Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
19.04.2024 05:10:03

Usychanie listov, praskanie konárov, zlý zdravotný stav stromu a jeho príčiny

Vaša otázka:

Dobrý deň, dovoľte mi prosím požiadať Váš o radu. Mám 3-tí rok zasadenú soboru a tento rok po zime sa stalo, že jeden z jej konárov, na ktorom vyrašili nové listy, v priebehu niekoľkých dní odumrel. Zjavne sa jej nedarilo. Listy boli skrútené, vysychali a na niektorých som našiel vyžrané diery i keď na nej samotnej neboli vošky alebo iní škodcovia zjavne viditeľní. Prezrel som listy dôkladne, no skutočne som nevidel žiadne vošky. I napriek tomu som ju postriekal roztokom Actara 25WG. Potom sa rozrástla, no i napriek tomu nachádzam stočené, vyschnuté alebo vyžrané listy s dierami. Na jednom konári bola i prasknutá kôra, tak som to miesto ošetril prípravkom, ktorý sa používa na ošetrenie drevín po reze alebo štepení. Asi po mesiaci, keď som si myslel, že je konár zachránený, tak všetky konáriky i výhonky na ošetrenom konári vyschli. Teraz som našiel ďalší konár s prasknutou kôrou. Môžete mi prosím poradiť ako postupovať a ošetrovať tento strom? Ďakujem za radu. Pán Peter, 24. 7. 2011.


Naša odpoveď:

Vážený pán Peter, máme dosť jasnú predstavu, čo spôsobuje vyžraté diery na listoch Vašej sofory. Skúste prosím aplikovať jed na slimáky, napríklad Mesurol. Dostanete ho v takmer každej záhradkárskej predajni. Ráno by ste okolo kmienka mali nájsť množstvo uhynutých slimákov. U nás v záhradníctve dokázali niektoré rastliny doslova vyholiť. Vyliezajú iba v noci, preto ich cez deň nezbadáte. Ak nechcete aplikovať jed v záhrade, môžete použiť aj hlboký tanier s pivom.
Ešte lepšia biologická ochrana je priniesť do záhrady ježka - ten sa slimákmi a slizniakmi živí. Počet slizniakov dokáže znížiť na menej než tretinu.
Čo sa týka praskania a odumierania konárov, to je už zložitejší problém.
Myslíme si, že by mohli súvisieť s výživou rastliny vyplývajúcou z kvality pôdy.
Neposlali ste nám fotky, no ak sú listy na konároch zároveň zožltnuté, potvrdzuje to problém s výživou.
Slabšia výživa má za následok zníženú odolnosť rastlín voči mrazom, ktoré potom môžu spôsobiť praskanie nevyzretých konárov. Praskliny sú vstupnou bránou pre hubové a bakteriálne infekcie. Odporúčame ich preto hneď po ich vzniku dôkladné zatrieť štepárskym voskom, tak ako ste urobili.
Nachádza sa pod Vašou soforou ťažká, nepriepustná pôda, v ktorej sa hromadí voda a nedovoľuje koreňom dýchať? Táto je najčastejšou príčinou úhynu záhradných rastlín počas daždivých rokov.
Skoro všetky rastliny uprednostňujú dobre priepustný substrát, ktorý do seba síce časť vody nasaje, no zvyšok prepustí do väčšej hĺbky. Schopnosť zadržať vodu majú v pôde najmä jej organické zložky a íl.
V prípade ťažkých, ílovitých pôd zvyčajne pomôže zapracovanie väčšieho množstva hrubej organickej hmoty – napríklad hrubej rašeliny, drevnej Dite alebo hrubej frakcie kompostu, teda organických látok s veľkým podielom hrubých častíc, ktoré pôdu prevzdušnia. Tieto by mali obsahovať minimum prachových častíc, lebo ich drobné čiastočky zadržiavajú vodu. Pridaním hrubej organickej hmoty sa substrát prevzdušní a rastlina z nej zároveň získa dodatočné výživné minerály a organické latky.
Ak je pôda pod soforou naozaj ťažká, nepriepustná a dlhodobo podmáčaná, potom je aj zavlažovací systém potrebné nastaviť tak, aby toto miesto nepolieval, alebo polieval len minimálne.
Ak sa pod ňou hromadí prírodná dažďová voda, potom je toto miesto potrebné dobre oddrenážovať alebo soboru na jar presadiť na suchšie miesto.
V niektorých prípadoch pomôže iba oddrenážovanie celého pozemku - videli sme už bohužiaľ aj také pozemky. Tešíme sa na Vaše spresnenie Vašich pôdnych pomerov a prípadné fotky Vašej sofory.
S úctivým pozdravom, kolektív záhradníctva ABIES, www.dreviny.sk

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:



Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
19.04.2024 05:10:03

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-16:30

So/Sat 8:00-16:00 - od 17.2. :-)