Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
21.04.2024 03:10:01

Dub pestovaný v črepníku zo žaluďa: ako sa oň správne postarať?

Vaša otázka:

Na prechádzke s manželom smena jar v r.2018 našli žalud duba.Zasadili sme ho do črepníka. Tešili sme sa ked začal kličit. Vytvoril drevitý kmienok a mal lístky, ale tie začali časom žltnúť a nakoniec aj opadli. Prezimoval v byte a urobil nám radosť, ked opatovne na vrcholčeku vyrastli lístky to už v tomto roku.No situácia sa opakuje, listy zasa zožltli a robia sa hnedé flaky, myslime že situácia sa bude opakovať. Teraz má už 24 cm. Žalud je stále v kvetináči a nevieme sa s manželom dohodnut či ho odokryt alebo prisypat zeminou alebo je to jedno. Prosim poradte nám, či by sme ho mali niečím prihnojit.Len pre zaujimavost doplňame, že žijeme na Liptove v blízkosti Žiarskej doliny. Čudovali sme sa, ako sa žalud na to miesto dostal, lebo v okolí také stromy nerastú.Tak o to viac sa z nehotešíme a chceli by sme ho zachraniť. Ďakujeme pekne.       


Naša odpoveď:

Dobrý deň vážená pani Soňa, ďakujeme Vám pekne za Vašu otázku.

Prosím prepáčte nám neskorú odpoveď, mali sme ťažký rok. 

Pre pestovanie dubov v črepníku považujeme za dôležité najmä 3 základné faktory: dobre priepustnú a výživnú pôdu, primeranú závlahu a dostatok svetla. 

Vysokú priepustnosť pôdy alebo substrátu dosiahnete pridávaním prevzdušňujúcich prísad. Ide najčastejšie o hrubý piesok, antuku (drevenú tehlu), keramzit (dnes dostupný zrejme skôr pod komerčným názvom Liapor), pemzu, drvenú kôru ihličnanov, perlit a podobne.

Tieto slúžia na zabezpečenie prístupu vzduchu ku koreňom pestovaných rastlín. Prísady môžu tvoriť až jednu polovicu objemu pestovateľského substrátu. Druhá polovica by mala pozostávať z kvalitnej ornice, záhradníckeho substrátu, lesnej hrabanky alebo vyzretého kompostu (kompost by som ešte zmiešal v pomere 1:1 s ornicou alebo rašelinovým substrátom).  

Primeranú závlahu najľahšie dosiahneme polievaním do misky pod črepníkom. Z nej si pestovateľský substrát sám nasaje kapilaritou potrebné množstvo vody. Ak voda na druhý deň z misky zmizla, môžeme ju do misky opäť doliať. Ak z nej naopak nezmizla ani po celý druhý deň, potom je pestovateľský substrát už dostatočne vlhký a nadbytočnú vodu z misky vylejeme.

Ak pestujete Váš dub naďalej v byte, umiestnite ho prosím čo najďalej od vykurovacieho telesa a čo najbližšie k južnému oknu, najlepšie na jeho parapet.

Ak sa rozhodnete preniesť ho na leto von, nájdite mu prosím miesto v polotieni. Tu bude mať dostatok svetla a zároveň mu substrát v črepníku nebude príliš rýchlo vysychať.

Odporúčame hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Hnojíme nimi spravidla iba raz ročne, za začiatku vegetačného obdobia, teda na jar. Sú napr. značky Osmocote, Sedoscote a Proven Winners.

Želáme Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov a tešíme sa na Vašu návštevu u nás. So srdečným pozdravom.

Juro Sebestyén

16.02.2020 19:39:57 · Autor: www.dreviny.sk

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
21.04.2024 03:10:01

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00