tel.: 031/ 381 2749 e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie
Naposledy aktualizované dňa:
06.06.2023 15:01:10
Vaša otázka:
Dobrý deň. Mám dve otázky ohľadom výsadby ovocných stromčekov.Chcem zasadiť marhule veľkopavlovické ,či sú vhodné na záhorie v okolí mesta Gbely a kedy ich sadiť na jeseň alebo na jar? Ďakujem za odpoveď.
Naša odpoveď:
Dobrý deň vážený pán Karol,
ďakujeme Vám srdečne za Vašu otázku.
Záhorie podľa mňa v minulosti nepatrilo medzi vhodné oblasti na pestovanie marhúľ. Poškodzovali ich najmä neskoré jarné mrazy. Za posledných 20 rokov sa však klimatické podmienky zmenili v ich prospech.
Odroda Veľkopavlovická si však skôr vyžaduje teplé polohy.
Rád by som Vám preto na Záhorie rád odporúčal iné odrody. Literatúra uvádza ako najodolnejšie voči mrazu odrody Elena, Early Orange, Harcot, Goldrich, Veharda, Velbora, Velita, Vemina, Vesna, Vesprima, Veselka. Ako podpníky sú najodolnejšie semenáče alebo slivkové podpníky.
Z vyššie uvedených máme skladom k dnešnému dňu (22. septembra 2014) iba odrodu Vesna.
Väčšie množstvo ďalších odrôd však na našej stránke pre Vás zákazníkov opäť sprístupníme koncom októbra až začiatkom novembra, tak ako v každom roku. Producenti ovocných stromov začnú ich výpestky vykopávať tradične až po opadnutí lístia.
Osobne považujem za vhodnejší jesenný termín výsadby. Rastliny sa tak stihnú ešte do príchodu zimy trochu zakoreniť a na jar majú k dispozícii celé obdobie jarnej vlahy. Pri jesennej výsadbe však odporúčam chrániť zabalením do bielej tkaniny aspoň ich kmienky.
Táto tkanina ich ochráni pred vysušovaním studenými a suchými zimnými vetrami, najmä ak budú vysadené na stanovišti vystavenom vetru. Zároveň zabráni skorému jarnému prehrievaniu konárov a kmienka v čase, keď ešte koreňový systém "spí" v zamrznutej pôde.
Ak Váš pozemok nie je dostatočne chránený proti lesnej zveri, nezabudnite prosím tiež ochrániť mladé stromčeky najmä pre zajacmi a srnkami.
Tešíme sa na Vašu objednávku a / alebo Vašu osobnú návštevu v našom záhradníctve v Čilistove.
So srdečným pozdravom
Juro Sebestyén, konateľ
A.B.I.E.S. s.r.o.
22.09.2014 12:36:42 · Autor: www.dreviny.sk
Dobrý deň. Mal by som malú prosbu. Jedná sa o sadenie marhule a broskyne. Ktorú odrodu by ste nám doporučil, a kedy je lepšie sadiť na jeseň alebo na jar. Jedná sa o košickú oblasť (záhrada v Košiciach). Aká by bola vhodná kombinácia týchto dvoch stromčekov?
18.10.2016 13:54:51 · Autor: Jozef · Rating: pozitívny
Dobrý deň vážený pán Jozef, ďakujeme Vám srdečne za Vašu otázku. Z tradičných odrôd broskýň sa vo svete (aj nám osobne) veľmi osvedčila najmä odroda Redhaven. Do chladnejších oblastí zvykneme tiež odporúčať odrodu Fairhaven. Odporúčam aj odrodu Flamingo - je nenáročná na stanovište a veľmi odolná voči nízkym teplotám. Má plody vynikajúcej chuti so žltou dužinou, ktorá sa dobre oddeľuje od kôstky. Ja osobne mám veľmi rád aj neskoršie rodiacu odrodu Champion, ktorá v Maďarsku patrí medzi najrozšírenejšie. O správnej výžive broskýň a o starostlivosti o ne podrobnejšie píšeme tu: http://www.dreviny.sk/83-broskyna-nerodi-/ Z marhúľ odporúčam najmä odrodu Begeron, Harcot a Pincot pre ich vyššiu odolnosť voči chladu i chorobám. Veľmi dobrá tradičná odroda je aj Maďarská najlepšia. Ak si želáte samoopelivú marhuľu, potom aj odroda Veľkopavlovická. Tradične sa v minulosti ovocné stromy vysádzali najmä na jeseň, podľa možnosti hneď o opadaní lístia. Aby si do začiatku zimy dokázali v pôde vytvoriť jemné vláskové korene a čerpali pri tom z pôdnej vlhkosti až do príchodu zimy. Jesenná výsadba im zároveň umožňuje zachytiť aj celé obdobie jarnej vlahy. Výnimkou boli iba broskyne, ktoré odborná literatúra odporúčala vysádzať radšej na jar, aby počas prvej zimy po výsadbe nevymrzli. Toto pravidlo sa však už dnes v dobe globálneho otepľovania veľmi neuplatňuje, lebo v tradičných oblastiach pestovania broskýň zimné teploty už len zriedka klesajú pod mínus 10 stupňov Celzia. Oba stromy odporúčam vysadiť vo vzájomnej vzdialenosti najmenej 5 metrov, lepšie však 7-10 metrov, ak máte takú možnosť. Tešíme sa na Vašu objednávku a želáme Vám veľa pestovateľských úspechov. Za kolektív záhradníctva ABIES v Čilistove so srdečným pozdravom Juro
31.10.2016 14:17:55 · Autor: Juro · Rating: pozitívny
Dobrý večer, pán Juraj, pekne Vám ďakujem, za odpoveď, ktorá ma potešila. Prosím ešte zopár otázok, k broskyni Redhaven (prípadne Fairhaven) môže vysadiť marhuľu Vesnu? Pri sadení týchto stromčekov môže do pôdy primiešať trochu piesku, nakoľko obe stromčeky je vhodné sadiť do pieskohlinitej pôdy ? Na hnojenie je čo vhodnejšie koňský hnoj (peletovaný alebo vyzretý) alebo maštaľný hnoj v pomere k zemine 20 : 100 (v percentách). Hnoj by sa dal na spodok väčšej jamy (o objeme 1 x 1 x 0,8 v "m"), nakoľko pod ornicou je tvrdšia zemina (ako blato nepriepustná, asi ilovitá). Záhrada má klesajúcu tendenciu a v nej sú vysadené slivky, bižalmy (dule) a višňa. Ďakujem. S pozdravom Jozef
08.11.2016 19:35:14 · Autor: Jozef · Rating: pozitívny
Dobrý deň vážený pán Jozef, ďakujeme Vám za Vašu skorú odpoveď. Áno, samozrejme, ku broskyni môžete vysadiť aj marhuľu Vesnu. Primiešanie piesku do pôdy je vhodné, najmä ak máte ťažšiu pôdu s vyšším obsahom ílu. Konský hnoj je podľa mňa rovnako vhodný ako kravský, je však dôležité, aby bol dobre vyzretý (ako uvádzate), nie čerstvý, aby nespálil stromom korene. Použil by som ho však pre istotu v menšej koncentrácii, okolo 10 %, a rovnomerne ho premiešal s výsadbovou pôdou, ktorou budete stromčekom zasýpať korene vo výsadbových jamách. Počas ďalších rokov (od roku 2018) potom môžete každoročne rýľom zapracovať stromom na jar rovnaké množstvo hnoja do pôdy okolo ich kmienkov. Jamy podľa mňa stačí kopať len o trochu väčšie než je koreňový systém vysádzaných stromov (približne 0,5 x 0,5 x 0,5 m). Ílovitú, nepriepustnú zeminu pod ornicou je najlepšie preraziť rýľom, vybrať ju z jamy a nahradiť kvalitnou ornicou. Nezabudnite prosím neskôr na pravidelnú závlahu vysadených stromčekov počas teplých mesiacov. Budú potrebovať približne 10 litrov vody aspoň 2-krát týždenne. Najlepšie do miskovitej priehlbiny vytvorenej z pôdy okolo ich kmienkov, aby sa závlahová voda nerozliala do okolia. Želáme Vám veľa pestovateľských úspechov a tešíme sa na Vašu objednávku So srdečným pozdravom Juro Sebestyén
08.11.2016 19:36:06 · Autor: Juro · Rating: pozitívny
Srdecne Vas zdravim Chcel by som vas poziadat o radu kupil som starsi dom na zahori. 5arovou zahradou lepsie povedane zatravnenou neudrziavanou plochou. Pre mna je tu pusto a zvazujem vysadit tu plochu ovoc stromkami. Aby som mal radost uzitok a aby tu po mne Aj nieco pekne aj ostalo.Preto vas chcem laskavo poziadat o radu AKE stromky a KOLKO? ovocnych stomkov pripadne (maliny rybizle Jahody) by bolo vhodne a hlavne ake odrody by boli vhodne pre tuto lokalitu(Brodske okr Skalica) Sme starsi dava ludia bez deti a vnukov. Mal by som zaujem o rychlo rastucec stromky na kvalitnych podpnikoch cena nerozhoduje uprednostnujem kvalitu. Prepacte ze som sa tak rozpisal, Budem vam velim vdacny za vasu profesionalnu radu a podporu. PS zvazujem aj zriadenie 2 vcelstiev aby to bolo komlet. Vopred Vam dakujem a prianim pevneho zdravia Vam. Korman Jozef
10.05.2019 07:14:32 · Autor: Korman Jozef · Rating: pozitívny
Prosím, mám dve otázky 1. ako sa chovajú stromčeky-marhule, vypestované z kôstok ? 2. dajú sa sadiť stromčeky-marhule aj v nadmorskej výške 650 metrov ? Ďakujem za odpovede. Jano
21.06.2019 13:14:29 · Autor: Ján · Rating: pozitívny
Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:
Naposledy aktualizované dňa:
06.06.2023 15:01:10
Webstránky vytvoril www.Aweb.sk - tvorba web stránok
VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!
Predajňa otvorená
Tovar si môžete objednať aj cez náš e-shop.
PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:
Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00
So/Sat 8:00-16:00