Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
19.04.2024 03:10:02

Mandarínka Calamondin: poškodenie roztočmi

Vaša otázka:

Dobrý prosím o radu k mandarínke calamondin. Tak mandarínku som si kúpila minulý rok normálne z predajne. Darilo s jej len chvíľku, najprv sa pomaly adaptovalo na nové prostredie čo bolo ok, ale mesiac na to sa na listoch objavili malé pavúčiky červenej farby predpokladám, že išlo o roztoče tak som kúpila postrek Vertimec vraj je dobrý...musela som mandarínku postriekať 2x, lebo som sa tých pavúčikov nemohla zbaviť ani po 14 dňoch a samozr. mandarínka zareagovala tak, že jej opadli všetky staré listy čo neviem či je dobré, ale nevadilo to, lebo súčasne jej rástli nové výhonky, listy a oveľa väčšie. No a dopĺňala som to aj hnojivom na citrusy celý rok 1x za 2týždňe, ale asi pred mesiacom a pol sa objavili opäť červené roztoče čo nerozumiem z čoho, keďže kolegyňa má v práci len kaktusy a tým sa darí, čiže predpokladám, že týchto škodcov nemá. Opäť som urobila postrek,ale mandarínka sa začala správať divne. A to tak, že jej začali opadávať všetky nové listy a na každom z listov, ktorý opadne je v strede lista taká hnedá škvrna ešte mi na nej ostali asi 5 listov a vyzerá hrozne :-( neviem či ešte z tejto mandarínky niečo bude a ani neviem čo jej je... je to choroba? parazit? Svetla má dosť, aj tepla len jej niečo vadí a neviem čo. Prosím poraďte akú prevenciu jej mám urobiť, či už z nej nič nebude? Ďakujem Júlia


Naša odpoveď:

Dobrý deň vážená pani Júlia,

ďakujeme Vám za Vašu otázku. Podľa môjho názoru by postrek voči roztočom nemal byť prvotnou príčinou opadávania listov Vašej mandarínky. Skôr si myslím, že opadanie listov spôsobila samotná dlhšia trvajúca infekcia roztočmi.

Ja by som Vašu mandarínku určite skúsil presadiť do väčšieho črepníka s priepustným substrátom pozostávajúcim napríklad z kvalitnej pôdy, kompostu a hrubého piesku v pomere 1:1:1. Kompost môžete nahradiť aj rašelinou alebo lesnou hrabankou. Hrubý piesok zasa keramzitom, perlitom, zeolitom, antukou (drvenou tehlou) alebo pemzou (drveným lávovým kameňom). Cieľom je dosiahnuť, aby substrát pre mandarínku bol veľmi dobre priepustný.

Jej závlahu by som obmedzil iba na jedno až dve mierne polievania týždenne. Podľa mojej skúsenosti citrusy lepšie znášajú extrémne sucho a teplo než príliš mokrý substrát.

Veľká priepustnosť substrátu, mierne zalievanie a primeraná výživa sú okrem rastu dôležité aj pre odolnosť rastlín voči chorobám.

Postrek proti roztočom zrejme budete musieť ešte niekoľkokrát zopakovať, lebo jeden až dva postreky s dvojtýždňovým odstupom môžu prežiť vo forme vajíčok.

Najlepšie je striedať dva až tri rozličné postreky, aby si roztoče nedokázali voči jednému z nich vytvoriť odolnosť (rezistenciu).

Želáme Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov a tešíme sa na Vaše ďalšie informácie, či Vám naše pomohli.

Za kolektív záhradníctva ABIES v Čilistove.

Juro Sebestyén

 

27.09.2014 14:28:41 · Autor: www.dreviny.sk

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
19.04.2024 03:10:02

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-16:30

So/Sat 8:00-16:00 - od 17.2. :-)