Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

tel.: 031/ 381 2749 e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
22.02.2024 15:01:10

Tuja 6-ročná, 2,5 metra: presadenie

Vaša otázka:

Dobrý den,chcem Vas poprosiť o radu, kedy a ako mám presadiť na iné miesto tuju 6 ročnú vyška 2,5m. Kedy je vhodný čas a či je potrebné skrátiť jej vyšku ďakujem.


Naša odpoveď:

Dobrý deň vážený pán Emil,

ďakujeme Vám srdečne za Vašu otázku.

Veľké ihličnany je podľa môjho názoru možné presádzať teraz na jeseň až do príchodu silnejších mrazov, teda pokým pôda ešte nie je zamrznutá. Vhodné je aj jarné obdobie od konca marca až do polovice apríla. Vtedy už pôda býva po zime rozmrznutá, uchováva si však ešte dostatok vlhkosti dôležitej pre zakorenenie presadených rastlín. Denné a nočné teploty sú v tom čase ešte nízke a presadené rastliny preto ešte neodparujú z ich nadzemnej časti veľa vody.

Pri presádzaní väčších stromov je veľmi dôležitá veľkosť koreňového balu, teda pôdy, ktorá obklopuje ich korene po vykopaní.

Čím je koreňový bal väčší, tým vyššia je ujatosť presádzaných rastlín. U tuje vysokej 2,5 by som odporúčal vykopať koreňový bal o priemere aspoň 70 centimetrov a hrúbke aspoň 50 centimetrov. Samozrejme, konečná veľkosť koreňového balu je limitovaná aj jeho váhou a Vašimi technickými možnosťami. Je samozrejme dôležité, aby ste vykopanú tuju ešte dokázali vybrať z výkopovej jamy a premiestniť ju na iné miesto.

Pôda by z koreňového balu počas presunu tuje na nové stanovište nemala opadať. Pri preprave na väčšie vzdialenosti sa na ochranu koreňového balu používa drôtené pletivo. (podobné pletivu používanému na ploty).

Želáme Vám dobré ujatie Vašej tuje a veľa ďalších pestovateľských úspechov.

Za kolektív záhradníctva v ABIES v Čilistove Juro Sebestyén

11.10.2014 20:47:28 · Autor: www.dreviny.sk

Dobrý den, podobný problem chcem riešiť dnes aj ja..Tuja smaragd cca 8 rokov ale výška cca 1,70 cm , som si všimol náhodne ze po vplyvom nedávno napadaného snehu sa ohla až k zemi a časť koreňov je viditeľná. Zrejme slabo zakorenená , nesprávne sadená..? Chcel by som ju na to isté miesto a hlbšie zasadiť..Je december mokrá zem a neviem či to mam urobit teraz alebo ju špagátom do marca pripevnit o plot. Viete mi promptne napísat stručne Váš názor. Miesto je Trnava. Dakujem Stefan

15.12.2021 10:46:32 · Autor: Stefan · Rating: pozitívny

Dobrý deň vážený pán Štefan, ďakujeme Vám za dôveru. Myslím, že Vašu tuju by ste mohli presadiť ešte tento týždeň, meteorológovia predpovedajú do jeho konca ešte na december nezvyčajne teplé počasie. Áno, možno ju aj zasadiť hlbšie. V takomto prípade na spodok výkopovej jamy prosím podľa možnosti nasypte kvalitnú ornicu alebo 2-3 plné lopaty vyzretého kompostu či maštaľného hnoja. Po výsadbe prosím zo zvyšnej, menej kvalitnej zeme urobte okolo kmienka závlahovú misu o priemere približne 50 cm. Tá poslúži na lepšiemu priesaku zavlažovacej vody priamu ku koreňom. Tuje milujú vodu a je pomerne ťažké prepolievať ich (samozrejme celý koreňový bal však nemôže stáť viac dní alebo týždňov pod vodou). Proti ohýbaniu ťažkým snehom je vhodné počas tuju aj pravidelne mierne pristrihnúť v jej hornej časti, najlepšie počas vegetačného obdobia, ideálne uprostred jari alebo začiatkom jesene. Tešíme sa na Vašu objednávku a / alebo Vašu návštevu u nás. Želáme Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov. So srdečným pozdravom Juro

05.01.2022 19:26:04 · Autor: Juro · Rating: pozitívny

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
22.02.2024 15:01:10

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-16:30

So/Sat 8:00-16:00 - od 17.2. :-)