Záhradníctvo ABIES®, Labutia 18, 931 01 Šamorín, časť Čilistov
Slovensky
English
Dreviny.sk

tel.: 031/ 381 2749 e-mail: dreviny@dreviny.sk
0948 877 888 (predaj rastlín)
0903 502 972 (návrhy a realizácia záhrad)
0948 777 941 (predaj, projekcia a realizácia)
0948 937 895 (predaj a dobierkový predaj)

GoPay Verified by Visa MasterCard Securecode člen ISA Strom roka Strom roka Nadácia Ekopolis
Hľadám rastlinu:

NÁŠ TIP: Pre výber rastlín patriacich súčasne do viacerých kategórií podržte stlačenú klávesu Ctrl a kliknutiami myšou vyberte žiadané kategórie. Potom kliknite na tlačidlo Zobraz

1. KATEGÓRIE:
2. ZOBRAZ NÁZVY:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V Z X Y

Informačný bulletin

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Naposledy aktualizované dňa:
17.02.2020 15:12:20

Catalpa Nana Bignonioides: ako zabrániť blednutiu listov a ako ju chrániť pre chorobami?

Vaša otázka:

Catalpa Nana Bignonioides - choroby Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom stromov Catalpa Nana Bignonioides. Stromy boli zasadené v Júni 2014, sú umiestnené na teplej východojužnej strane s dostatkom tepla a slnka. Zálievku často/pravidelne nerobíme, nechávame to na dažď (nakoľko stromy to podľa charakteristiky nevyžadujú), no počas veľkého tepla sme robili zálievku 2x týždenne, 1x 10 litrové vedro na každý strom v okolí koreňového balu vždy v podvečer okolo 20:30 hod. Jeden zo stromov javí známky nejakej choroby, mení peknú sýto zelenú farbu listov, a tie teraz blednú na svetlo zelenú. Čo je horšie, na vrchnej strane listov je niečo, čo vyzerá ako pleseň, no na spodnej strane listov sú nejake vajíčka/zárodky (neviem). Ten povlak na vrchnej strane listov sa začína prejavovať aj na tej druhej Catalpe, ktorá vyzerá ešte v celkom v poriadku. Stromy nijak nestriekame, ani neprelievame. V predzáhradke sú ešte zasadené levandule (7ks), malicke ihlicnany (7ks 2-mesacne), Figa (1ks) a Orgovan (1ks). Prosím pekne o odbornú radu, nakoľko neviem, čo im je, aby som im neuškodila viac ako pomohla. Bola by škoda prísť o akýkoľvek strom. Veľmi pekne Vám ďakujem za radu. Ostávam s pozdravom, Prokopová V prípade potreby, resp. pre možnosť lepšieho posúdenia situácie viem poslať fotky. Ďakujem!


Naša odpoveď:

Dobrý deň vážená pani Jaroslava,

ďakujeme Vám srdečne za Vašu dôveru.

Myslím, že pomôže, ak zlepšíte výživu Vašich katálp.

Je dôležité, aby pôda, v ktorej rastú, bola dobre priepustná.

Ak taká nie je, zarýľujte im prosím do pôdy okolo kmienkov jednu z nasledovných prevzdušňujúcich látok alebo ich ľubovoľnú kombináciu: vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj, pemza (lávový kameň), keramzit (= Liapor), drvená borovicová kôra, kokosové vlákno, antuka (drvená tehla), zeolit a podobne.

Vhodné je pridať aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín, napr. Osmocote, Flovenal alebo Rokosan (vieme Vám ho aj  poslať na dobierku).

Odporúčam okolo kmienkov urobiť z pôdy aj miskovitú priehlbinu, aby zavlažovacia voda neodtekala do okolia, ale aby vsakovala priamo ku koreňom katálp.

 

Proti plesni na vrchnej strane listov môžete použiť širokospektrálne fungicídy, napríklad Curprocafaro, Shavit, Quadris, Bumper a podobne.

V špecializovanej predajni záhradníckych potrieb Vám v tejto veci určite odborne poradia.

Postrek proti plesni alebo hubovej chorobe podľa môjho názoru však nie je nevyhnutný a katalpa si po zlepšení jej výživy s týmto problémom sama ľahko poradí.

Ani vajíčka (zárodky) na spodnej strane listov nemusia škodiť, ak sa z nich nevyvinú cicaví alebo žraví škodcovia, ktorí by vo väčšom množstve konzumovali listy katálp.

Zatiaľ som sa osobne s takými škodcami nestretol.

 

Dúfame, že Vám naše rady pomôžu a želáme Vám veľa ďalších pestovateľských úspechov.

Za kolektív záhradníkov v Čilistove so srdečným pozdravom

Juro Sebestyén 

13.08.2016 18:06:03 · Autor: www.dreviny.sk

Dobry den! Kupila som tohto roku Katalpu Nanu. Posledne cca 2 mesiace som z nej celkom zufala, lebo na kmeni sa jej zacali zo dna na den robit vredy, take gulate jamky do kory. Siroke asi 2 cm a hlboke asi 1 cm. Nic take som este v zivote nevidela, denne pribudaju... K tomu su nahle na kmeni aj biele bodky, vsade, ktore pred tym tam tiez neboli... Listy zatial strom nahadzuje stale a su pekne, ale zacinaju z tmavozelenych pomaly sa menit na svetlozelene... V obchode pre zahradkarov, ked som im ukazala foto tych vredov na kmeni, nevedeli mi pomoct, ze take nieco este nevideli! Prosim vas, co to moze byt? Co s tym? Som z toho zufala... Mozem poslat foto... Vopred za kazdu rada velka vdaka, lebo o stromcek nechcem prist! S laskou ho kupovala a sadila...

15.08.2019 20:16:45 · Autor: Alena Kaclerova · Rating: pozitívny

Ak sa Vám naša odpoveď páčila, prosím odmeňte nás kliknutím na tlačidlo Like:Komentár:
Rating:
Vaše meno:
Váš E-mail:
Súhlasím so spracovaním osobných údajov. Dôvodom spracúvania je možnosť reakcie na otázku/odpoveď užívateľa.

<<< Späť na ostatné otázky

PREDAJŇA ČILISTOV SHOP - otvár. hodiny / open. hours

Pon. - Pia / Mon - Fri : 8:00 - 16:30

Sobota / Saturday : zatvorené

Nedeľa / Sunday:  zatvorené / closed