tel.: 031/ 381 2749 e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie
Naposledy aktualizované dňa:
05.06.2023 15:01:10
Vaša otázka:
Dobrý deň, mám posadený cypruštek lawsonov striebornomodrej farby trojročný, výška asi 1,2 m,minulé leto mal hnedé ihličie ale raší stále nové prírastky, neviem čo je to za chorobu a či sa dá ešte zachrániť? Po zime teraz vyzerá veľmi biedne, napoly zelený napoly hnedý.
pani Andrea R., 8. marca 2014
Naša odpoveď:
Dobrý deň vážená pani R.,
Ďakujeme Vám, že sa na nás obraciate s dôverou.
V minulosti sme aj my mali ťažkosti s pestovaním cypruštekov lawsonových, ktoré sme nakupovali s koreňovým balom.
Hlásia nám ich aj mnohí naši zákazníci, ktorí si ich kúpili v obchodných reťazcoch. Tieto reťazce často nevenujú potrebnú pozornosť rastlinám, ani zákazníkom.
My sa preto dnes snažíme nakupovať už iba cyprušteky dobre zakorenené v črepníkoch.
Predpokladám, že aj Vy ste Váš cypruštek kúpili s koreňovým balom. Je tomu tak?
Takéto rastliny sa len pomaly a ťažko zakoreňujú.
Je tomu tak najmä na priamom slnku, kde pri tvorbe koreňového balu orezaný koreňový systém nedokáže zásobovať vlahou a výživou nadzemnú časť rastliny.
Riešením môže byť ochrana zatienením rastliny v prvom roku po výsadbe.
Ďalším problémom býva nedostatočne vzdušný a priepustný substrát. V premočenej a / alebo nepriepustnej pôde korene nemajú dostatok kyslíka, nevedia dýchať a samozrejme ani rásť.
To následne spôsobuje postupné hynutie nadzemnej časti rastliny.
Aj napoly mŕtvy cypruštek je ešte možné zachrániť. Bude však trvať roky, kým si rastlina doplní chýbajúcu polovicu svojej korunky.
Tešíme sa na Vaše ďalšie doplňujúce otázky a spresnenia.
S úctivým pozdravom
Juro Sebestyén, konateľ
ABIES, www.dreviny.sk
Prosím čo spôsobuje hnednutie ihličia a konárov u cyprušteka? bol striekaný fungicídom proti hubovým chorobám, tiež Mospilanom proti škodcom, zalievaný horkou soľou . Po jari bol ostrihaný do zdravého dreva. A teraz naj eseň zase ohnedli konáre.
30.09.2015 19:56:30 · Autor: Eva Majchráková · Rating: pozitívny
Dobrý deň vážená pani Eva, mám tušenie, že vo Vami popísanom prípade sa nejedná o hubové ochorenie. Myslím si, že príčinou hnednutia Vášho cyprušteka bude skôr ťažká nepriepustná pôda, ktorá zabraňuje prístupu kyslíka ku koreňom a bráni vstrebávaniu minerálnych látok koreňmi Vášho cyprušteka. Vašu pôdu je možné zľahčiť a urobiť priepustnejšou zapracovaním (zarýľovaním) niektorého alebo kombinácie nasledovných materiálov (pemza, vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj, lesná hrabanka, atnuka, keramzit (dnes napr. značka Liaflor), drvená kôra ihličnatých stromov, kokosové vlákno a podobne). Výhodné je pritom do substrátu primiešať aj hnojivo na ihličnany, najlepšie s postupným uvoľňovaním živín, napr. typu Osmocote, Sedascote a podobne.
03.10.2015 16:59:04 · Autor: Juro · Rating: pozitívny
Dobrý deň, poprosil,by som o radu. Zacal nám vyschýnať cyprustek s jednej strany ostaly len konariky. Ako by som mál ďalej pokračovať s ošetreným. Vopred dakujem za radu.
01.05.2016 17:55:21 · Autor: Mario Hatala · Rating: pozitívny
Dobrý deň vážený pán Mário, ďakujeme Vám za Váš komentár. Ako už uvádzame v našich komentárov vyššie, príčinou hnednutia a vysychania Vášho cyprušteka bude zrejme ťažká nepriepustná pôda, ktorá zabraňuje prístupu vzduchu ku jeho koreňom. Prípadne je táto pôda už vyčerpaná a neposkytuje Vášmu cyprušteku dostatok živín. Toto sa najčastejšie stáva pri pestovaní cypruštekov v črepníkoch. Navrhujem preto presadiť Váš cypruštek do väčšieho črepníka so substrátom obsahujúcim približne 1/3 až 1/2 nasledovných materiálov: pemza, vyzretý kompost alebo vyzretý maštaľný hnoj, lesná hrabanka, perlit, atnuka, keramzit (dnes už napr. značka Liaflor), drvená kôra ihličnatých stromov, kokosové vlákno a podobne. Pri pestovaní cyprušteka vo voľnej pôde mu tieto materiály môžete zapracovať zarýľovaním okolo jeho kmienka. V oboch prípadoch je pritom vhodné do substrátu primiešať aj hnojivo na ihličnany, najlepšie s postupným uvoľňovaním živín, napr. typu Osmocote, Sedascote a podobne. Želáme Vám veľa pestovateľských úspechov. So srdečným pozdravom Juro Sebestyén
02.05.2016 22:40:37 · Autor: Juro · Rating: pozitívny
Dobrý deň. Máme asi tak 1,4 m vysoké cyprušteky, ktoré chcem presadiť na iné miesto - ku plotu vedľa prerastených borovíc, ako ich náhrada, keď príde ich čas. Poradíte mi, prosím, ako postupovať, aby prežili túto zmenu? Ďakujem. Katarína
06.03.2017 19:18:11 · Autor: katarína orendášová · Rating: pozitívny
Dobrý deň vážená pani Katarína, ďakujeme Vám srdečne za Váš komentár. Pri presádzaní ihličnanov je dôležité urobiť tak s dostatočne veľkým koreňovým balom a v správnom ročnom období. Koreňový bal je guľovitý útvar z pôdy, vytvorený okolo koreňov presádzanej rastliny. U Vašich cypruštekov vysokých približne 140 cm by tento koreňový bal mal mať priemer minimálne 35-40 cm. Lepšie však bude ak bude ešte väčší o priemere 50 cm alebo ešte väčší. Ujatosť presádzaných ihličnanov rastie úmerne s veľkosťou ich koreňové balu. Koreňový bal pri prenášaní drevín na miesto ich výsadby neslobodno poškodiť. Ak sa koreňov bal počas transportu rozpadne, pravdepodobnosť ujatia Vašich cypruštekov bude nízka. Najvhodnejší čas na presádzanie ihličnanov je práve teraz na začiatku jari, po ústupe mrazov. Ďalším vhodným obdobím je koniec septembra až prvá polovica októbra. Vtedy je už chladnejšie počasie a pôda a vzduch opäť obsahujú viac vlhkosti. Pri presádzaní je ihličnany potrebné dôkladne zaliať čistou vodou po ich uložení do výsadbovej jamy. Po výsadbe okolo ich kmienkov prosím vytvorte malú priehlbinu a kruhovú hrádzu z pôdy a pôdu na povrchu dôkladne utlačte nohou. Do priehlbiny okolo kmienka bude počas prvých 2-3 rokoch po výsadbe potrebné v obdobiach sucha od mája do septembra naliať približne 10 litrov čistej vody každý druhý až tretí deň. Želáme Vám veľa úspechov pri presádzaní Vašich cypruštekov aj veľa ďalších pestovateľských úspechov. So srdečným pozdravom Juro Sebestyén
07.03.2017 06:14:25 · Autor: Juro · Rating: pozitívny
Dobrý den, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám 9 rokov staré cyprušteky, vysoké vyše dvoch metrov, vlani sme ich na jar obstrihali a vzápätí sa ochladilo, myslím, že aj mrzlo. Od vtedy začali vysychať, sú vo velmi zlom stave, nevieme o s nimi robiť, máme vyschnuté časti ostrihať, alebo ich dať celé preč? Ďakujem za odpoved, Mirka
21.05.2018 11:02:54 · Autor: Mirka Uhríková · Rating: pozitívny
Dobrý deň vážená pani Mirka, ďakujeme Vám za Vašu otázku a dôveru, ktorú ste nám ňou prejavili. Úplne suché konáriky cypruštekov môžete odstrániť už teraz. Inak prosím zvýšte ich závlahu na približne 2-3 litre vody denne na každý kus a skúste ich pohnojiť zásobným hnojivom a / alebo kompostom. Hádam sa ešte spamätajú a vyženú aspoň v spodnej časti. Želáme Vám už len veľa pestovateľských úspechov. Tešíme sa na Vašu objednávku a / alebo Vašu návštevu u nás. So srdečným pozdravom Juro Sebestyén
21.05.2018 14:48:55 · Autor: · Rating: pozitívny
Dobry vecer, chcela by som sa infromovat,mame cyprusteky asi 3 roky, presadili sme ich minuly rok do vhodnejsej pody, ale stale iba koruna je krasne husta ale spodok cyprusteka je riedky. Je šanca, že zhustne cely? dakujem sandra
18.06.2019 22:31:02 · Autor: sandra · Rating: pozitívny
Dobrý deň, máme vysadené cyprušteky (Laws. column.) 7ks v rade. Asi meter od nich, v hĺbke asi 1 meter ide kanalizačné potrubie z tvrdeného plast. Máme sa obávať, že by korene poškodili potrubie? Uvažujeme aj o likvidácii v pŕipade potreby. Stromy majú 8 rokov, sú asi 3m vysoké. Ďakujem.
21.02.2020 11:13:58 · Autor: Iveta Šramková · Rating: pozitívny
Dobry den, prosim o radu. Cez internet sme na dialku zakupili cyprusteky Lawsonov. Podla popisu dvojmetrove.. dorazili urcite aj 3m - naozaj velke stromy... cakali sme, ze dorazia max 1,5 a tenucke.. ale opak je pravdou.. korene v baloch. Nie v crepnikoch. Otazka je, aku sancu maju na uchytenie takto velke cyprusteky? Co pre ne mozeme urobit, aby sme im vytvorili maximalne idealne podmienky? Zeminu sme premiesali so substratom pre ihlicnany a vydatne poliali. Pisalo sa, ze aj cez 10 litrov na jeden strom kazdy den. Je nejake hnojivo, ktore im pomoze pri zakorenivani? Kedy budeme vediet, ze sa ujali? aby sme vedeli, ze najhorsie mame za sebou.. Naviac su tak velmi vysoke, ze by si zasluzili trosku skratit - kedy je teda vhodne ich zvrchu zrezat? Doporucuje sa cyprusteky niecim preventivne striekat? Ospravedlnujem sa za tolko otazok, ale radi by sme, aby nam nove stromceky prezili a nechceme nieco dolezite zanedbat :) Vopred velmi dakujem za rady!
20.05.2020 21:31:58 · Autor: RuzZac · Rating: pozitívny
Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:
Naposledy aktualizované dňa:
05.06.2023 15:01:10
Webstránky vytvoril www.Aweb.sk - tvorba web stránok
VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!
Predajňa otvorená
Tovar si môžete objednať aj cez náš e-shop.
PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:
Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00
So/Sat 8:00-16:00