Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
20.04.2024 15:24:25

Magnólia veľkokvetá (grandiflora): ako zabrániť žltnutiu a opadávaniu jej listov?

Vaša otázka:

Magnolia GRANDIFLORA - zltnutie a nasledne opadavanie listov Pozdravujem, minuly rok sme si kupili tuto MAGNOLIA v150cm a mali sme ju v crepniku kde je polotien, vypustila nam dva kvety ale vsetko bolo v poriadku. Tohto roku sme ju zasadili na miesto kde je doobeda slniecko a poobede je uz tien, zem je priepustna na vodu, ale uz dlhsi cas jej odpadavaju listy najprv zozltnu a nasledne odpadnu. Povodne som si myslel ze je to z dovodu toho, ze je v sucasnosti bohato zapukovana iny vyraz som nenasiel - mame az 15 kvetovych pukov a listy zltli hlavne tam kde su puky. Zaroven bolo divne majove pocasie - stale prsalo, tak som to prikladal aj nadmernej vlahe. Ale stale spodne listy zltnu. Viete mi poradit, ako jej pomoct? Cital som si vase rady, a mozno ma malo Slnka? Slnko na nu svieti od vychodu slnka po 12 hodinu obeda. Ake hnojivo pouzivat na magnoliu, doteraz som pouzival hnojive pre stredomorske rastliny olivovnik, oleander, levandula, atd.


Naša odpoveď:

Dobrý deň vážený pán Roman, ďakujeme Vám za Vašu otázku.

Najčastejšou príčinou žltnutia a opadu listov je podľa nás nedostatočné zásobovanie nadzemnej časti rastliny živinami. To vzniká najmä v dôsledku nefunkčnosti koreňového systému. Koreňový systém nedokáže dýchať v substráte alebo v pôde, ktoré nie sú dostatočne porézne a nedochádza v nich k primeranej výmene plynov. To platí najmä v ťažkých, ílovitých, nepriepustných pôdach alebo vo výsadbových jamách naplnených vodou, ktorá cez ich ílovité podložie nedokáže presakovať nižšie a hromadí sa tak vo výsadbovej jame.

Ako riešenie odporúčame vymeniť pôvodný nepriepustný substrát (alebo pôdu) za jeho dobre priepustnú alternatívu a oddrenážovať výsadbovú jamu a / alebo z nej odstrániť spodnú, nepriepustnú ílovitú vrstvu.

My dnes na výsadbu používame rašelinové substráty miešané v pomere 1:1 s pemzou (sopečným kameňom s vysokou porozitou a vysokým obsahom plynov). Ako vhodnú zľahčujúcu prísadu však môžete použiť aj drvenú kôru ihličnanov, antuku, hrubý piesok, keramzit a podobne.

Okrem toho navrhujeme zlepšiť výživu Vašej magnólie zásobným hnojivom obsahujúcim všetky potrebné mikroprvky. Takéto hnojivá pridávame spravidla iba raz ročne.

Želáme Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov.

So srdečným pozdravom

Juro Sebestyén

24.02.2020 11:34:38 · Autor: www.dreviny.sk

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať mám otázku. Asi 3 roky mám magnoliu velkokvetu je nádherná len neviem prečo nahadzuje iba 2 kvety v juny a potom v auguste nikdy som nemala viac kvetov. Mohli by ste mi poradiť ako jej mám pomôcť aby viac zakvitla ďakujem s pozdravom Neitzova

22.05.2021 15:00:16 · Autor: Mariana Neitzovva · Rating: pozitívny

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
20.04.2024 15:24:25

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00