Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
14.04.2024 09:10:03

Vavrínovec lekársky Etna a Novita: žltnutie listov po výsadbe

Vaša otázka:

Dobry den, nedavno sme si u Vas zakupili vavrinovec lekarsky Etna a Novita na zivy plot. Zasadili sme ich hned po dodani, su zasadene 1 tyzden. Polievame ich vydatne pravidelne rano a vecer. Po par dnoch od vysadby zacali u niektorych krickov zospodu zltnut listy (1-3 listy). Je to po vysadbe normalne? Ake hnojivo by ste nam odporucali a ako casto aplikovat? Dakujem.


Naša odpoveď:

Dobrý deň vážená pani Alžbeta,

ďakujem Vám, že ste sa na nás opäť obrátili s dôverou.

Presadenie alebo vysadenie predstavuje pre rastliny vždy určitý stres.

Jeho intenzita závisí najmä od množstva koreňov, ktoré pri výsadbe stratili, a od intenzity slnečného žiarenia v období výsadby.

Ak sa Vám vavrínovce podarilo vysadiť s neporušeným koreňovým balom, tak ako sme ich expedovali, potom zožltnutie 2-3 listov nie závažným problémom.

Primeraná závlaha Vašich vavrínovcov počas horúcich letných mesiacov by mala byť každý druhý deň približne 0,5-1 liter vody na každých 10 centimetrov výšky dreviny (ak 2-3 dni predtým výdatne nepršalo).

U rastlín vysokých 60-80 centimetrov to znamená približne 3-8 litrov vody na jednu rastlinu každý druhý deň.

Ak je však Vaša pôda ťažká, ílovitá a / alebo málo priepustná, potom prosím znížte objem zavlažovacej vody približne na polovicu vyššie uvedeného množstva.

Odporúčam Vám najmä hnojivá s postupným uvoľňovaním živín napr. značiek Rokosan, Flovium, Osmocote alebo Proven Winners.

Tieto hnojivá spravidla aplikujeme iba raz ročne.

Predpokladám, že si ich kúpite v najbližšej záhradníckej predajni.

Alebo Vám môžeme potrebné množstvo zaslať na dobierku, prípadne predať pri Vašej najbližšej ďalšej návšteve u nás.

Želáme Vám veľa pestovateľských úspechov.

So srdečným pozdravom    

29.07.2016 13:51:49 · Autor: www.dreviny.sk

Dobrý deň, práve hľadám odpoveď na rovnakú otázku, vysadili sme vavrínovec Prunus laurocerasus "OTTO LUYKEN" ale nám tie listy žltnú stále viac a viac odspodu smerom do stredu kríka..a už je ich dosť veľa, môže to byť len tou záťažou z výsadby alebo sme spravili niečo nesprávne? Mohlo by to spôsobiť priveľa slnka? Snažíme sa ju zalievať podľa vášho návodu uvedeného vyššie,ale predtým to bolo asi menej.. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

18.10.2016 10:15:05 · Autor: Simona Kollárová · Rating: pozitívny

Dobrý deň vážená pani Simona, ďakujeme Vám srdečne za Váš komentár. Áno, máte pravdu, žltnutie listov Vašich vavrínovcov je určite spôsobené stresom z výsadby. Najmä, ak vavrínovce nemali dostatočne veľké koreňové baly, s ktorými ste ich sadili. Žltnutiu ich listov možno zabrániť, alebo ho zmierniť, najmä primeranou závlahou, ktorá podporí ich zakorenenie. Tak aby pôda, v ktorej sú zasadené, bola neustále mierne vlhká, nie však premočená. Zavlažovať je veľmi vhodné do miskovitej priehlbiny vytvorenej z pôdy okolo kmienkov vysadených vavrínovcov, aby zavlažovacia voda zbytočne neodtekala do okolia. Počas horúceho leta je po výsadbe vhodné použiť aj tienenie. Teraz uprostred jesene to však už nie je aktuálne, lebo intenzita slnečného žiarenia je už oveľa nižšia. Želáme Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov. Za kolektív záhradníctva ABIES v Čilistove so srdečným pozdravom Juro Sebestyén

31.10.2016 12:40:10 · Autor: Juro · Rating: pozitívny

Dobrý deň, pani Simona, V ktorej oblasti máte vysadené vavrínovce? Aká je tam pôda? Ílovitá, štrková, piesčitá... Ako často polievate? Žltnutie listov môžu spôsobiť dva vplyvy: 1. veľa vody - odporúčam už nepolievať - prípadne vybrať zo zeme, ak je ťažká, na spodok jamy dať keramzit alebo piesok a znovu zasadiť 2. nedostatok výživy - odporúčam prihnojiť jesenným hnojivom s vyšším obsahom draslíka na 3-4 mesiace (máme v predajni 2/100g, 30-40g/rastlinka) Dúfam, že sme Vám radou pomohli a budete úspešní. Best regards, S úctivým pozdravom, Ing. Martina Sebestyén Projektový manažér A.B.I.E.S s.r.o. Tvoríme raj / Creating paradise Záhradníctvo, Projekcia a Realizácie záhrad Čilistov, Labutia 18, 931 01 Šamorín Slovakia

01.11.2016 07:38:11 · Autor: Martina · Rating: pozitívny

02.03.2022 08:16:56 · Autor: · Rating: pozitívny

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
14.04.2024 09:10:03

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-16:30

So/Sat 8:00-16:00 - od 17.2. :-)