Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
15.04.2024 19:10:02

Cyprusovec leylandský: úhyn a jeho možné príčiny a starostlivosť o cyprusovce

Vaša otázka:

Dobrý deň, min. rok som od Vás zobral rastliny. Tak ako som Vám už min. rok písal na niektorých sa vyskytlo hnednutie resp. vysychanie. Vyzerá, že väčšina rastliniek definitívne odchádza a budem ich musieť vymeniť - viď príloha. (hlavne Cyprusovce leylandské Excalibur Gold a Blue Jeans). Skúšal som horkú soľ resp. mám pripravene aj hnojivo, ale skôr si myslím, že to asi nemá cenu, posúďte sami. Dajte mi prosím vedieť čo navrhujete. Ďakujem. S pozdravom, pán H., 19. 4. 2012
PS: okolie momentálne nepôsobí príliš vábne, lebo cca pred týždňom som začal v okolí domu robiť zámkovú dlažbu, ale rastlinky boli zasadené do dobrej zeminy a problém sa začal vyskytovať už min. rok. Teraz sa to prejavilo naplno...


Naša odpoveď:

Dobrý deň pán H., predpokladáme, že príčinou tohto stavu zrejme bude v hromadenie vody pri plote, ktorá následné neumožňuje koreňom rastlín dýchať. Toto je najpravdepodobnejšia príčina ich postupného úhynu, osobitne ak podložie pod Vašou kvalitnou zeminou tvorí ťažká, nepriepustná ílovitá pôda alebo bridlica.
Aj keď ste rastliny zasadili do kvalitnej pôdy, toto podložie môže spôsobovať, že spodná časť ich koreňového balu zostáva dlhodobo vo vode, najmä vo vlhkejších ročných obdobiach, teda na jar a na jeseň. Ak by sa táto príčina potvrdila, bolo by možné skúsiť z ihličnanov už iba tie, ktoré dlhodobejšie vydržia rásť v podmočenych pôdach, napr. Tisovec dvojradý alebo Metasekvoja, alebo vymeniť pestovateľský substrát do väčšej hĺbky, minimálne 50-60cm a oddrenážovať výkopovú jamu, aby ste rastlinám umožnili počas prvých rokov po výsadbe lepšie zakoreniť.
Druhou príčinou môže byť poškodenie zimným, studeným, vysušujúcim vetrom, najmä ak je poloha Vášho živého plota veľmi veterná, nechránená budovou alebo ďalšou výsadbou.
K tejto situácii môže prísť najmä vo vyšších nadmorských výškach pri nedostatku snehu a vtedy, keď rastliny boli už predtým oslabené ďalšími dvoma faktormi - tým, ktorý uvádzame vyššie a tým, ktorý uvedieme tu ďalej:
Tretia príčina by môže byť nedostatok vlahy počas suchých a horúcich mesiacov, ktorý rastliny oslabil pred príchodom zimy. Rastliny sú vysadené veľmi blízko betónového základu plota. Takýto betónový základ pod zemou často zasahuje až pod ich koreňový systém. Betónový základ plota sa počas horúčav veľmi prehrieva (najmä ak naň po väčšinu dňa svieti slnko). Ak čiastočné zasahuje aj pod vysadené rastliny, neumožňuje im získavať vlahu z podložia (dochádza k narušeniu prirodzenej kapilarity podložia).
Začiatkom roku 2012 sme u nás v Šamoríne boli svedkami takéhoto úhynu starších, už 3-4 roky zakorenených tují pri plote s betónovým základom v škôlke našich deti, veľmi pravdepodobne z dôvodu úplného zanedbania závlahy počas mimoriadne suchej a horúcej jesene v roku 2011.
Situáciu nám ešte komplikuje fakt, že sa môže jednať aj o kombináciu ktorýchkoľvek z vyššie uvedených príčin.
Riešenie, ktoré navrhujeme, je preto skúsiť tento rok vysadiť 2-3 kusy tuji západných Smaragd - pre ich vysokú odolnosť voči chladným zimným vetrom a schopnosť rýchle zakoreniť a vo vlhkejších pôdach.
V otázke prípadného dlhodobého podmočenia a / alebo naopak dlhodobého nedostatku vlahy nám však ani tieto nepomôžu. Ak by však aj ony uhynuli, eliminovali by sme aspoň možnosť, že príčinou úhynu cyprusovcov bolo poškodenie mrazom. Ak príde k úhynu aj týchto tují, potom podľa mňa bude potrebné pristúpiť k výmene pôvodného podložia do väčšej hĺbky (minimálne 50cm, optimálne 80-100cm) a k zabezpečeniu pravidelného zavlažovania rastlín alebo k výsadbe rastlín odolných voči dlhodobejšiemu podmočeniu koreňov.
Tešíme sa na ďalšie spresnenie Vašej konkrétnej situácie a Vaše vyjadrenie, ako máme ďalej postupovať z našej strany.
Náš návrh ešte raz v skratke - vysadiť zopár tují Smaragdov, eliminovať možnosť presychania substrátu počas období sucha + eliminovať možnosť jeho dlhodobejšieho premočenia v daždivom období. S úctivým pozdravom, kolektív záhradníctva ABIES, www.dreviny.sk

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
15.04.2024 19:10:02

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-16:30

So/Sat 8:00-16:00 - od 17.2. :-)