Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

tel.: 031/ 381 2749 e-mail: dreviny@dreviny.sk
0948 877 888 (predaj rastlín)
0903 502 972 (návrhy a realizácia záhrad)
0948 777 941 (predaj, projekcia a realizácia)
0948 937 895 (predaj a dobierkový predaj)

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
09.07.2020 12:11:46

Sekvoja (Sekvojovec mamutí): úhyn a ako mu predísť

Vaša otázka:

Dobrý deň píšem vám kvôli tomu, že ste mi neporadili dobre ohľadom sadenia
sekvoje. Ja som chcel, že ju prezimujem v izbe. Neodporúčali ste mi to. Zasadil som ju teda presne, ako ste povedali, hneď von. V deň keď som ju prevzal bola celkom pekná zelená, aj počas snehu bola v poriadku. Ale teraz po zime zmenila celá farbu do hneda, konáriky sú vyschnuté, možno je ešte nádej, že kmeň je živý, skôr nie ako áno. Nechám to zatiaľ ešte tak, uvidím či nejaké konáriky z toho vyjdú. Aj keď ešte možno ožije, ale bude sa dlho spamätávať. Chcem vlastne povedať, že tento strom je lepšie ho sadiť na jar v našom pásme. Takže som pravdepodobne prišiel o pekný strom. Pán K., 18. 4. 2012


Naša odpoveď:

Dobrý deň pán K., radili sme Vám podľa našich najlepších znalostí a skúseností. My všetky naše sekvoje zimujeme u nás vonku a na zimu ich spolu s črepníkmi zakopávame do zeme na miesto trochu chránené pred vetrom. Robíme tak už vyše 10 rokov a doposiaľ sme s tým nemali žiadne ťažkosti - dokonca ani po extrémnych mrazoch. Aj extrémnu zimu 2011/2012 všetky naše takto zimované sekvoje v zdraví prežili. Dunaj bol vtedy u nás zamrznutý takmer 3 týždne, čo sa stáva iba raz za 10 rokov.
Na začiatku nášho pestovania sekvojí okolo roku 2000 sme však zažili ich väčší jarný úhyn. Vtedy sme kvôli našej neskúsenosti do črepníkov použili ťažkú, ílovitú pôdu, ktorá bránila odtekaniu vody z črepníka a zadusila tak ich korene.
Nemohlo sa stať aj vo Vašom prípade, že sa v jame, do ktorej ste sekvoju posadili, nahromadila voda, ktorá nemohla odtiecť kvôli ílovitému podložiu? Toto je totiž hlavná príčina úhynu ihličnanov, s ktorou sme sa v našej vyše 20-ročnej praxi najčastejšie stretáme.
Ani naďalej Vám bohužiaľ nemôžeme odporúčať zimovať ihličnany v miestnosti. Suchý vzduch v zimnej miestnosti podľa našich skúsenosti väčšina ihličnanov dlhodobejšie neprežije.
Ak by Vaša sekvoja neprežila, pošlite nám ju prosím potom spať poštou. Budeme sa snažiť zabezpečiť Vám čo najskôr náhradnú.
Pamätajte prosím, že pôda pre ihličnany musí byť ľahká a dobre prepúšťať vodu. V dlhodobejšie podmočenych pôdach dokáže rásť iba veľmi málo druhov ihličnanov napr. Tisovec dvojradý, alebo Metasekvoja. Ak je pôda u Váš ťažká, ílovitá a nepriepustná, potom by som Vám radšej odporúčal zasadiť na miesto sekvoje jeden z týchto nádherných ihličnanov.
S dlhodobejším prezimovaním sekvojí u Vás by v priepustných pôdach nemal byť problém. Videli sme nádherný starý, hádam storočný kus v kúpeľoch Štós, čo je predpokladám nie veľmi ďaleko od Vás a klíma je tam zrejme podobná. S úctivým pozdravom, kolektív záhradníctva ABIES, www.dreviny.sk

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
09.07.2020 12:11:46

Tešíme sa na Vás!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00, v So/Sat 8:00 - 16:00