Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

e-mail: dreviny@dreviny.sk
+421 903 502 972 (Martina) - predaj, projekcia a realizácia záhrad a biotop
+421 948 937 895 (Erika) - predaj, projekcia a realizácia záhrad
+421 948 777 941 (Vierka) - predaj, projekcia a realizácia biotop
+421 948 877 888 (Predaj) - predaj a dobierkový predaj, reklamácie

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
20.04.2024 13:10:04

Gaštany, ich výsadba vo väčšej nadmorskej výške a následná starostlivosť o ne

Vaša otázka:

Dobrý deň, mám lesný pozemok v Bielych Karpatoch v Luhačoviciach a pretože to je pozemok po čiernej ťažbe bývalým majiteľom, je tam teraz pomaly zarastajúca holina. Ja som za posledné dva roky zlikvidoval ostružník, čo sa tam rozrástol a teraz dumám, čo tam zasadiť na miestach, kde zatiaľ nenastala prirodzená obnova lesa. Mám tam pás cca 10 x 50 metrov, kde rastie aktuálne hlavne tráva a má dobré slnečné podmienky. Hneď susedná parcela je záhrada, takže by to mohol byť taký prirodzený prechod medzi zmiešaným lesom a záhradami. Uvažujem, že by som tam vysadil 3-4 gaštany jedlé. Na Vašom webe som našiel že predávate sadenice gaštanu. Myslíte, že je šanca, aby sa ujali aj vo výške cca 380 m.n.m. na východne orientovanom svahu? A má zmysel ich vysadiť začiatkom júla, alebo mám počkať až na budúci rok? A je tá vaša odroda sadeníc SK pôvodu a ustojí aj drsnejšie podmienky, alebo sú to nejaké južné stromy vyžadujúce veľa tepla? S pozdravom. pán H. 12. 6. 2012.


Naša odpoveď:

Dobrý deň pán H., ďakujeme Vám srdečne za Váš záujem o naše rastliny.
Nemáme veľké skúsenosti s pestovaním gaštanov vo vyšších nadmorských výškach (tu v okolí Bratislavy sú Karpaty nižšie), no všimol som si že úspešné stáročné výsadby sú väčšinou na svahoch. (napr. vo Veľkom Krtíši, alebo pri hrade Červený Kameň)
V Bratislave poznáme aj jeden severný svah s gaštanmi, ktoré majú okolo sto rokov (pri amfiteátri na Drotárskej).
Výhodou vyšších nadmorských výšok býva v zime hrubšia snehová pokrývka, lebo mladé rastliny u nás na juhu často poškodzuje najmä suchá, studená zima, keď ich nemáme zakryté snehom. Dôležité je tiež pH pôdy - tá by pre gaštany mala byť kyslá až neutrálna - neznášajú vápenaté pôdy.
Naše rastliny pochádzajú z Holandska, čo je klíma podobná našej - zažili sme tam osobne nočné mrazy okolo mínus 15 stupňov Celzia a zamrznute kanály s brakickou vodou v Amsterdame.
Minulý rok sme pár gaštanov posielali aj poštou aj do Kanady, do provincie Ontário a neboli reklamované.
V minulosti tam náš zákazník mal poškodenie zajacmi, lebo Kanaďania si okolo domov často nestavajú ploty. Na to jej tiež potrebné pamätať pri výsadbe pod lesom.
Naše rastliny môžete sadiť kedykoľvek, keď im dokážete zabezpečiť vlahu. Po našej jarnej výsadbe sú totiž dobre zakorenené v črepníkoch.
S úctou, kolektív záhradníctva ABIES, www.dreviny.sk

Dobré ráno želám. Touto cestou by som Vás chcela požiadať o pomoc.Na jeseň sme si zakúpili samoopelivú odrodu gaštana jedlého.Celú zimu sa držal,mali sme ho i zabalený/ochrana proti mrazom/Nasadil púčiky,ale bohužiaľ rast akoby sa zastavil,púčiky ani nepribúdajú ani neubúdajú,mali sme dojem,či nezačal vysychať,ale manžel skúsil šetrne ohnúť konárik a ten mäkko pruží,takže sa domnievame,že stromček žije,len mu niečo chýba alebo škodí.Pritom ho pravidelne zalievame a prihnojujeme. Prosím Vás,neviete poradiť,ako by sme ho mohli zachrániť?Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady a prajem pekný deň.

22.04.2016 07:41:56 · Autor: Silvia · Rating: pozitívny

Dobrý deň vážená pani Silvia, ďakujeme Vám za Váš komentár. Vo Vašom prípade vidím dve možnosti. Buď Váš gaštan ponechať vysadený na jeho pôvodnom mieste a naďalej ho pravidelne polievať. S nádejou, že počas mája až júna ešte vypučí. Stretli sme sa aj so stromami, ktoré po presadení vyrašili až v priebehu júna, dokonca niektoré až začiatkom júla! Ak je však Vaša pôda ťažká a ílovitá, potom by som radšej postupoval nasledovne.: Radšej Váš gaštan vyberte z pôdy a zasaďte ho čo najväčšieho črepníka s priepustným substrátom a umiestniť ho do polotieňa až tieňa, až pokým nezačne silnejšie pučať. Jeho substrát by mal obsahovať približne štvrtinu hrubého piesku, štvrtinu kompostu, prípadne (ak máte, alebo viete zohnať) štvrtinu rašeliny a zvyšok úrodnej ornice. V tomto substráte je potom potrebné Váš gaštan intenzívne polievať, podľa možnosti každý deň. Črepník musím mať samozrejme dostatok drenážnych otvorov, aby z neho nadbytočná voda mohla odtekať. V mene všetkých kolegov záhradníkov z Čilistova Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov a radosti z Vášho gaštana. So srdečným pozdravom Juro Sebestyén

23.04.2016 19:05:42 · Autor: Juro · Rating: pozitívny

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
20.04.2024 13:10:04

VITAJTE V NAŠOM ZÁHRADNÍCTVE!

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours:

Po-Pia / Mon-Fri 8:00-18:00

So/Sat 8:00-16:00