahej sa nedarí dobre vo vápenatej pôde. Našťastie sa dnes kyslosť pôdy dá upraviť pridaním kyslého substrátu. Kalina nahá odoláva mrazom až do -30°C. Najlepšie rastie na priamom na slnku, ale prežije aj v polotieni. Výborne prosperuje vo vlhkej a dobre priepustnej pôde. Po vysadení si nevyžaduje skoro žiadnu starostlivosť, vydrží aj pár týždňov extrémneho sucha a drží si pekný tvar aj bez jarného strihu. Prekvapivo nás obdarí svojim vzhľadom a plodmi. Dosahuje výšku a šírku 150-200cm. Kalina nahá sa hodí do všetých typov záhrad, dokonca aj v tých úplne najmenších. Môžeme ju tiež tvarovať ako malý stromček. Spôsob jej rastu a tvorba konárov ju umožňuje formovať, ako si želáme. Napríklad vytvoriť kmienik a ukázať tak jej peknú a príťažlivo lesklú kôru. Možno ju vysádzať aj v skupinách, na vlhkých miestach alebo na okrajoch záhonov. Dobre vyzerá v kombinácii napríklad so zemolezom, loropetalom alebo dráčom. Dorastá do výšky 2-5 metrov a do polovičnej šírky.
Viburnum nudum podrobnosti
48. Konvalinka voňavá
Popis:
Konvalinka voňavá je trvalka kvitnúca počas apríl až máj bielymi zvončekovitými kvetmi. Dorastá do výšky približne 15cm.
Convallaria majalis podrobnosti
49. Kráska praslenová Zagreb
Popis:
Kráska praslenová Zagreb je trvalka kvitnúca počas mesiacov júl až september zlatožltými kvetmi. Dorastá do výšky približne 30cm.
Coreopsis verticillata Zagreb podrobnosti
50. Kosatec (Iris) pallida Aureovariegata (Zlato-panašovaný)
Popis:
Iris palida Aureovariegata je trvalka kvitnúca počas mesiacov jún až júl svetlomodrými kvetmi. Má žlto-zelené listy. Dorastá do výšky približne 45cm.
Iris pallida Aureovariegata podrobnosti
51. Kosatec sibírsky Sparkling Rose (Iskrivá Ruža)
Popis:
Kosatec sibírsky Sparkling Rose je trvalka kvitnúca počas mesiacov máj až jún ružovými kvetmi. Dorastá do výšky približne 70cm.
Iris sibirica Sparkling Rose podrobnosti
52. Kryptoméria japonská Bandai
Popis:
Kryptoméria Bandai patrí k najnezvyčajnejším a najužitočnejším rastlinám pre svoj nepravidelný oválny vzrast, ktorý jej sám osebe dodáva umelecký charakter. Je to trpasličí kultivar, ktorý po rokoch dorastá na maximálne 2m vysoký strom s charakteristickým tvarom - trochu viac vzpriameným než okrúhlym. Krátke ihličie mu rastie v hustejších zhlukoch a v zime nadobúda bronzové sfarbenie. Jeho nepravidelný, zvlnený rast, ktorý pripomína pohľad počas vetra, ho robí obľubeným na tvarovanie bonsajov a výsadbu v záhradách. Môže rásť na slnečnom stanovišti aj v polotieni v tepelných zónach 6-9, teda na celom Slovensku s výnimkou najchladnejších oblastí. Husté zhluky miniatúrneho ihličia a jeho zimné sfarbenie ho robia dobrým výberom pre každú záhradu.
Cryptomeria japonica Bandai podrobnosti
53. Kalina skorá Charles Lamont
Popis:
Odroda Charles Lamont je opadavý vzpriamený ker s tmavozelenými spočiatku bronzovými, vajcovitými listami. Od konca jesene do začiatku jari vytvára súkvetia ružových voňavých kvetov, ktoré rozkvitajú zo sýtoružových púčikov. Najviac plodov vytvára, keď je vedľa seba zasadených niekoľko rastlín z rôznych klonov. Rastú na slnku alebo v polotieni a v hlbokej výživnej, nie veľmi vysychavej pôde. Po odkvitnutí možno zrezať niektoré staršie konáre. Dorastá do výšky 3m, šírky 2 m.
Viburnum bodnatense Charles Lamont podrobnosti
54. Kalina obyčajná Roseum
Popis:
Veľmi populárny, mrazuvzdorný, opadavý ker pestovaný v záhradách od 16-teho storočia. Je hustého okrúhleho vzrastu so vzpriamenými, rozširujúcimi sa, previsnutými konármi. Veľké, ukážkové súkvetia podobné snehovým guliam pokrývajú celú rastlinu v máji. Kvety sú sterilné a nazberané v pôvabných, guľovitých, smotanovo bielych hlavičkách. Najprv sa objavujú ako svetlozelené, neskôr sa menia na biele s ružovkastým nádychom (z toho pochádza názov Roseum). Súkvetia neskôr začnú prevísať pod svojou váhou, vytvárajú veľmi príťažlivé zoskupenia a pretrvávajú až do leta. Listy má táto kalina protistojné, 5-10cm dlhé s pekným oranžovo-červeným jesenným sfarbením, žiarivejším ako v prípade pôvodného druhu, čím nahrádza svoj nedostatok dekoratívnych bobulí. Dobre sa jej darí na slnku alebo v polotieni a je odolná v tepelných zónach 4-8. Môžeme ju preto pestovať vo všetkých oblastiach Slovenska. Obľubuje vlhkú a priepustnú pôdu bohatú na humus. Veľmi rýchlo sa dokáže zotaviť aj z hlbokého rezu. Má široké uplatnenie ako ker v záhonoch alebo na vytvorenie deliacich stien. Dorastá do výšky a šírky asi 3m.
Viburnum opulus Roseum podrobnosti
55. Krpčiarka pestrá Sulphureum (Sírovo-žltá)
Popis:
Krpčiarka pestrá Sulphureum je kríženec dvoch euroázijských odrôd, Epimedium grandiflorum a Epimedium pinnatum colchicum. Táto veľmi pekná, vždyzelená, pôdopokryvná trvalka má zelené, špicaté a zúbkaté listy srdcovitého tvaru dlhé asi 8cm. Rastú na drôtovitých konárikoch a tvoria atraktívne homôlky listov. Nové listy sa na jar objavujú s červenkastým nádychom, neskôr dozrievajú na zelené a na jeseň opäť menia farbu na červenú. Aby boli listy ešte krajšie, staré listy môžeme na jar odstrihnúť ešte pred objavením sa nového lístia. Krpčiarka na jar tvorí žlté kvety s bledožltými kalíšnymi lístkami, žiarivo žltými korunnými lupienkami a tmavožltými strmeňmi. Kvitnú v strapcoch nad lístím. Krpčiarka sa ľahko pestuje v priemernej, suchej až vlhkej, dobre priepustnej pôde, v tieni a v polotieni. Prospieva najmä v ľahkej hlinitej pôde bohatej na organické látky. Používa sa najmä na pokrytie pôdy, aj na menších plochách, a na ohraničenie tienistých miest a chodníkov. Mimoriadne pekne vynikne v zalesnených a divokých záhradách v prírodných oblastiach. Môžeme ju tiež pestovať na polotienistých miestach v skalke alebo v prednej časti záhonov a pod stromami. Dorastá do výšky asi 30cm a šírky 90cm. Rastie v teplotných zónach 5-9. Je teda mrazuvzdorná do -28°C, preto sa hodí pre všetky lokality v Strednej Európe.
Epimedium versicolor Sulphureum podrobnosti
56. Kokorík mnohokvetý
Popis:
Je to trvalka nazývaná aj rebríkom do nebies. Pochádza z oblasti rozmedzia medzi Európou a Áziou. Výhodou je, že sa jej darí aj v tieni a preto je vhodné použiť ju aj pri výsadbe lesného štýlu. Dorastá do výšky 90 centimetrov. Je obľúbený najmä pre svoje čarokrásne biele kvietky a zaujímavý tvar rastu.
Polygonatum multiflorum podrobnosti
57. Kryptoméria japonská Rasen-Sugi (Špirálovitá, skrutkovitá)
Popis:
Tento vždyzelený malý strom patrí medzi najelegantnejšie odrody kryptomérie, tohoto japonského cédra, ktorý v Japonsku považujú za národný strom. Má neuveriteľne ozdobné skrutovité ihličie, ktoré sa obtáča okolo jeho tenkých konárikov a dodáva aj im neobyčajný skrutkovitý tvar. Zrejme neexistuje iný ihličnan s podobnou štruktúrou ihličia. Z mladého stromu s voľným, vzpriameným vzrastom a úzkou kužeľovitou korunou sa po 15-20 rokoch vyvinie širší, veľmi elegantný, nepravidelne kužeľovitý ihličnan vysoký 6-9m. Jeho drobné, zelené, aromatické ihličie rastie obtočené na dlhých, tenkých konároch. Tento neobvyklý skrútený vzrast dodáva každej rastline jedinečný vzhľad. Pestujeme ju preto ako solitér vo väčších aj menších záhradách a v parkoch. Dobre rastie na slnku alebo v polotieni v dobre priepustnej, najmä v mierne kyslej, piesčitej pôde s dostatkom humusu. Odporúčame jej mulčovanie. Kryptoméria rastie v teplotných zónach 6 až 9, nehodí sa teda iba do najchladnejších horských oblastí Strednej Európy.
Cryptomeria japonica Rasen-Sugi podrobnosti
58. Kamélia japonská Dr. King (ružovo-červená)
Popis:
Kamélia japonská je jednou z najkrajších kvitnúcich rastlín na svete. Má hustý, kužeľovitý vzrast a lesklé, oválne, tmavozelené listy. Kvitne nádhernými, veľkými, okrúhlymi a súmernými kvetmi. Odroda Apollo ich má poloplné a ružovo-červené. Patrí medzi kamélie najlepšie odolávajúce mrazu (odoláva zimným teplotám až do - 15 stupňov Celzia) a rastie v teplotných zónach 7-9. (teplotná zóna 7 sa nachádza aj v najjužnejších častiach Slovenska). So zimovaním tejto kamélie v záhrade však ešte nemáme praktické skúsenosti, preto ju zatiaľ odporúčame na zimu preniesť do zimnej záhrady alebo do bytu. Da sa tiež pestovať celoročne ako izbová rastlina. Vyžaduje si vlhkú, dobre priepustnú, kyslú pôdu bohatú na živiny (pH pôdy musí byť nižšie ako 7). Najlepšie sa jej darí v polotieni až v tieni. V dospelosti dorastá do výšky 2-3m a šírky asi 1-2m.
Camellia (Camelia) japonica Dr. King podrobnosti
59. Kumquát (Citrus kumkvát, kum quat, kumquat) Margarita
Popis:
Je to pomaly rastúci ker alebo malý strom, ktorý vo svojej domovine dorastá do výšky 2,5 až 4,5m. Pochádza z južnej a z tichooceánskej oblasti Ázie. Prvé historické referencie o kumkváte sa vyskytujú v čínskej literatúre z 12. storočia. Rastlinu priniesol do Európy Robert Fortune v roku 1846, a od tých čias ju v Európe aj pestujú. Konáre mladej rastliny sú svetlo-zelené a hranaté, beztŕnité alebo iba s malým množstvom tŕňov. Vždyzelené, 5-8 cm dlhé listy má tmavo-zelené, kopijovitého tvaru, z hornej strany lesklé, z dolnej trochu svetlejšie. Koncom jari kvitne sladko-voňavými, bielymi kvetmi, ktoré sa nachádzajú jednotlivo či v skupinách (1-4) pri báze listu. Nesie jedlé, hladké oranžové ovocie približne veľkosti a tvaru olivy, 30 až 50 kusov ročne, ktoré vydržia dlho na strome. V Číne plody najčastejšie konzumujú surové, keďže šupku majú sladkú a šťavnatý vnútrajšok kyslý. Sú výborné na zaváranie, na výrobu marmelády a lekváru, či na ochutenie alkoholických nápojov. Vďaka kontrastu medzi tmavozeleným lístím a oranžovým ovocím, je strom - kumkvát veľmi dekoratívny. Od začiatku jari do neskorej jesene ho pestujeme vo voľnej pôde v záhrade alebo vo väčších nádobách. Najlepšie sa mu darí v dobre priepustnej pôde, bohatej na výživné látky, na slnečnom stanovišti, ale pekne rastie aj v polotieni. V prípade sucha počas kvitnutia a dozrievania ovocia je nutné rastlinu polievať. Rastie v teplotných zónach 8-10. Napriek tomu, že patrí medzi najmrazuvzdornejšie druhy citrusov (-12°C), je potrebné prezimovať rastlinu vo vnútri, alebo ju chrániť pred silným chladom.
Citrus japonica (fortunella) Margarita podrobnosti
60. Kana indická
Popis:
Vzpriamená trvalka s veľkými listami dorastajúcu do výšky 2-4m. Nádherne kvitne súkvetiami žltých kvetov na vysokých stonkách. Jej hľuzy je potrebné na zimu vykopať a ochrániť pre mrazom.
Canna indica podrobnosti
61. Krušpán vždyzelený, kužeľ (pyramída)
Popis:
Štýlový kužeľ z krušpánu vhodný do romantických a klasických záhrad alebo do reprezentačných priestorov. Drobné lístočky krušpánu sú neopadavé, preto sviežou zeleňou skrášľuje priestor po celý rok. Je veľmi vhodný aj do záhonov alebo na balkóny a terasy. Striháme ho 1-2-krát ročne (na jar a / alebo do konca septembra) alebo viackrát počas vegetačného obdobia podľa potreby. Najlepšie mu vyhovuje priepustná, ľahká a výživná pôda. Najmä v nádobách sa snažíme pravidelným polievaním dosiahnuť, aby pôda nikdy celkom nevyschla. V nádobách ho musíme tiež každoročne prihnojovať, najlepšie hnojivami s dlhou dobou postupného vyplavovania živín (napr. značky Osmocote alebo Proven Winners). Konečnú výšku a šírku kužeľa určujeme sami frekvenciou a intenzitou jeho strihania. TIETO RASTLINY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens podrobnosti
62. Krpčiarka pestrá
Popis:
Krpčiarka pestrá je kríženec dvoch euroázijských odrôd, Epimedium grandiflorum a Epimedium pinnatum colchicum. Táto veľmi pekná, vždyzelená, pôdopokryvná trvalka má zelené, špicaté a zúbkaté listy srdcovitého tvaru dlhé asi 8cm. Rastú na drôtovitých konárikoch a tvoria atraktívne homôlky listov. Nové listy sa na jar objavujú s červenkastým nádychom, neskôr dozrievajú na zelené a na jeseň opäť menia farbu na červenú. Aby boli listy ešte krajšie, staré listy môžeme na jar odstrihnúť ešte pred objavením sa nového lístia. Krpčiarka na jar tvorí žlté kvety s bledožltými kalíšnymi lístkami, žiarivo žltými korunnými lupienkami a tmavožltými strmeňmi. Kvitnú v strapcoch nad lístím. Krpčiarka sa ľahko pestuje v priemernej, suchej až vlhkej, dobre priepustnej pôde, v tieni a v polotieni. Prospieva najmä v ľahkej hlinitej pôde bohatej na organické látky. Používa sa najmä na pokrytie pôdy, aj na menších plochách, a na ohraničenie tienistých miest a chodníkov. Mimoriadne pekne vynikne v zalesnených a divokých záhradách v prírodných oblastiach. Môžeme ju tiež pestovať na polotienistých miestach v skalke alebo v prednej časti záhonov a pod stromami. Dorastá do výšky asi 30cm a šírky 90cm. Rastie v teplotných zónach 5-9. Je teda mrazuvzdorná do -28°C, preto sa hodí pre všetky lokality v Strednej Európe.
Epimedium versicolor podrobnosti
63. Konopáč škvrnitý Atropurpureum
Popis:
Mohutná trvalka rastúca do výšky až 2 metre, kvitnúca v júli až auguste sýto-ružovými kvetmi. Pôvodne bola rozšírená po celej Severnej Amerike. Hodí sa do záhrad ako samostatná okrasná dominantná trvalka, alebo aj s okolitou menšou výsadbou trvaliek, ktoré krásne upevnia jej postavenie. Jej výhodou je jej odolnosť, až do -34 stupňov Celzia. Skvele prosperuje vo vlhkých aj často podmočených pôdach, pričom však obľubuje slnko, no znáša aj polotieň.
Eupatorium maculatum Atropurpureum podrobnosti
64. Kolkvícia ľúbezná
Popis:
Tento nenáročný a prispôsobivý ker s elegantne prehnutými konármi je miláčikom tých, ktorí majú v záhrade radi kvitnúce kry. Od mája do júla Vás očarí veľkým množstvom nádherných, ružovo sfarbených kvietkov so žltými hrdielkami. Na jeseň má hnedo-ružovkasté plody s chĺpkatými kalíštekmi. Je to ker nádherný najmä v čase kvitnutia. Keď nekvitne, je menej nápadný. Je obzvlášť vhodný na oživenie zákutí s množstvom ihličnanov a iných nekvitnúcich drevín. Pekne ukáže na okrajoch trávnika v kombinácii so skupinou narcisov a tulipánov, ktoré kvitnú skôr. Je tiež pekný vysadený v záhonoch za nízkymi drevinami. Dosahuje výšku a šírku 3m a vyžaduje si slnečnú polohu.
Kolkwitzia amabilis podrobnosti
65. Kalina hilierova Winton, v črepníku 5L
Popis:
Polo-opadavá rastlina. Od jesene, niekedy až do januára sú jej listy prekrásnej sýto-červenej, vínovej farby. Listy sú elipsovitého tvaru, kožovité a sú ozajstnou ozdobou každého záhonu. V dospelosti (cca 10-15 rokov) dorastá do výšky približne 2 metre a jej konáre sa vystierajú do strán. Nie je príliš náročná na pôdu, ale prospeje jej pobyt na priamom slnku. Je mrazuvzdorná až do -27 stupňov Celzia. Pre najlepšie vyfarbenie listov na jeseň pridajte kyselú rašelinu.
Viburnum hilieri Winton podrobnosti
66. Kocúrnik
Popis:
Táto aromatická trvalka s ľudovým názvom "mačacia mätta" rastie do výšky 60-90cm. Má začiatkom leta krásne modré kvietky, ktoré oživujú záhony aj črepníky.
Nepeta faasenii Six Hills Gigant podrobnosti
67. Kniha o ružiach Kráľovná kvetín
Popis:
podrobnosti
68. Krušpán vždyzelený
Popis:
Krušpán vždyzelený je neopadavý, veľmi hustý ker s bohatými drobnými tmavozelenými lístkami a charakteristickou vôňou. Nie je náročný na stanovište a rastie aj v polotieni až tieni. Dobre znáša strih a dožíva sa vysokého veku, preto je vhodný na tvorbu živých plotov vysokých 20 cm až 4 metre. Výborne sa hodí na tvarovanie ihlanov, gulí, špirál a ďalších tvarov. Je úplne mrazuvzdorný. Počet krušpánov (buxusov) vysádzaných na 1 bežný meter závisí od Vami požadovanej konečnej výšky živého plota. Na nízke živé ploty vysoké do 50 cm odporúčame sadiť 3 rastliny na nežný meter. U plotov do výšky 1 meter to sú 2 rastliny na bežný meter. U dvojmetrových plotov odporúčame iba 1 rastlinu na meter. U plotov vysokých 3 metre odporúčame krušpány sadiť v odstupe 1,5 metra a pri konečnej výške živého plota 4 metre v odstupe 2 metre. Možno ich sadiť samozrejme na začiatok aj hustejšie, aby sa živý plot skôr zrástol. Potom však po čase hrozí, že niektoré krušpány v ňom neskôr zahynú pre nedostatok miesta. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens podrobnosti
69. Krušpán vždyzelený POM POM
Popis:
Tento krušpán je tvarovaný do podoby malých guličiek s priemerom 20-25cm. Tieto sú na konároch rozmiestnené do priestoru v rôznych smeroch. Krušpán vždyzelený je neopadavý, veľmi hustý, mrazuvzdorný ker s bohatými drobnými tmavozelenými lístkami a charakteristickou vôňou. Nie je náročný na stanovište a rastie aj v polotieni až tieni. Dobre znáša strih a dožíva sa vysokého veku. Výborne sa hodí na tvarovanie ihlanov, gulí, špirál a ďalších tvarov. Nie je náročný na pôdu, najlepšie sa mu však darí v dobre priepustných, mierne vlhkých pôdach s dostatkom humusu. Dokáže rásť na slnku, v polotieni, aj v úplnom tieni. Čím je však jeho poloha menej slnečná, tým rastie pomalšie. TIETO RASTLINY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH S OBJEMOM 15 LITROV, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens POM POM podrobnosti
70. Kavyľ chvostíkový
Popis:
Mrazuvzdorná tráva je sivozelenej farby s jemnými, chlpatými metlinami. Výška tejto trávy je v dospelosti 50 - 100 cm Vyžaduje slnko alebo polotieň, suché a kamenisté pôdy. Pekná je v záhonoch v skupinách, ako solitér vo výsadbe alebo v nádobách na terasách.
Stipa tenuissima podrobnosti
71. Kalina voňavá
Popis:
Opadavý vzpriamený ker s tmavozelenými, v mladosti bronzovými listami. Od konca jesene až do začiatku jari vytvára počas teplotne priaznivých období voňavé biele alebo bledoružové kvety. Dorastá do výšky 3 m a šírky 2,5 m.
Viburnum farreri syn. fragrans podrobnosti
72. Kalina guľovitá
Popis:
Táto kalina patrí medzi opadavé kry s oválnymi listami, ktoré krásne vyfarbujú na jeseň. Veľké okrúhle guľovité kvety zložené s bielych kvietkov s ružovým okrajom, na začiatku s ružovými púčikmi sa otvárajú v druhej polovici jari (máj-jún) a majú sladkú vôňu. Výška a šírka je 1,5-2,5m.
Viburnum carlcephalum podrobnosti
73. Kučeravý petržlen
Popis:
Kučeravý petržlen dorastá približne do výšky 60 cm a je dekoratívnou a úžitkovou rastlinou zároveň.
Petroselinum crispum Parsley podrobnosti
74. Kostrava medvedia
Popis:
Krásna nízka tráva. vytvára kompaktné vankúšiky vysoké 10-20 cm. Listy sú pichľavé. V máji a júni bohato kvitne.
Festuca gautieri podrobnosti
75. Kostrava ovčia
Popis:
Festuca ovina podrobnosti
76. Krokus (šafran) Jeanne d´Arc (biely)
Popis:
Jemný krokus bielej farby je jedným z prvých poslov jari. V balení po 10 ks.
Crocus podrobnosti
77. Krokus (šafran) Sieberi Tricolor (fialovo-bielo-žltý)
Popis:
Zaujímavý krokus fialovo-bilej farby so žltým stredom určite na jar neprehliadnete. V balení po 25 ks.
Crocus podrobnosti
78. Kiwi lahodné Jenny (Kivi lahodné), OBOJPOHLAVNÉ
Popis:
Odroda Jenny vznikla šľachtením pôvodného druhu kiwi - aktinídie čínskej. Na pestovanie stačia aj jedna-dve rastliny, lebo na jednej sa môže urodiť až 300 plodov. Avšak len v teplých vinohradníckych oblastiach a v chránených polohách. Mladé rastliny sú chúlostivé na jarné mrazy. Kiwi obľubuje najmä priepustnú, hlbokú a výživnú pôdu. Jenny je odroda, ktorá nepotrebuje samčiu a samičiu rastlinu, dokáže sa opeliť aj sama. Plody tejto popínavky sú veľkosti sliviek a chuťou sa podobajú kiwi, ktoré poznáme z obchodov. Konzumujeme ich aj so šupkou v čase plnej zrelosti, keď zmäknú. Odroda Jenny plodí koncom septembra až v októbri.
Actinidia deliciosa Jenny podrobnosti
79. Kamzičník východný Leonardo Compact
Popis:
Táto trvalka dorastá do výšky 25cm, má jasne žlté kvety, ktoré kvitnú v mesiacoch marec - apríl. Má rada priepustné a výživné pôdy.
Doronicum orientale Leonardo Compact podrobnosti
80. Kivi význačná Weiki - Samec
Popis:
Weiki je nemecký dvojdomý kultivar aktinídie význačnej, opadavej, ovíjavej liany, ktorá na opore dorastá až do maximálnej výšky 10 metrov. Samčie rastliny sú dobrým opeľovačom pre ďalšie kultivary aktinídie význačnej. Samičie rastliny sú veľmi plodné. Ich stredne veľké plody (približne 2,5-3 cm dlhé a 2-2,5 cm široké) dozrievajú v októbri, ale neopadávajú a zostávajú zelené aj po dozretí. Iba pri vystavení priamemu slnečnému žiareniu si vytvárajú hnedé líčko. Svojou chuťou pripomínajú zmes banánov, čiernych ríbezlí a melónov. Chutia osviežujúco. Jedna rastlina môže ročne priniesť 10-30 kilogramov plodov. Plody nemajú chĺpky, konzumujeme ich preto aj so stopkou a šupkou. Obsahujú podstatne viac vitamínu C než citróny. Vo väčších množstvách obsahujú aj ďalšie bioaktívne fenolické látky podporujúce zdravie, ako sú napríklad vysoko účinné antioxidanty karotén (provitamín A) a luteín. Plody odrody Weiki sú vhodné aj na spracovanie plodov. Pekné, bohaté, tmavozelené listy na červenkastých stonkách vytvárajú z tejto odrody kivi atraktívnu kombináciu úžitkovej (ovocnej) a okrasnej rastliny. V závislosti od kvality pôdy, do ktorej ju vysadíme, začína prinášať úrodu v treťom až v štvrtom roku po výsadbe. Rastliny vysádzame v odstupe 1-2 metre a už v prvom roku jej výhonky vyväzujeme na výšku pergoly. Ak rastliny v prvom roku túto výšku nedosiahnu, nasledovnú jar ich zrežeme na polovicu a tak podporíme ich bujnejší rast v druhom roku. V treťom roku po výsadbe rastlina začne vytvárať bočné výhony, na ktorých sa vyvíjajú kvety. Plody tak vznikajú len na jednoročnom dreve. Aktinídia význačná znáša najnižšie zimné teploty až do -30 stupňov Celzia. Jej dôležitou vlastnosťou je vysoká mrazuvzdornosť. Zároveň je menej náročná na pestovanie a tvarovanie ako veľkoplodé odrody. Pri pestovaní kivi v črepníku (napríklad na balkóne alebo terase) je dôležité zabezpečiť najmä jeho dostatočnú závlahu počas horúcich letných mesiacov. Je výhodnejšie preto použiť čo najväčší črepník, lebo v ňom je jednoduchšie udržať vlhkosť po dlhší čas. Pomôže aj podmiska pod črepník, lebo inak voda cez vysušený substrát rýchlo pretečie. Aj tak však prosím rátajte s tým, že počas letných horúčav budete musieť kivi v bežnom črepníku polievať každý deň. Keď sa vyberiete na viacdňovú dovolenku, niekto k Vám bude musieť prísť polievať aspoň každý druhý deň. Riešením môže byť samozavlažovací črepník. Kúpte ho v potrebnej veľkosti aj s rezervou na viac rokov dopredu. S výživou nie je veľký problém, stačí každý rok na jar do substrátu zapracovať hnojivo s postupným vyplavovaním živín. Ako ochranu pred mrazom odporúčame črepník niekoľko krát pevne obtočiť viacerými vrstvami bublinkovej fólie. Alebo ho na zimu zapustiť do pôdy v záhrade (ak máte takú možnosť).
Actinidia chinensis Weiki - female plants podrobnosti
81. Krušpán vždyzelený
Popis:
Krušpán vždyzelený je neopadavý, veľmi hustý ker s bohatými drobnými tmavozelenými lístkami a charakteristickou vôňou. Nie je náročný na stanovište a rastie aj v polotieni až tieni. Dobre znáša strih a dožíva sa vysokého veku, preto je vhodný na tvorbu živých plotov vysokých 20 cm až 4 metre. Výborne sa hodí na tvarovanie ihlanov, gulí, špirál a ďalších tvarov. Je úplne mrazuvzdorný. Počet krušpánov (buxusov) vysádzaných na 1 bežný meter závisí od Vami požadovanej konečnej výšky živého plota. Na nízke živé ploty vysoké do 50 cm odporúčame sadiť 3 rastliny na nežný meter. U plotov do výšky 1 meter to sú 2 rastliny na bežný meter. U dvojmetrových plotov odporúčame iba 1 rastlinu na meter. U plotov vysokých 3 metre odporúčame krušpány sadiť v odstupe 1,5 metra a pri konečnej výške živého plota 4 metre v odstupe 2 metre. Možno ich sadiť samozrejme na začiatok aj hustejšie, aby sa živý plot skôr zrástol. Potom však po čase hrozí, že niektoré krušpány v ňom neskôr zahynú pre nedostatok miesta. TIETO RASTLINKY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens podrobnosti
82. Krušpán vždyzelený Gulička 30 cm
Popis:
Štýlová gulička z krušpánu vhodná do romantických a klasických záhrad alebo do reprezentačných priestorov. Drobné lístočky krušpánu sú neopadavé, preto sviežou zeleňou skrášľuje priestor po celý rok. Je veľmi vhodná aj na okraje záhonov alebo na balkóny a terasy. Striháme ju 1-2-krát ročne (na jar a / alebo do konca septembra) alebo viackrát počas vegetačného obdobia podľa potreby. Najlepšie jej vyhovuje priepustná, ľahká a výživná pôda. Najmä v nádobách sa snažíme pravidelným polievaním dosiahnuť, aby pôda nikdy celkom nevyschla. V nádobách ju musíme tiež každoročne prihnojovať, najlepšie hnojivami s dlhou dobou postupného vyplavovania živín (napr. značky Osmocote alebo Proven Winners). Konečnú výšku a šírku guličky určujeme sami intenzitou jej strihania. TIETO RASTLINY SÚ ZAKORENENÉ V ČREPNÍKOCH, PRETO ICH MÔŽETE VYSÁDZAŤ PO CELÝ ROK.
Buxus sempervirens Ball podrobnosti
83. Kortadéria pampová (pampová tráva) White Feather (Biele pero)
Popis:
Kortadéria pampová je impozantná, vždyzelená, trstnatá tráva. Odroda White Feather tvorí biele kvetry a po 5-10 rokoch rastu dosahuje výšku 2,5 až 3,5 metra a šírku 1,5 až 2 metre. Je mrazuvzdorná a má ohnuté, na okraji veľmi ostré listy dlhé 1,5 m. Koncom leta na 2-3 metrových stonkách vytvára husté vatovité súkvetia bielej farby, ktoré sa na rastline udržia až do zimy. Je vhodná najmä do väčších záhrad, kde zaujme najmä svojím atraktívnym tvarom. Kortadéria je trochu citlivejšia voči zimným mrazom než ostatné trávy, preto ju vysádzame do polohy chránenej pred studenými zimnými vetrami. Na zimu ju odporúčame mierne zostrihnúť, zohnúť k zemi a zakryť vrstvou sena alebo slamy hrubou aspoň 10cm. Na jar pred vyrašením nových listov, teda na prelome marca a apríla, potom môžeme prikročiť k radikálnejšiemu strihu a ostrihať ju až na 15-20 centimetrov.
Cortaderia selloana White Feather podrobnosti
84. Kolkvícia ľúbezná Pink Cloud
Popis:
Tento nenáročný a prispôsobivý ker s elegantne prehnutými konármi je miláčikom tých, ktorí majú v záhrade radi kvitnúce kry. Od mája do júla Vás očarí veľkým množstvom nádherných, ružovo sfarbených kvietkov so žltými hrdielkami. Na jeseň má hnedo-ružovkasté plody s chĺpkatými kalíštekmi. Je to ker nádherný najmä v čase kvitnutia. Keď nekvitne, je menej nápadný. Je obzvlášť vhodný na oživenie zákutí s množstvom ihličnanov a iných nekvitnúcich drevín. Pekne ukáže na okrajoch trávnika v kombinácii so skupinou narcisov a tulipánov, ktoré kvitnú skôr. Je tiež pekný vysadený v záhonoch za nízkymi drevinami. Dosahuje výšku a šírku 3m a vyžaduje si slnečnú polohu.
Kolkwitzia amabilis Pink Cloud podrobnosti
85. Katalpa bignoniovitá
Popis:
Opadavý košatý strom s veľmi veľkými, lesklými, trávovozelenými listami. Rastie rýchlo, v ideálnych podmienkach, teda na slnku a v priepustnej, vlhkej, hlbokej pôde bohatej na humus dokáže narásť aj viac než 1 meter ročne. Dorastá do výšky 7-12 metrov a šírky približne 7-9 metrov. V dospelosti tvorí plody v tvare tenkého struku, dlhého 20-30 centimetrov, ktoré na strome zostanú aj cez zimu.
Catalpa bignonioides podrobnosti
86. Kalina nahá Pink Beauty
Popis:
Kalina nahá Pink Beauty je stredne vysoký ke,r dorastajúci do výšky 1 až 1 a pol metra. Kvitne nenápadnými kvietkami s chocholčekmi čisto bielej farby počas mája a júna. Jej listy sú veľmi lesklé, sýto zelené oválneho tvaru dosahujúce dĺžku až 10 cm, zakončené špicom. Na jeseň sa začnú meniť na vínovo-červené, pričom si zachovávajú svoju lesklosť. V tomto čase jej začnú rásť žiarivé, atraktívne ružovo sfarbené plody. Je plne mrazuvzdorná a znáša aj vlhkejšiu pôdu. K prosperite jej pomôže polotieň, alebo aj plné slnko, dobre priepustná a priemerne živná pôda.
Viburnum nudum Pink Beauty podrobnosti
87. Kivi Jenny - samoopelivá
Popis:
Odroda Jenny vznikla šľachtením pôvodného druhu kiwi - aktinídie čínskej. Na pestovanie stačia aj jedna-dve rastliny, lebo na jednej sa môže urodiť až 300 plodov. Avšak len v teplých vinohradníckych oblastiach a v chránených polohách. Mladé rastliny sú chúlostivé na jarné mrazy. Kiwi obľubuje najmä priepustnú, hlbokú a výživnú pôdu. Jenny je odroda, ktorá nepotrebuje samčiu a samičiu rastlinu, dokáže sa opeliť aj sama. Plody tejto popínavky sú veľkosti sliviek a chuťou sa podobajú kiwi, ktoré poznáme z obchodov. Konzumujeme ich aj so šupkou v čase plnej zrelosti, keď zmäknú. Odroda Jenny plodí koncom septembra až v októbri.
Actinidia deliciosa Jenny podrobnosti
88. Kryptoméria japonská Cristata
Popis:
Toto je jeden z najčudnejších stálozelených ihličnanov, ktoré môžete pestovať. Tento väčšinou kužeľovitý ker alebo malý strom má príťažlivý vzhľad a plný tvar. Oči priťahuje jeho zvláštný zhustený rast svetlozeleného ihličia na koncoch mnohých jeho konárov, niekedy veľký až ako ruka. Tieto nezvyčajné výrastky pripomínajú zhluk vzájomne zlepených kohútich hrebeňov. Ostatné konáre a konáriky má krátke, pevné a kompaktné. Rastie pomaly, má riedke vetvenie konárov husto pokrytých krátkym, hrubým a mäkkým ihličím. Časom vytvorí pohľadný strom. Použite ho ako samostatne stojacu rastlinu, doprajte mu dostatok miesta naokolo a Vaši návštevníci ho určite neprehliadnu. Alebo pod ním vysaďte nízke kry. Najlepšie sa mu darí na slnku a polotieni, v priepustnej kyslej pôde bohatej na humus a s priemernou vlhkosťou. Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť okrem polievania počas dlhších období sucha. Ako desaťročný dosiahne výšku 4-5 m a šírku 2-2,5m. V dospelosti dorastá do výšky 7-8m a šírky 3-4m.
Cryptomeria japonica Cristata podrobnosti
89. Kryptoméria japonská Rasen-Sugi (Špirálovitá, skrutkovitá)
Popis:
Tento vždyzelený malý strom patrí medzi najelegantnejšie odrody kryptomérie, tohoto japonského cédra, ktorý v Japonsku považujú za národný strom. Má neuveriteľne ozdobné skrutovité ihličie, ktoré sa obtáča okolo jeho tenkých konárikov a dodáva aj im neobyčajný skrutkovitý tvar. Zrejme neexistuje iný ihličnan s podobnou štruktúrou ihličia. Z mladého stromu s voľným, vzpriameným vzrastom a úzkou kužeľovitou korunou sa po 15-20 rokoch vyvinie širší, veľmi elegantný, nepravidelne kužeľovitý ihličnan vysoký 6-9m. Jeho drobné, zelené, aromatické ihličie rastie obtočené na dlhých, tenkých konároch. Tento neobvyklý skrútený vzrast dodáva každej rastline jedinečný vzhľad. Pestujeme ju preto ako solitér vo väčších aj menších záhradách a v parkoch. Dobre rastie na slnku alebo v polotieni v dobre priepustnej, najmä v mierne kyslej, piesčitej pôde s dostatkom humusu. Odporúčame jej mulčovanie. Kryptoméria rastie v teplotných zónach 6 až 9, nehodí sa teda iba do najchladnejších horských oblastí Strednej Európy.
Cryptomeria japonica Rasen - Sugi podrobnosti
90. Kostrava Gautieri
Popis:
Festuca gautieri podrobnosti
91. Klinček bradatý v odrodách Barbarini Purple Bicolor, Purple Picotee, White, Dianturi Twinkle, Dinetta
Popis:
Vo svojej objednávke prosím uveďte Vami požadovanú odrodu.
Dianthus barbatus in cv. Barbarini Purple Bicolor, Purple Picotee, White, Dianturi Twinkle, Dinetta podrobnosti
92. Kukučka čínska
Popis:
Lychnis chinense podrobnosti
93. Kalina pražská
Popis:
Kalina pražská je vždyzelený ker s lesklými, podlhovastými listami, vyšľachtený v Prahe. Listy má dlhé 6-9 cm. Samotný ker je stredne vysoký, dorastá do výšky 160-300 cm, podľa stanovišta a kvality pôdy. Od polovice apríla do konca mája tvorí drobné biele kvietky s jemnou vôňou, rastúce v hustých súkvetiach o priemere približne 10 cm. Najviac jej vyhovuje vlhká a dobre priepustná pôda s mierne kyslým pH. Rez vykonávame na začiatku jari a podporíme tak rast nových výhonov. Vyhovuje jej priame slnko aj polotieň. Dá sa použiť na tvorbu živých plotov, alebo aj samostatne ako solitér do menších záhrad. Jej listy sa na zimu mierne stočia a ovisnú. Počas ostatných ročných období sú jej listy sýto zelenej farby, kopijovitého tvaru a jemne vráskavej štruktúry.
Viburnum pragense podrobnosti
94. Kivi Issai, (kiwi) SAMOOPELIVÉ, MRAZUODOLNÉ, kont.
Popis:
Odroda Aktinídie význačnej - Issai je jedinečné samoopelivé samičie kivi s chutnými plodmi veľkosti veľkého hrozna. Plody sú veľmi sladké a šťavnaté, s typickou chuťou kivi. Konzumujeme ich spolu so šupkou. U nás dozrievajú približne od začiatku októbra. Tento kultivar poskytuje bohaté úrody aj bez prítomnosti samčieho opeľovača, často už v prvom roku po vysadení. Je to popínavá rastlina, ktorá sa v prírode ovíja okolo stromov, krov a ich konárov, preto aj záhrade potrebuje oporu. Rastie rýchlo a v dospelosti dosahuje dĺžku okolo 4 metre. Odroda Issai je veľmi odolná voči chladu, znáša zimné teploty až do -30°C, ale jej mladé jarné prírastky sú citlivé na poškodenie mrazom. Na jar vytvára voňavé biele kvety. Je samoopelivá a rodí plody dosahujúce priemer 4,5 cm. Plody sú sladké a majú dobrú chuť a vysokú kvalitu. Dozrievajú v septembri a obsahujú 5-násobne viac vitamínu C než čierne ríbezle. Keď plody nie sú opelené, zostávajú bez semien. Toto kivi sa oplatí pestovať už iba kvôli jeho pekným listom a chutné plody sú jeho pridanou hodnotou. Aktínídia význačná uprednostňuje kvalitnú hlinitú neutrálnu pôdu na chránenom stanovišti. Znáša aj kyslé a mierne alkalické (zásadité) pôdy. Darí sa jej aj v polotieni, ale slnečné miesto je najlepšie pre tvorbu plodov. Rastie až po teplotnú zónu 6, môžeme ju preto pestovať na celom Slovensku s výnimkou horských oblastí. Plody vytvára na dvojročnom dreve a na plodonosných výhonkoch staršieho dreva. Jej rez je najlepšie vykonávať v zime. Pri pestovaní kivi v črepníku (napríklad na balkóne alebo terase) je dôležité zabezpečiť najmä jeho dostatočnú závlahu počas horúcich letných mesiacov. Je výhodnejšie preto použiť čo najväčší črepník, lebo v ňom je jednoduchšie udržať vlhkosť po dlhší čas. Pomôže aj podmiska pod črepník, lebo inak voda cez vysušený substrát rýchlo pretečie. Aj tak však prosím rátajte s tým, že počas letných horúčav budete musieť kivi v bežnom črepníku polievať každý deň. Keď sa vyberiete na viacdňovú dovolenku, niekto k Vám bude musieť prísť polievať aspoň každý druhý deň. Riešením môže byť samozavlažovací črepník. Kúpte ho v potrebnej veľkosti aj s rezervou na viac rokov dopredu. S výživou nie je veľký problém, stačí každý rok na jar do substrátu zapracovať hnojivo s postupným vyplavovaním živín. Ako ochranu pred mrazom odporúčame črepník niekoľko krát pevne obtočiť viacerými vrstvami bublinkovej fólie. Alebo ho na zimu zapustiť do pôdy v záhrade (ak máte takú možnosť).
Actinidia arguta Issai podrobnosti
95. Kosmatec
Popis:
Delosperma nubigenum podrobnosti
96. Kostrava červená
Popis:
Festuca rubra podrobnosti
97. Kosatec Shirley Pope
Popis:
Obľúbený tmavo modrý kosatec dorastajúci do výšky 70-80 cm. Kvitne v júni a júli.
Iris Shirley Pope podrobnosti
98. Kosatec
Popis:
Iris chrysographes podrobnosti
99. Kocúrnik záhradný
Popis:
Nepeta faassenii ´Walker´s Low´ podrobnosti
100. Kryptoméria japonská Cristata
Popis:
Toto je jeden z najčudnejších stálozelených ihličnanov, ktoré môžete pestovať. Tento väčšinou kužeľovitý ker alebo malý strom má príťažlivý vzhľad a plný tvar. Oči priťahuje jeho zvláštný zhustený rast svetlozeleného ihličia na koncoch mnohých jeho konárov, niekedy veľký až ako ruka. Tieto nezvyčajné výrastky pripomínajú zhluk vzájomne zlepených kohútich hrebeňov. Ostatné konáre a konáriky má krátke, pevné a kompaktné. Rastie pomaly, má riedke vetvenie konárov husto pokrytých krátkym, hrubým a mäkkým ihličím. Časom vytvorí pohľadný strom. Použite ho ako samostatne stojacu rastlinu, doprajte mu dostatok miesta naokolo a Vaši návštevníci ho určite neprehliadnu. Alebo pod ním vysaďte nízke kry. Najlepšie sa mu darí na slnku a polotieni, v priepustnej kyslej pôde bohatej na humus a s priemernou vlhkosťou. Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť okrem polievania počas dlhších období sucha. Ako desaťročný dosiahne výšku 4-5 m a šírku 2-2,5m. V dospelosti dorastá do výšky 7-8m a šírky 3-4m.
Cryptomeria japonica Cristata podrobnosti
101. Katalpa bignoniovitá Nana
Popis:
Katalpa je opadavý košatý strom s veľkými lesklými trávovo-zelenými listami. Táto jej miniatúrna najkrajšia forma je vrúbľovaná na kmienik vo výške 1,8-2,0 metra. Tu vyrastajú husté krátke rovné konáre s veľkými zelenými srdcovitými listami. Vytvárajú tak nádhernú a hustú, takmer guľovitú oválnu korunu. Veľmi sa hodí na miesta chránené pred prudkým nárazovým vetrom, ako sú priečelia budov, parkoviská alebo parky a záhrady. Tu svojím zaujímavým a atraktívnym vzhľadom vytvára výraznú črtu, ktorá priťahuje pozornosť návštevníkov. U TEJTO KATALPY VÁM ODPORÚČAME OSOBNÝ ODBER. KURIÉR NÁM JU ZVYKOL POLÁMAŤ, MÁ POMERNE KREHKÉ KONÁRE. POSTAČÍ VÁM NA TO OSOBNÉ AUTO KOMBI, MENŠIA DODÁVKA ALEBO PRÍVESNÝ VOZÍK.
Catalpa bignonioides Nana podrobnosti
102. Kryptoméria japonská Kitayama
Popis:
Atraktívny, pomaly rastúci ihličnan guľovitého tvaru so svetlo žltými výhonmi
Cryptomeria japonica Kitayama podrobnosti
103. Kalina vrásčitolistá
Popis:
Stálozelený úplne mrazuvzdorný rozkonárený ker s oválnou až guľovitou korunou. Uprostred oválnych lesklých tmavozelených listov rozkvitajú od polovice do neskorej jari guľovité hlávky voňavých rúrkovitých ružových a neskôr bielych kvetov. Vysádzame ho ako solitér pre jeho celoročný kontrast jeho tmavých listov napríklad s trvalkami alebo s ihličnanmi inej farby než tmavozelenej. Ďalšie výborné uplatnenie nachádza pri výsadbe stálozelených živých plotov, ktoré dokážu rásť aj v celodennom tieni. Nestrihaná dorastá do výšky 3-4m a šírky asi 2-3m.
Viburnum rhytidophyllum podrobnosti
104. Katalpa bignoniovitá
Popis:
Katalpa je opadavý košatý strom s veľkými lesklými trávovo-zelenými listami. Táto jej miniatúrna najkrajšia forma je vrúbľovaná na kmienik vo výške 1,8-2,0 metra. Tu vyrastajú husté krátke rovné konáre s veľkými zelenými srdcovitými listami. Vytvárajú tak nádhernú a hustú, takmer guľovitú oválnu korunu. Veľmi sa hodí na miesta chránené pred prudkým nárazovým vetrom, ako sú priečelia budov, parkoviská alebo parky a záhrady. Tu svojím zaujímavým a atraktívnym vzhľadom vytvára výraznú črtu, ktorá priťahuje pozornosť návštevníkov.
Catalpa bignonioides podrobnosti
105. Kaktus opuncia ficus indica - Erika
Popis:
Opuncia figová - plody majú názov – kaktusové figy. Jedná sa o kaktus s plochými oválnymi zhrubnutými výhonkami. Výhonky sú košato rozkonárené a tvoria „kry“ vysoké až 5 metrov. Na výhonkoch sú jemné štetinovité tŕne, ktoré sa ľahko lámu a vnikajú do pokožky. Kvety bývajú žlté prípadne červené. Plody sa vytvárajú po opelení kvetov. Plodom je vajcovitá, prípadne oválna bobuľa zelené, žltá, prípadne červená, ktorá vznikne vydutím kvetného výhonku.
podrobnosti
106. Kustovnica čínska (Goji) Anny
Popis:
Výnimočná kustovnica s chutnými, mimoriadne sladkými plodmi, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov. Potrebuje slnečné stanovište.
Lycium chinensis podrobnosti
107. Kalina sargenteova Onondaga
Popis:
Kalina Sargentova 'Onondaga' - krík v mladosti má vzpriamený rast, neskôr zaoblený. Listy zamatové jemne textúrované. Kvitnúť začína v máji krémovo bielymi kvetm s ružovým nádychom. Pestovanie - slnečné stanovisko
Viburnum sargentii Onondaga podrobnosti
108. Kaktus opuncia gicus indica
Popis:
Opuncia figová - plody majú názov – kaktusové figy. Jedná sa o kaktus s plochými oválnymi zhrubnutými výhonkami. Výhonky sú košato rozkonárené a tvoria „kry“ vysoké až 5 metrov. Na výhonkoch sú jemné štetinovité tŕne, ktoré sa ľahko lámu a vnikajú do pokožky. Kvety bývajú žlté prípadne červené. Plody sa vytvárajú po opelení kvetov. Plodom je vajcovitá, prípadne oválna bobuľa zelené, žltá, prípadne červená, ktorá vznikne vydutím kvetného výhonku.
Opuntia Ficus indica (Engelmannii podrobnosti
109. Kolkvízia ľúbezná Pink Cloud
Popis:
Tento nenáročný a prispôsobivý ker s elegantne prehnutými konármi je miláčikom tých, ktorí majú v záhrade radi kvitnúce kry. Od mája do júla Vás očarí veľkým množstvom nádherných, ružovo sfarbených kvietkov so žltými hrdielkami. Na jeseň má hnedo-ružovkasté plody s chĺpkatými kalíštekmi. Je to ker nádherný najmä v čase kvitnutia. Keď nekvitne, je menej nápadný. Je obzvlášť vhodný na oživenie zákutí s množstvom ihličnanov a iných nekvitnúcich drevín. Pekne ukáže na okrajoch trávnika v kombinácii so skupinou narcisov a tulipánov, ktoré kvitnú skôr. Je tiež pekný vysadený v záhonoch za nízkymi drevinami. Dosahuje výšku a šírku 3m a vyžaduje si slnečnú polohu.
Kolkwitzia amabilis Pink cloud podrobnosti
110. Kavyľ / Stipa Pony Tails
Popis:
Mrazuvzdorná tráva je sivozelenej farby s jemnými, chlpatými metlinami. Výška tejto trávy je v dospelosti 50 - 100 cm Vyžaduje slnko alebo polotieň, suché a kamenisté pôdy. Pekná je v záhonoch v skupinách, ako solitér vo výsadbe alebo v nádobách na terasách.
Stipa tenuissima Pony Tails podrobnosti
111. Kivi pestrolisté Dr. Szymanowski samoopelivé
Popis:
Kiwi Dr. Szymanowski je samoopelivá odroda kiwi s chutným ovocím. Je atraktívny nielen pre svoje ovocie, ale aj na nádherne sfarbené listy. Dr Szymanowski je dlhoročný, zvíjajúci sa, silný okrasný horolezec, maximálna výška 4 m s ročným prírastkom 1 – 2 m, je potrebné ho pestovať na opore. Prináša veľmi bohaté úrody, do plodnosti nastupuje skoro, už v 2 roku po výsadbe. Je vysoko mrazuvzdorná až do -30 ºC, zimná ochrana proti mrazu nie je potrebná. Nie je náchylná na choroby a škodcov. Je vhodná na ekologické pestovanie. Najvhodnejšie stanovisko je chránená slnečná poloha, orientovaná juhozápadne až severozápadne. Pôda by mala byť kvalitná, humózna, s dostatkom vlahy a živín, s mierne kyslým pH 5,5 – 6,5. V máji je zdobená drobnými, centimetrovými, bielymi, ozdobnými a voňavými kvetmi. Ovocie je tam mimoriadne chutné a zdravé, do niekoľkých kg na krík, tiež na zaváranie, obsahujú veľa vitamínov C, E a B. Dozrieva ďalej do konca augusta Má rád slnko – polotieň.
Actinidia kolomikta D.Szymanowski podrobnosti
112. Katalpa bignoniovitá
Popis:
Katalpa je opadavý košatý strom s veľkými lesklými trávovo-zelenými listami. Táto jej miniatúrna najkrajšia forma je vrúbľovaná na kmienik vo výške 1,8-2,0 metra. Tu vyrastajú husté krátke rovné konáre s veľkými zelenými srdcovitými listami. Vytvárajú tak nádhernú a hustú, takmer guľovitú oválnu korunu. Veľmi sa hodí na miesta chránené pred prudkým nárazovým vetrom, ako sú priečelia budov, parkoviská alebo parky a záhrady. Tu svojím zaujímavým a atraktívnym vzhľadom vytvára výraznú črtu, ktorá priťahuje pozornosť návštevníkov. U TEJTO KATALPY VÁM ODPORÚČAME OSOBNÝ ODBER. KURIÉR NÁM JU ZVYKOL POLÁMAŤ, MÁ POMERNE KREHKÉ KONÁRE. POSTAČÍ VÁM NA TO OSOBNÉ AUTO KOMBI, MENŠIA DODÁVKA ALEBO PRÍVESNÝ VOZÍK.
Catalpa bignonioides podrobnosti
113. Kalina vavrínolistá Eva Price
Popis:
Kalina vavrínolistá dorastá do výšky 2-3 metre. Má širokú, oválnu, hustú korunu a hnedé konáre a kôru. Kvitne na bielo až ružovo-bielo v novembri až máji. Dobre rastie v hlinitej, vápenatej, piesčitej pôde. Toleruje sucho a nevyhovuje jej povrch z dlažby. Dobre odoláva vetru a je mrazuvzdorná do -14,9 stupňa Celzia. Je užitočná pre včely (medonosná). Vhodná na výsadbu do kontajnerov a malých záhrad. Rastie ako viackmeň.
Viburnum tinus Eva Price podrobnosti

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
29.05.2024 12:09:06

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00